Close

Átfogó menedékjogi szabályozást követel az EU-tól az Amnesty International

A bevándorlókat védő és a menedékjoggal kapcsolatos átfogó szabályozás megalkotására szólította az Amnesty International nemzetközi emberi jogvédő szervezet az európai uniós tagállamok vezetőit a csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozó előtt kiadott közleményében.

    A szervezet az Európai Bizottság központi épületénél és más helyszíneken tüntetéssel is fel kívánja hívni a figyelmet a problémára, illetve meggyőzni az uniós vezetőket arról, hogy „vessenek véget a tagállamok szégyenletes migrációellenes és menedékjogi politikájának illetve gyakorlatának”.
    „A tagállamok szégyenletesen megbuktak az uniós és a nemzetközi jogi kötelezettségeik teljesítésében, hiszen nem segítettek a szegénység, a harcok és az emberi jogi visszaélések elől menekülő bevándorlókon és menedékjogot kérőkön” – mondta Nicolas Beger, az Amnesty International Európai Intézmények Irodájának vezetője az MTI-hez is eljuttatott közlemény szerint.
    A szervezet felszólítja az uniós tagállamok vezetőit, hogy három kulcstényező figyelembevételével biztosítsanak védelmet a határaikhoz érkező menekülteknek. „Ahogy Olaszország tette az elmúlt hónapok során, úgy más tagállamok is támogathatják a keresési és mentési műveletek fejlesztését, ezzel megelőzve, hogy emberek a tengeren hánykolódva leljék halálukat. Azzal, hogy törvényes és biztonságos lehetőséget teremtenek az EU határain való belépésre, csökkentik annak a valószínűségét, hogy a menekültek veszélyes megoldások alkalmazására kényszerüljenek. Végezetül pedig az EU-nak nem szabad hagynia, hogy olyan országok legyenek az EU határőrei, amelyek nem tartják tiszteletben az emberi jogokat. Kétoldalú migrációs szerződések megkötésére kell törekedni ezekkel az országokkal, és vissza kell vonni saját bevándorlási szabályaik alkalmazását ezekben az országokban” – áll a közleményben.
    A közelgő európai uniós választások előtt az Amnesty International az európai parlamenti képviselőjelölteket is sürgeti, hogy „a jövőben munkájuk során mindig tartsák szem előtt a bevándorlók, menedékkérők és menekültek jogainak védelmét”.

 

forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top