A DK szerint „az államosítás célja a kormány ideológiai céljainak megfelelő tankönyvek előállítása”, az LMP szerint „a tankönyvpiac államosításával a kormány egyszerre kedvez a pártközeli értelmiségnek és a párt gazdasági holdudvarának”, az Együtt-PM szövetség szerint az „Orbán-Hoffmann oktatáspolitika egyeniskolákban, egyentankönyvekből, egyengyerekeket akar képezni”. A fidesz szerint ugyanakkor „a tankönyvellátási rendszer átalakítása megteremti az ingyenes tankönyvellátás alapját”.
Az Orbán-kormány az iskolák államosítása, a Nemzeti Pedagógus Kar létrehozása után, 2014 januárjától a tankönyvpiacot is államosítja – olvasható Niedermüller Péter a Demokratikus Koalíció oktatáspolitikusának közleménye pártja honlapján.
A vonatkozó törvényjavaslatot Balog Zoltán vasárnap nyújtotta be. Az indoklás szerint nincs szükség piaci elvekre épülő tankönyvellátásra, a tankönyvellátást az állam teljes körű felelősségére épülő állami közfeladatként kell megszervezni. A miniszter szerint a nemzeti köznevelési rendszerben a tanulók részére államilag meghatározott és elvárt tudás elmélyítését támogató tankönyvek előállítását és forgalmazását kell biztosítani.
Az Orbán-kormány által a társadalomra erőltetett, az európai normáknak ellentmondó, és dilettánsan megvalósított oktatási „reform” ma már pontosan mérhető károkat okoz az oktatásban, amint azt a legutóbbi PISA felmérés is bizonyította. A tankönyvpiac államosítása újabb lépés a lehető legrosszabb irányba. Az államosítás célja a kormány ideológiai céljainak megfelelő tankönyvek előállítása, és a Fideszhez hű gazdasági körök további előnyökbe való részesítése, nem pedig az oktatás korszerűsítése – véli a politikus.
A DK kiáll a sokszínű, egymással versengő tankönyvek piaca mellett, mert meggyőződése, hogy a verseny, a sokféleség szolgálja leginkább a hazai közoktatás modernizálását, európai szintre való emelését – zárja közleményét Niedermüller Péter.
Már csak a tanulókat nem államosították
A kormány egy nap alatt kívánja keresztülverni akaratát a Parlamenten, és minden szakmai érvet nélkülözve felszámolja a jelenlegi, piaci alapon működő tankönyvkiadási rendszert. A tankönyvpiac szereplői ellehetetlenülnek, megszűnnek munkahelyek, tankönyvkiadók és nyomdák – olvasható Osztolykán Ágnes oktatáspolitikus közleménye a Lehet Más a Politika honlapján.
Hiába a soha nem látott tankönyvellátási botrány, ez sem tántorítja el Hoffmann Rózsáékat attól, hogy a tankönyvek elosztása után a tankönyvek előállítására és kiadására is rátegyék a kezüket. Nem csupán maga az eljárás botrányos, hogy a tankönyvpiac államosítását egy nap alatt erőltetik át a Parlamenten, hanem maga a tartalma és iránya is felháborító. A tankönyvpiac államosításával a kormány egyszerre kedvez a pártközeli értelmiségnek és a párt gazdasági holdudvarának.
A Lehet Más a Politika szerint iskolákra nem azért van szükség, hogy a Fidesz értékrendjét nagyüzemi módon lehessen terjeszteni a párthoz közeli vállalkozók zsebét kitömve, hanem azért, hogy ott megbecsült tanárok hasznos és értékes tudást adhassanak át a diákoknak. Az LMP nem érti, hogy mire ez a paranoid bizalmatlanság a piaci szereplők, iskolák és tanárok irányába – zárja sorait a képviselő.
A Fidesz negyedik csapása az oktatásra
A trafikok, a földek és a magánnyugdíj-megtakarítások lenyúlása után most a 14 milliárdos tankönyvpiacot kebelezi be a Fidesz állama. A lépés nem meglepő, ám annál felháborítóbb – olvaható Szelényi Zsuzsanna az Együtt-PM Szövetség oktatáspolitikusának közleménye pártja honlapján.
