Close

Ukrán védelmi tárca: a hadsereg használhatja fegyvereit

„A katonáknak jogukban áll fegyvert és speciális eszközöket használni a terroristaellenes művelet keretében” – olvasható a tárca honlapján.
Az ukrán hadsereg használhatja fegyvereit és korlátozhatja a forgalmat a terroristaellenes intézkedések keretében, amelyeket a tüntetők között lévő „szélsőségesek” semlegesítése céljából hoztak a hatóságok – közölte szerdán az ukrán védelmi minisztérium.

„A katonáknak jogukban áll fegyvert és speciális eszközöket használni a terroristaellenes művelet keretében” – olvasható a tárca honlapján. Hozzátette: a katonáknak mostantól joguk van „korlátozni vagy megtiltani a járművek és gyalogosok forgalmát is”.

Leváltották a vezérkari főnököt

Viktor Janukovics ukrán elnök szerdán leváltotta Volodimir Zamanát, az ukrán fegyveres erők vezérkari főnökét – a hadsereg parancsnokát -, és Jurij Iljint nevezte ki helyébe – közölte az ukrán államelnöki hivatal sajtóosztálya.
Iljin eddig az ukrán haditengerészet parancsnoka volt. Az új vezérkari főnök kinevezése előtt közölte Pavlo Lebegyev védelmi miniszter, hogy a hadsereg részt vehet a bejelentett országos „terroristaellenes műveletben”.

Az ország nyugati fele kezd kicsúszni a kormány ellenőrzése alól

Kormányellenes tüntetők kikiáltották a politikai autonómiát szerdán a nyugat-ukrajnai Lembergben (Lviv). Ennek előzménye, hogy az ukrán nacionalisták fellegvárának számító városban is volt az éjszaka számos erőszakcselekmény, mintegy ötezer tüntető ártalmatlanná tette a helyi rendőrséget, és fegyvereket zsákmányolt laktanyájukból.
A lembergi regionális gyűlés közleményben ítélte el Viktor Janukovics elnök kormányát, amiért „nyílt háborút visel” a kijevi tüntetők ellen, és a testület bejelentette, hogy helyben magához vonta a végrehajtói hatalmat, „minden felelősséget magára vállal a régióért és annak lakosságáért”.

A központi hatalom meggyengülésének egy további jele, hogy – Lengyelország közlése szerint – ukránok lezárták a Lemberg melletti korczowai határátkelőt Lengyelország felé. Ezenkívül helyi médiumok jelentették, hogy ellenzéki csoportok más nyugat-ukrajnai városokban is – köztük Hmelnyickijben, Ivano-Frankivszkban, Ungváron és Ternopilban – szintén megszálltak középületeket.

Lembergben az éjjel tüntetők végigvonultak a festői szépségű belvároson, és randalíroztak, autókat borítottak és gyújtottak föl. „Mi vagyunk Lemberg polgárai! Mi vagyunk a legerősebbek!” – kiabálták. Barikádokat emeltek a rendőrlaktanya előtt, és követelték a rendőröktől, hogy adják meg magukat. A rendőrök ezután feltett kézzel kijöttek a laktanyából. A tüntetők lefegyverezték őket, még a felszerelésüket is elvették. A demonstrálók ezután elfoglalták a laktanyát, fegyvereket zsákmányoltak, majd felgyújtották az épületet. Felgyújtották az állambiztonsági szolgálat és az ügyészség helyi épületét is. Aktakötegeket dobáltak ki az ablakokon. Ezek az események igazolni látszanak a félelmet, hogy a 46 millió lakosú ország – háttérben a Nyugat és Oroszország geopolitikai huzakodásával – kettészakad a főleg ukrán anyanyelvűek lakta, nyugatbarát nyugati és a főleg oroszajkúak lakta, Moszkvához húzó keleti részre – írják a hírügynökségek. Megjegyzik, hogy a kelet-ukrajnai városokban nyugalom honol.

A kárpátaljai rendőrség békés hatalomátvételről beszél

Kárpátalján nyugodt a helyzet, az ukrajnai megyében „vérontás nélkül folyik a hatalomátvétel” – olvasható az ua-reporter.com helyi hírportálnak a rendőrségi helyzetértékelésre hivatkozó cikkében. Oleg Podebrij, a Kárpátalja megyei rendőrség szóvivője szerint Kárpátalján a helyzet nyugodt annak ellenére, hogy Ungváron tüntetők elfoglalták a megyei állami közigazgatási hivatal épületét. A térségben nincsenek összetűzések és áldozatok idézte Podebrijt a kárpátaljai hírportál.

A szóvivő bár hatalomátvételről beszélt, arra nem tért ki, hogy mit ért ez alatt, ki venné át a hatalmat. A szóvivő a szerdai épületfoglalással kapcsolatban elmondta, hogy a megyei közigazgatási hivatal elé vonuló tüntetők között volt néhány tucat radikális beállítottságú, de a többséget egyetemista diákok tették ki. Hozzátette: a radikálisok petárdákat kezdtek dobálni, betörték az épület ajtaját, és bementek annak belsejébe, ám a rendőrökből álló őrség „nem nyúlt a hatékony védelem eszközeihez”.

A titkosszolgálat nyomozást indított államcsínykísérlet miatt

A keddi véres utcai harcokkal összefüggésben államcsínykísérlet miatt nyomozást indított az ukrán titkosszolgálat (SZBU) „egyes politikusok” ellen. Az SZBU szerdai közleményében nem nevezett meg konkrét személyeket. Korábban Szerhij Arbuzov ügyvivő miniszterelnök ugyanezzel a bűncselekménnyel vádolta az ellenzéket. A Viktor Janukovics elnök által irányított ukrán politikai vezetés a Vitalij Klicsko ellenzéki vezető körül tömörülő ellenfeleit teszi felelőssé a legalább 25 halottat és több mint ezer sebesültet követelő súlyos zavargásokért.

Forrás: MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top