Close

Kormánypárti szimpátiatüntetést tartottak Kijevben

Becslések szerint már mintegy 30 ezren, a belügyminisztérium közlése szerint csaknem 60 ezren gyűltek össze.

Mikola Azarov miniszterelnök a tömeghez szólva a társadalmi megbékélést, a kijevi tömegmegmozdulások beszüntetését hangsúlyozta, továbbá azt, hogy az ország kifelé ne széthúzást, hanem egységet mutasson. Ismételten szólt arról, hogy Ukrajna elvárja az Európai Uniótól: kompenzálja azokat a veszteségeit, amelyek azután érik majd, hogy aláírja vele a társulási megállapodást. Kiemelte az ukrán-orosz kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok normalizálásának fontosságát. Cáfolta ugyanakkor, hogy Kijev be akarna lépni a Moszkva irányította orosz-fehérorosz-kazah vámszövetségbe.

Az ellendemonstráció az Európai téren zajlik, közvetlenül a Majdan (Függetlenség tere) mellett, amely hetek óta az európai integrációt és hatalomváltást követelők tüntetéseinek központi helyszíne. A két teret autóbuszokkal és teherautókkal választották el egymástól, a területet rohamrendőrök biztosítják. Helyszíni jelentések szerint a szimpátiatüntetés résztvevői Vlagyimir Putyin orosz elnök nevét skandálták, így jelezve, hogy Ukrajna Oroszországhoz közeledését támogatják, szemben az európai integrációval.

Ellenzéki képviselők állítása szerint számos állami hivatal és közintézmény dolgozóit kényszerítették az ellendemonstráción való részvételre, állásuk elvesztésével fenyegetve meg őket. Az ellenzékiek felszólították a közalkalmazottakat, hogy álljanak át a Majdan tüntetőinek oldalára. Az Ukrajinszka Pravda hírportál szemtanúkra hivatkozva azt írta, hogy a tömegben jórészt orvosok, tanárok, bányászok, egyetemisták és nyugdíjasok vannak. Rajtuk kívül nagy számban láttak sportos alkatú fiatalembereket is a megmozduláson. Ezeket a javarészt küzdősportokban jártas fiatalokat feltételezhetően provokációk szítására bérelte fel a kormánypárt a Függetlenség terén tüntetőkkel szemben. A köznyelvben tyituskóknak nevezik őket. A gúnynevet arról a Tyitusko családnevű huszonéves sportolóról kapták, aki egy májusi ellenzéki megmozduláson rátámadt az Ötös tévécsatorna riporternőjére, és később kiderült róla, hogy rendbontás provokálására bérelték fel őt a hatalom képviselői.

A szimpátiatüntetés résztvevői szombaton kora este kezdték elhagyni a kijevi Európai teret, közben a mellette lévő Majdanon tovább folytatódik a hetek óta szünet nélkül tartó Európai Unió-párti ellenzéki demonstráció. Közben a szomszédos Majdanon az európai integrációért és hatalomváltásért tüntetők közül ez időben mintegy 10 ezren tartózkodtak a téren. Nyugodtan telt el a nap, rendbontások eddig nem történtek egyik tábor demonstrációján sem.