A központosított könyvekkel az a legsúlysosabb probéma, hogy az Orbán-Hoffmann oktatáspolitika egyeniskolákban, egyentankönyvekből, egyengyerekeket akar képezni. A központi tankönyvkiadás ugyanis ahhoz vezet, hogy egyentankönyvek lesznek majd, a pedagógusoknak nem lesz lehetőségük választani. Márpedig egyentankönyvekből nem lehet magas színvonalon sokféle gyereket tanítani. Egyentankönyvekkel csak agymosást lehet csinálni – hangsúlyozza Szelényi.
További óriási probléma, hogy a tankönyvpiac leépítésével a kormány egy olyan állami monopóliumot hoz léte, amelyet, a KELLO-hoz hasonlóan majd a haverjainak szervez ki. Ami itt készül, az nem más, mint biztos állami pénzből finanszírozott magánmonopólium létrehozása. A Fidesz körüli pénzemberek hatalmas jövedelemhez juttatása. Ami itt folyik, az egy jelenleg színvonalas tankönyvpiac leépítése a gyerekek kárára!
Mint emlékezetes, nyár óta számos csapás érte az iskolákat és a gyerekeket. Elsőként, még nyáron, a szülőknek hamarabb ki kellett fizetniük a tankönyveket, az eddigieknél ráadásul jóval magasabb áron. Így sok családnál elúszott a nyaralás. A második csapás az volt, amikor a pedagógus-bércsökkentést béremelésnek hazudták. A harmadik a nyugdíjas korú pedagógusokat érte: több mint 3700 kötelezően nyugdíjazott pedagógusból több mint 800-an szerettek volna tovább dolgozni, de csak 400-an kapták meg az engedélyt, miközben súlyos tanárhiány van a természettudomány területén.
Legutóbb épp pár napja bizonyosodott be a központosított iskolairányítás csődje, amikor 16 ezer pedagógus nem kapta meg a fizetését, vagy amikor a magán nyelvtanítást kezdte el korlátozni az állam.
Magyarországon súlyos válságban van az iskola. Az orbán-hoffmanni iskolarendszer egy súlyosan centralizált, befelé forduló ország kiépítését szolgálja. Egy ilyen országban nincs jövő a gyerekek számára, egy ilyen országból elmenekülnek a fiatalok.
Az Együtt-PM a kormányváltás után megszünteti az államosítást az iskolarendszerben, felszámolja az állami pénzen fenntartott magánmonopóliumokat. A központosított oktatás jelképének, a Klebelsberg Intézményfenntartó Központnak pedig még a helyét is sóval szórjuk majd be! Az oktatási rendszert úgy fogjuk átalakítani, hogy erkölcs- és hittan helyett több lesz a matekóra, az olvasás és a nyelvóra. Olyan iskolát csinálunk, ahol a gyerekek jól érzik magukat, ahonnan tovább tudnak tanulni és aminek a végén munkát tudnak szerezni – zárja közleményét Szelényi Zsuzsanna.
Cél, hogy minden diák ingyen jusson tankönyvhöz
A tankönyvellátási rendszer átalakítása megteremti az ingyenes tankönyvellátás alapját, ezért a kormánypárt támogatja a javaslatot – olvasható a nagyobbik kormánypárt honlapján.
A kormány célja, hogy idővel – felmenő rendszerben – minden általános iskolai diák ingyen jusson tankönyvhöz. Ennek első lépéseként már idén 720 ezer rászoruló és nagycsaládos diák kapott ingyenesen tankönyvet. A tankönyvellátásért az állam felelősséget vállal, nem kizárva abból a tankönyvkiadásban érdemeket szerzett magánkiadókat sem.
***
Nem értünk egyet azzal, hogy az iskolákban ma ilyen sokféle és sokféle logikát követő tankönyvet lehet használni. A jó minőségű oktatásnak az is a feltétele, hogy mindenhol azonos tudásanyag alapján azonos feltételekkel juthassanak hozzá a tanulók az alapvető ismeretekhez – fogalmazott sajtótájékoztatóján hétfőn Rogán Antal frakcióvezető.
forrás: dkp.hu, lehetmas.hu, egyutt2014.hu, fidesz.hu