Close

Több pénzt költene örökségvédelemre Kelemen Hunor

A kulturális programoknak és az épített örökség védelmének finanszírozását bővítené Kelemen Hunor, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a bukaresti kulturális tárca élén – mondta a politikus kedden az MTI-nek.
 

A Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnökkel az RMDSZ hétfőn kötött politikai megállapodást arról, hogy a magyarok e szervezete belép a román kormányba, és a neki járó kormányfő-helyettesi tisztséget, valamint a kulturális miniszteri tisztséget Kelemen Hunor fogja betölteni. A román parlament kedden szavazott bizalmat Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök új koalíciós kormányának, amelyben az RMDSZ is részt vesz. Az új miniszterek beiktatását még alkotmányossági óvás hátráltathatja, mert Traian Basescu jobboldali államfő korábban kilátásba helyezte: alkotmánybírósághoz fordul, ha a parlament nem erősíti meg a kormányprogramot is.

Kelemen Hunor két év kihagyás után tér vissza a tárca élére, amelyet 2010 és 2012 között két és fél évig vezetett. Kifejtette: a távozása óta eltelt időszakban a minisztériumban harmadára csökkent a műemlékvédelemre fordított finanszírozás, ezért elsősorban erre és a szintén elhanyagolt kulturális programokra szeretne forrásokat szerezni a félévi költségvetés-kiegészítésnél. Az RMDSZ elnöke rámutatott: mindkét terület nagyon fontos az erdélyi magyarság számára is. „A magyar kultúra, a többi nemzeti közösség kultúrájának a megőrzése, az új alkotások, az értékteremtés lehetősége adott kell legyen, és ehhez hozzá kell rendelni a költségvetési forrásokat a kiegészítést követően” – mondta Kelemen Hunor.

Prioritásnak tekinti továbbá, hogy a torockói népi építészet és a csíksomlyói búcsú felkerüljön az UNESCO világörökségi listájára. „Csíksomlyót mi felterjesztettük, de kellett volna egy kiegészítés, és szerintem szándékosan elhanyagolta valaki az ügyet, mégpedig nem a minisztériumban, hanem a szellemi örökség bizottságból… ha a kiegészítéseket elő tudjuk készíteni, akkor a következő közgyűlésre már úgy kellene bekerülni, hogy a búcsú dossziéját lehessen megszavaztatni” – magyarázta az RMDSZ elnöke. Kelemen Hunor 46 éves költő, politikus, állatorvosi és filozófusi oklevéllel rendelkezik, 1997-ig rádiós szerkesztőként dolgozott, irodalmi folyóiratokat szerkesztett Kolozsváron. 1997-ben kulturális államtitkárként került Bukarestbe, a nagypolitikába, 2000-től kezdődően az RMDSZ Hargita megyei parlamenti képviselője. 2007-ben választották az RMDSZ ügyvezető elnökévé, 2009-ben a szövetség államfőjelöltje volt, 2011-ben választották meg az RMDSZ elnökévé.

Korodi nem tekinti prioritásnak a verespataki bányaberuházást

Nem tekinti prioritásnak a verespataki aranybánya-beruházást Korodi Attila, a román kormány környezetvédelmi miniszteri posztjának várományosa. A környezetvédelmi miniszternek harmadszor javasolt Korodi Attila kedden a kormány beiktatását megelőző parlamenti bizottsági meghallgatás után az MTI-nek elmondta: a verespataki aranybánya-beruházás jelenleg holtvágányon van, ezért nem tekinti prioritásnak. Korodi Attila emlékeztetett, hogy tavaly a szenátus elutasította a beruházást elősegítő törvénytervezetet, és ha ez várhatóan végleges döntéssé válik, akkor a verespataki beruházást vizsgáló parlamenti különbizottság javaslata értelmében a környezetvédelmi minisztériumnak el kell végeznie néhány kutatást. „Van egy megelőlegezett döntés, amit ha véglegesítenek, további kutatásokat kell végezzen a minisztérium” – mondta a Korodi Attila.

A minisztérium feladatának tekinti, hogy az idén és jövőre minél több közberuházást végezzenek el uniós pénzekből, és ebből a forrásból a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) infrastruktúra-fejlesztései is megvalósulhatnak – magyarázta. A 37 éves csíkszeredai születésű Korodi Attila a bukaresti Műegyetemen végezte felsőfokú tanulmányait 1995 és 2001 között. A versenyszférában kezdett dolgozni, majd 2004-ben Hargita megyei önkormányzati képviselő lett. Az RMDSZ-nek 2004-ben való kormányra lépését követően környezetvédelmi államtitkár lett, 2007-től környezetvédelmi miniszter. Akkor alig 29 évesen a mindenkori román kormány legfiatalabb tagja volt. Miniszterré való kinevezését követően a román környezetvédelmi minisztérium felfüggesztette a verespataki aranybánya-beruházás engedélyeztetési folyamatát egy, a beruházó számára kedvezőtlen bírósági ítélet miatt. Korodi azóta következetesen a beruházás megvalósulása ellen érvelt, és a román közvéleményben a projekt egyik következetes ellenzőjeként tartják számon.

Korodi másodszor, 2012-ben rövid ideig irányította a zöld tárcát a tiszavirág életű Mihai Razvan Ungureanu vezette kormányban. Akkor alig tizenhét napig töltötte be a tisztséget, mert időközben az Ungureanu-kormánytól megvonta a bizalmat a bukaresti parlament. Korodi Attila 2008-ban szerzett először képviselői mandátumot Hargita megyében, amit a 2012-es választásokon újból elnyert, így jelenleg második törvényhozói mandátumát tölti. Korábban a román képviselőház külügyi bizottságának elnöki tisztségét is betöltötte.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top