Close

Hetven éve fogadta be a budapesti török nagykövetség Kállay Miklóst

Ma van a hetvenedik évfordulója annak, hogy a budapesti török nagykövetség megnyitotta kapuit Kállay Miklós, Magyarország akkori miniszterelnöke előtt, aki a külképviseleten lelt menedéket az országot elfoglaló náci németek elől – közölte Sakir Fakili török nagykövet az MTI-vel.

    A diplomata emlékeztetett: az akkori misszióvezető, Sevket Fuat Kececi meghatalmazott nagykövet nem volt hajlandó kiszolgáltatni azokat, akik a nagykövetség Zivatar utcai épületében kerestek menedéket, és ezzel lehetővé tette, hogy Kállay Miklós és családja is a külképviselet területén tartózkodhasson nyolc hónapon át.
    Így „II. Rákóczi Ferenc és Kossuth Lajos után még egy nagyra becsült magyar államférfi talált menedéket török földön” – írta az MTI-hez eljuttatott megemlékezésében a nagykövet.  
    Sakir Fakili kiemelte: a török és a magyar népet mélyen gyökerező barátság köti össze.
    Kállay Miklós 1942. március 9-től 1944. március 22-ig volt Magyarország miniszterelnöke. Miután önként elhagyta a török nagykövetséget, feladta magát a nyilasoknak. Letartóztatták, később Mauthausenbe, majd Dachauba hurcolták. Szabadulása után 1953-ig Olaszországban élt, onnan az Egyesült Államokba költözött, ott halt meg 1967-ben.
    Szerdán a magyar-török kapcsolatok egy másik évfordulójáról is megemlékeznek: a közelmúltban létrehozott Dialógus Intézet budapesti rendezvényén Pintér Attila, a Külügyminisztérium nyugat-balkáni főosztályának vezetője tart előadást a török-magyar diplomáciai kapcsolatok kilencvenéves történetéről.

 

forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top