Close

Kié az új hatalom Kárpátalján?

Győzött az ellenzék forradalma Kárpátalján. Ezt már egyértelműen kijelenthetjük, elvégre a megyei tanácsban megszűnt a Régiók Pártja (RP) frakciója. Lemondott a megyei állami közigazgatás elnöke is. Olekszandr Ledida ezzel egyetemben kilépett az RP soraiból is. No de akkor ki irányítja most a megyét?

A kérdésre a média munkatársai az állami közigazgatás épületében megrendezett sajtótájékoztatón szerettek volna választ kapni. A zsurnaliszták arra is kíváncsiak voltak, milyen lépéseket tervez az új hatalom, mely a teljes vezetői apparátus átvilágítását ígéri. A fórum azonban csaknem botrányba fulladt, mert a megjelentek személyeskedésbe kezdtek, kígyót-békát kiabáltak egymásra. Nemcsak abban nem értettek egyet, kié legyen az új hatalom, de azt sem tudták elmondani, konkrétan ki hivatott tájékoztatni a médiát, illetve mit kell közölni a sajtóval.

A vádaskodással terhelt fórumon annyiban egyeztek meg a vitázó felek, hogy az átvilágítást a Kárpátaljai Népi Tanács és a Majdan Tanács közösen felállítandó bizottsága fogja irányítani. A művelet célja, hogy az új hatalomban senki olyan ne juthasson felelős funkcióhoz, akinek bármi köze volt az előző rezsimhez.

Tanácstalan tanácstagok

Vasárnap a megyei tanácsban gyűltek össze a feloszlatott Régiók Pártja frakciójának egykori tagjai, hogy megvitassák a teendőket. A képviselők többsége egyetértett abban, hogy a csapatot meg kell őrizni. Azt azonban nem tudták eldönteni, ezt miként tegyék. Sajnos, nem sikerült közös nevezőre jutniuk abban sem, milyen lépéseket kellene eszközölni.

Sokan voltak azon a véleményen, hogy élesen határolódjanak el Viktor Janu­ko­vicstól, mivel az országban történt tragikus események nagyrészt az ő és közvetlen holdudvarának a felelőssége. Arról azonban senki nem ejtett szót, hogy elkezdődött a volt párttagok  üldözése, életveszélyes fenyegetése.

Itt a takarítás ideje…

A megyeházát megrohamozó és megszállva tartó Jobb Szektor álarcos legényei  továbbra sem engedélyezik, hogy az ott lévő irodák, hivatalok alkalmazottai elfoglalhassák a munkahelyüket.  Olekszandr Szacsko, a szervezet kárpátaljai vezetője a világhálóra felkerült nyilatkozatában kijelentette, „…a rombolásnak és az építésnek is megvan a maga időszaka. Mi most kitakarítjuk a mi közös házunkat.”

Tájékoztatója szerint a Jobb Szektor nevében senki nem adott parancsot gyújtogatásra, megfélemlítésre és egyéb szélsőséges cselekményekre. A szervezet nevében pedig csakis ő személyesen, illetve az általa meghatalmazott személyek nyilatkozhatnak. Arról, hogy kik ezek, nem szólt. Azt azonban kihangsúlyozta, aki az ő engedélye nélkül tesz bármilyen nyilatkozatot, az provokátornak minősül és megfelelő ellenlépésre számíthat.

Kikötözték a vámparancsnokot

Ha nem is nyilatkoznak, de azért működnek a Jobb Szektor boszorkányüldözésbe kezdett legényei, akik őrizetbe vették, majd lámpaoszlophoz celluxozták Szerhij Har­csenkót, a Csapi Vámhivatal vezetőjét. Az önbíráskodásról az ungvári Auto­maj­dan aktivistái tájékoztatták a médiát.

Az őrizetbe vévők szerint a 30 éves fiatalember születésnapi ajándékként kapta a közelmúltban a kinevezését, amiért most bűnhődnie kell. A hírek szerint a kikötözött Harcsenko töredelmesen bevallotta, milyen hatalmas méreteket öltött a korrupció a vámhatóság berkeiben, s mekkora összegeket utaltak át a kijevi központba. Bevallotta, hogy a vámosok minden határátkelőn buszonként 400 euró kenőpénzt követeltek és kaptak. Naponta 700 járművet sarcoltak meg.

A vámparancsnok fogva­tartói gyűrűjében megírta lemondását. Később azt nyilatkozta az egyik televíziós csatornának, hogy az őt őrizetbe vevők életveszélyesen megfenyegették, fegyvereket fogtak rá és azt mondták, a családján állnak bosszút, ha nem mondja el azt a szöveget, amelyet előre elkészítettek számára. Kikötözve, halálosan megfenyegetve nem volt más választása, kénytelen volt engedelmeskedni, állította Szerhij Har­csenko.

Az üggyel kapcsolatban az illetékes szaktárca Arszen Avakov megbízott belügyminiszterhez fordult, hogy tegyen lépéseket munkatársuk védelmében. Ha bűnös, akkor törvényes úton vonják felelősségre és ne engedjenek a radikális önkénynek.

