A szovjet csapatok 1979-es afganisztáni bevonulását nem volna helyénvaló politikailag átértékelni, és az egykor az ázsiai országban harcoló szovjet katonák hősiességét nem lehet kétségbe vonni – hangoztatta az orosz védelmi miniszterhelyettes az Interfax orosz hírügynökségnek a szovjet csapatok Afganisztánból való teljes kivonásának 25. évfordulóján.
Nyikolaj Pankov arra reagált, hogy az afganisztáni háborús veteránok oroszországi szövetsége az orosz hadsereg főparancsnokához, Vlagyimir Putyin államfőhöz akar fordulni azzal a kéréssel, hogy a jelenlegi orosz hatalom és parlament vizsgálja felül a szovjet törvényhoznak az afganisztáni bevonulást elítélő 1989-es határozatát. A peresztrojka idején a Mihail Gorbacsov vezette Szovjetunió Legfelső Tanácsa (parlament) ebben a határozatban „katasztrofális hazárdjátéknak” nevezte a szovjet inváziót.
A szovjet csapatok 1979. december 25-én vonultak be Afganisztánba azt követően, hogy Hafizullah Amin megdöntötte a Moszkva-barát Nur-Mohamed Taraki kormányát. A szovjet haderők 1989. február 15-én hagyták el a közép-ázsiai országot.
Nyikolaj Pankov emlékeztetett rá, hogy Vlagyimir Putyin korábban kijelentette: „az afganisztáni veterán katonák bátorsága és hősiessége megkérdőjelezhetetlen és ők mindörökre hazafiak maradnak az orosz nép számára”.
Borisz Gromov vezérőrnagy, az Afganisztánban harcoló szovjet erők egyik volt parancsnoka „ésszerűtlennek és butaságnak” nevezte a veteránszövetség javaslatát. A Moszkvai régiót 2000 és 2012 között kormányzó Gromov, az orosz duma jelenlegi képviselője irányította 1989-ben a szovjet csapatok afganisztáni kivonulását. A befolyásos katonapolitikus maga vezette ki az utolsó egységeket Afganisztánból és utolsóként hagyta el területét az Amu-darja folyó fölött ívelő hídon 1989. február 25-én.
A szovjet csapatok Afganisztánból történt teljes kivonásának 25. évfordulóján Vlagyimir Zabarovszkij, a nagy honvédő háború központi múzeumának igazgatója bejelentette, hogy 2016-ra a Szovjetunió afganisztáni háborúját, valamint a szovjet, orosz részvétellel zajló helyi konfliktusokat bemutató múzeumot nyitnak az orosz fővárosban. Az intézményt a Főhajtás hegyén szeretnék felépíteni.
Az igazgató emlékeztetett rá, hogy az afganisztáni volt a szovjet hadsereg leghosszabb és legnagyobb szabású külföldi hadművelete a II. világháború után. A teljes kivonulásig mintegy 620 ezer sorkatona és tiszt szolgált az afganisztáni háborúban. Közülük több mint 50 ezren megsebesültek, s 15 ezren vesztették életüket az afgán földön a mudzsahedinek és a tálibok ellen vívott harcokban.
Az Afganisztánból kivonulás 25. évfordulója alkalmából több orosz nagyvárosban tartottak megemlékezéseket.
Forrás: MTI