Close

Folyatatódik a premontrei rend 75 éve elkezdődött pere Nagyváradon

November hetedikére napolta el a bíróság azt a tárgyalást, amely évek óta egyre csak húzódik a váradhegyfok ipremontrei rend és a váradi önkormányzat között az egykori premontrei gimnázium visszaigénylése kapcsán – tudtuk meg tegnap Fejes Rudolf Anzelm prépostprelátustól.

Az évszázados hagyományokkal rendelkező szerzetesrend hosszú évek óta harcol saját, a kommunizmusban elkobozott, államosított vagyonáért, és mint megtudtuk, mostanában egyre több furcsa, a bolsevik terror módszereire emlékeztető kellemetlenség éri mind a rend tagjait, mind azokat, akik mellettük állnak a pereskedésben. A premontrei szerzetesrendnek amúgy több olyan ingatlanja van Nagyváradon és a közeli településeken (Félixfürdőn, Püspökfürdőnés Váradszentmártonban), amelynek tulajdonjogát érvényes dokumentumokkal tudják is bizonyítani, azonban az elmúlt hónapok során nyilvánvalóvá vált, az egykori tulajdonosok bizonyítékát a román törvényhozók nem akarják figyelembe venni. A váradhegyfoki premontrei rendnek jelenleg tizenkét visszaigénylési pere van folyamatban.

Történelemhamisítók és szennylapok célkeresztjében

Az egyik ilyen, évek óta húzódó visszaszolgáltatási ügy az Úri (ma RomanCiorogariu) utcában levő egykori híres premontrei gimnázium, a mai MihaiEminescu Főgimnázium épületének visszaigénylése. Az impozáns iskolát az  önkormányzat nem akarja visszaszolgáltatni, s beletekintve a hosszas pereskedés  kétségtelenül meghökkentő részleteibe, kiderül, hogy a történelemhamisítástól  kezdve, a kommunista diktatúrában hozott szabályokra való hivatkozásig,semmitől sem riadtak eddig vissza, hogy a magyar szerzetesrendtől elrabolt épületet megtartsák. A helyi román bulvármédia pedig sajtóetikát és emberi  jóérzést mellőzve gusztustalan és valótlanságoktól hemzsegő cikkekben támadja magát a rendet, a magyarokat, a főapátot, illetve azokat a jogi szakértőket,akik a gimnázium visszaszerzésében kollaborálnak az egyházzal.
Úgy tűnik, jogilag elfogadható érvek híján a megfélemlítés és lejáratás  kommunista örökségét sem vetik meg az önkormányzat Szociálliberális Szövetséghez ( USL) tartozó vezetői, így eshet meg egy EU-tagállamban, hogy a  rend megbízott jogászát megtámadták a nyílt utcán, amikor az levél tárikutatásokat akart végezni, majd ordenáré hangvételű cikkeket írtak róla az  egyik helyi bulvárlapban. Tegnap megtudtuk, a váradhegyfoki premontrei  szerzetesrend feljelentést tett a Bihoreanulnevű hetilap ellen, melyben olyan cikkek jelentek meg a közelmúltban a  rendről, illetve a folyamatban levő perekről, melyek nemhogy kimerítik a   becsületsértés fogalmát, de köszönőviszonyban sincsenek a valósággal. Többek  között olvasható a lapban, hogy a rend végérvényesen elvesztette a félixfürdői  ingatlanokat tárgyaló perét, és ez – mint a főapát elmondta – azért is hamis  állítás, mert még csak nem is volt tárgyalás erről. Hogy honnan szedte a cikk   írója ezt az állítását, esetleg előre közölték vele a majdani per előre  meghozott döntését valami titkos(szolgálati) fülesek, egyelőre nem derült ki.De az is előfordult már, hogy egy-egy tárgyalás közeledtével sötétített ablakú  autók kezdtek el ácsorogni a váradi premontrei rendház mellett, valakik árgus  szemekkel figyelték, figyelik a főapátot, illetve a hozzá betérőket.