Lőnek és robbantgatnak

A Zakarpattya kiadóvállalat nyomdája elleni Molotov-koktélos támadás csak előjáték volt ahhoz képest, ami történik. Lőnek, kézigránátokat és gyújtópalackokat dobálnak, ingatlanokat rongálnak a szélsőséges elemek.

Viktor Pogorelov, Ungvár  törvényesen választott polgármesterének udvarába kézigránátot dobott valaki. A rendőrség szerint a szerkezetnek csak hangja és füstje van, emberi élet kioltására alkalmatlan. A polgármester korábban tett nyilatkozatában  kifejtette, hogy az ellenzékiek megbénították az önkormányzat munkáját, őt magát pedig olyanok fenyegetik és kényszerítik távozásra, akik nem reá voksoltak.    

Az éj leple alatt fegyveres támadás érte Vaszil Jakubec, a Huszti Járási Állami Közigazgatás elnökének otthonát.   Az ismeretlen elkövető Kalasnyikov gépfegyverből nyitott tüzet a családi házra. A rendőrök a helyszínen több töltényhüvelyt találtak. Szerencsére senki nem sérült meg. A világhálón megjelent rendőrségi tájékoztató szerint a nyomozás folyamatban van, de aligha fog előkerülni a merénylet elkövetője vagy a felbujtó. Félő, hogy egyre gyakoribbak lesznek a hasonló cselekmények.

Ezt a véleményt támasztja alá a Jurij Pereszta otthona ellen intézett támadás. A megyei tanács képviselője és az UNE helyettes rektora udvarára valaki Molotov-koktélt dobott. Az éjszakai incidens következtében kiégett a képviselő személygépkocsija.

Mint arról a megyei katasztrófa-elhárítási szolgálat sajtóközpontja tájékoztatta a médiát, március 22 és 24 között 36 olyan tűzesethez vonultak ki, melyeket minden jel szerint szándékos gyújtogatás okozott. A leggyakrabban személy- és tehergépkocsik égtek.

Ledöntötték Lenint

Csapon beteljesedett a Lenin-szobor sorsa, ellenzéki aktivisták ledöntötték talapzatáról. Az egykor a vasúti pályaudvar előtt felállított emlékművet a helyi kommunisták heves tiltakozása közepette távolították el. Ám a béke érdekében akkor kompromisszumos megoldásként az idősek szociális otthonának kertjében helyezték el. A félreeső, fáktól eltakart helyen senkinek nem zavart, eddig…

Nincs ügyésze a megyének

Nem engedett az erőszaknak és összetépte a radikálisok által kikényszerített felmondó levelét Volodimir Korbany, Kárpátalja ügyésze, mégis távoznia kellett. Az elmozdított vezető funkcióját ideiglenesen Andrij Bakaj, az ügyész korábbi első helyettese látja el.  A lapunkhoz eljutott hírek szerint Ivan Stefanyuk, Ungvár ügyésze is készülhet a menesztésére.

Menesztették Pogorelovot

Ungváron 41 önkormányzati képviselő egyöntetű szavazással megvonta a bizalmat Viktor Pogorelov polgármestertől, aki nem vett részt a testület rendkívüli ülésszakán. Korábban azt mondta, őt az ungváriak többsége választotta meg, ezért önként nem hajlandó lemondani. Ha azonban a képviselői testület megvonja tőle a bizalmat, kész azt tudomásul venni.

Értesülésünk szerint a polgármesteri teendőket ideiglenesen Viktor Scsadej, az önkormányzat korábbi titkára fogja betölteni.

Beregszász nem váltott

Az Ukrajnában kialakult belpolitikai  helyzet kapcsán tegnap soron kívüli tanácsülésre került sor a Beregszászi Városi Tanácsban. A napirendi pontok között a képviselők elsőként a jelenlegi politikai helyzetet vitatták meg, majd Babják Zoltán polgármester tájékoztatott a képviselők Régiók Pártjából való kilépéséről. A tanácsülésen egyetlen régiós képviselő sem volt jelent. Bejelentette továbbá Vitalij Kajnov titkár, Mihajlo Ljasko első alpolgármester, Vjacseszlav Hladun alpolgármester, illetve Mihaj­lo Papis, a Beregszász című hetilap főszerkesztőjének lemondását.

A tanácsülésen a Majdan képviselői is jelen voltak, a fórum civilizált körülmények között zajlott, a pártok képviselői sorra kifejtették véleményüket. A rend akkor borult fel, amikor tucatnyi, ismeretlen helyről idecsöppent idegen  rontott be a tanácsterembe, és ordítozva a polgármester asztalához rohantak. Fellépésük fenyegető volt, de komolyabb atrocitásra nem került sor… Babják Zoltán félórás szünetet rendelt el. Ezt követően a kedélyek csillapodtak, és a „vendégek” szóvivője szót kérve elmondta, ők nem politikusok, nem akarnak bajt, s elnézést kértek az incidensért. Valószínűleg közben tudomást szereztek arról, hogy Beregszász polgármestere nem volt tagja a Régiók Pártjának. Az ülés nyugodt hangnemben folytatódott.

Forrás: karpatalja.net

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top