Feltámasztott kommunista paktumra  hivatkoznak

Erről a perről tudni kell, hogy évekkel ezelőtt a szerzetesrend a bíróság  elé terjesztett olyan bizonyítékokat, amelyek egyértelműen igazolják, hogy a  szóban forgó ingatlan törvénytelenül, egy rektifikációnak nevezett telekkönyvi  bejegyzéssel került a román állam tulajdonába. Rektifikáció útján azonban tulajdont nem lehet szerezni, mivel a rektifikáció jogi fogalma kizárja, hogy a   tulajdonos személye megváltozzék. Tehát a gimnázium egykori átírása az egyházéból állami tulajdonba (kárpótlás, kompenzáció vagy akár etatizáció nélkül) egyszerűen törvénybeütköző. A per során kiderült, a váradi önkormányzat   végül is semmivel nem tudta megcáfolni azt, hogy a gimnáziumépület a premontreirendé, csupán azzal a gyanús kiadvánnyal, amelyet az egykori, szélsőségesen  nacionalista-vasgárdista professzor, Onisifor Ghibu írt, aki több magyarellenes  megnyilvánulása mellett különösen hírhedtté vált azáltal, hogy a magyar   történelmi egyházak vagyonait gátlástalanul átjátszotta a román kommunista  pártnak.
Az Ilie Bolojan vezette váradi önkormányzat ezt az irományt akarta eleinte dokumentumértékű bizonyítékként állítani a bíróság elé, azonban a pereskedés   során kiderült, a vasgárdista víziókat felsorakoztató „remekművet” még a román törvényhozás sem tekinthette hitelesnek, hiszen azt annak idején pont a román   királyság egykori jogászai nyilvánították semmisnek. Bolojanék ezt követően újabb hajmeresztő érvelésekkel álltak elő, többek között azzal, hogy a   premontrei gimnázium sosem volt a váradi premontreieké, ugyanis az a francia  forradalom idején csehszlovák (!) tulajdonba került, s mivel a kommunista  érában, 1961-ben Románia és Csehszlovákia kommunista vezetői megállapodtak,hogy egymással szemben semmilyen követelésük nincsen, így a gimnáziumot sem   lehet visszakérni. A több mint bizarr érvelés kiókumulálóit, úgy tűnik, cseppet   sem zavarja, hogy azóta nemcsak a kommunista párt szűnt meg hivatalosan, de   Csehszlovákia is felbomlott. Ezzel a laikus szemmel is nevetséges érveléssel azonban egyből kiviláglott, hogy a Ghibu-féle telekkönyv-átírásoknak soha semmi  jogosultságuk nem volt, noha eddig az önkormányzat erre hivatkozott. Ezzel párhuzamosan nyilvánvaló lett az is, hogy a premontreiek már 1937-ben   fellebbeztek Ghibu telekkönyv-módosítása, azaz hamisítása ellen, és ennek az   ügynek a tárgyalása azóta sem ért véget, noha 1958-ig rendszeresen küldtek idézést a rendnek, amely akkor éppen be volt tiltva Romániában, így semmiképpen nem jelenhetett meg a bíróság előtt. Az 1937-es fellebbezés tehát nem évült el,mivel Románia csatlakozott az EU-hoz, a hasonló eseteket szabályozó   jogharmonizáció szerint folytatni kell a pert, Európa legrégebb óta húzódóperét.
Ha minden jól megy, nem történik újabb halasztás, november elején folytatódik Európa legrégebben húzódó pere. Hogy addig – titokzatos   megrendelésre – hány magyarellenes és egyházgyalázó cikk jelenik még meg, és  hány sötét ablakú „nosztalgiaautó” fog álldogálni „véletlenül” az Úri utcai rendház előtt, nem tudhatjuk. Mint ahogy azt sem, hogy a nemzetközi fórumok   előtt is ismeretes furcsa romániai egyházi ingatlanügyek mikor fognak végre   megoldódni, hiszen vitathatatlan, hogy amíg a kommunisták által elrabolt vagyonok nem kerülnek vissza egykori jogos tulajdonosaikhoz, addig nembeszélhetünk arról, hogy Romániában megszűnt az egykori vörös diktatúra és demokrácia van.
Szőke Mária, REGGELI ÚJSÁG

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top