Három politikus nyakába varrnák az erőszakot

Ukrajna főügyésze, Viktor Psonka eközben sajtótájékoztatóján közölte, hogy hatalommal való visszaéléssel gyanúsították meg Olekszandr Popovot, a kijevi elnöki adminisztráció vezetőjét, a fővárosi vezetés első emberét, Volodimir Szivkovicsot, a befolyásos hatalmi szervnek számító nemzetbiztonsági és védelmi tanács (SZNBO) helyettes vezetőjét, továbbá az akkori rendőrfőnököt, Valerij Korjakot, akit azóta felfüggesztettek hivatalából, valamint helyettesét, Petro Fedcsukot. A főügyész szerint a vizsgálat során megállapították, hogy november 30-ára virradó éjjel a kijevi rendőrfőnök irodájában tartózkodott a főváros vezetője és a nemzetbiztonsági és védelmi tanács titkárhelyettese. Állítólag ők ketten gyakoroltak nyomást a kijevi rendőrség említett két vezetőjére, hogy alkalmazzanak erőszakot a Függetlenség terén tüntető diákokkal szemben. Közölte, hogy a négy gyanúsított esetében hamarosan megállapítják előzetes fogva tartásuk módját. Valószínűleg házi őrizetbe kerülnek. Mindezekről Psonka tájékoztatta Viktor Janukovics elnököt, aki hozzájárulását adta ahhoz is, hogy a gyanúsítottakat mentsék fel hivatali feladataik ellátása alól. Az elnöki hivatal nem sokkal később közzétette, hogy Janukovics a főügyészség kérésére felfüggesztette hivatalából a főváros vezetőjét és az SZNBO titkárhelyettesét.

November 30-án hajnalban váratlanul rohamrendőrök rontottak a kijevi Függetlenség terén az ország európai integrációjáért békésen, jó hangulatban tüntető egyetemistákra. Gumibotokkal és tonfákkal ütötték, rugdosták, a földön vonszolták a menekülni próbáló fiatalokat. Az incidensben 35 diák sérült meg, sokukat őrizetbe vették.

Az ellenzék egyik fő követelése a tüntetéseken alkalmazott erőszak felelőseinek megbüntetése. Előző nap, az ellenzék részvételével folytatott nemzeti kerekasztal-megbeszélésen Janukovics arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a november 30-i diáktüntetés brutális rohamrendőri szétoszlatásáért a vizsgálat eddigi eredménye szerint közvetlenül három személy felelős. Ígértet tett arra, hogy megnevezi az illetőket, amint a nyomozás állása ezt lehetővé teszi.

A helyi média ellenben a szombati főügyészi bejelentést úgy kommentálta, hogy a kijeviek, főként az EU-párti tüntetők szemében rendkívül népszerűtlen városvezető, Popov és a kevéssé közismert titkárhelyettes, Szivkovics nyakába varrják a felelősséget a tüntetők ellen alkalmazott erőszakért.
Az ellenzék csak vonakodva tárgyal

Pénteken elégedetlenül távoztak az ukrán ellenzék vezetői pénteken arról a kerekasztal-megbeszélésről, amelyet Janukovics kezdeményezésére tartottak, hogy kiutat keressenek a belpolitikai válságból. A résztvevők közül Arszenyij Jacenyuk, az ellenzéki Haza (Batykivscsina) párt vezetője kijelentette, hogy számos fontos kérdésre nem kaptak választ, például arra, ki adott parancsot a Majdanon folyó tüntetés erőszakos feloszlatására, s megbüntetik-e a felelősöket. „Követeltük, hogy ne alkalmazzanak erőszakot a Majdanon. Legalább erre válaszolt (Janukovics), hogy nem fognak. Hiszek-e neki? Nem” – szögezte le Jacenyuk.

Janukovics a tanácskozásról távozóban nem volt hajlandó válaszolni az újságírók kérdéseire. Az elnök még a találkozó előtt értésére adta az ellenzéknek, hogy nem hajlandó meneszteni a kormányt. Egy másik ellenzéki vezető, Oleh Tyahnibok, a nacionalista Szabadság (Szvoboda) párt vezetője közölte, hogy a jövőben csak akkor vesz részt ilyen kerekasztal-tárgyaláson, ha a tüntetők kérik rá. „Nem akartam ma eljönni, de a Majdan kötelezett minket erre. Közös állásponton vagyunk, amihez tartjuk magunkat” – mondta, utalva arra, hogy a három parlamenti ellenzéki párt vezetői a tüntetők felhatalmazásától tették függővé megjelenésüket a tanácskozáson.  Leonyid Kravcsuk volt államfő, a független Ukrajna első elnöke kijelentette, hogy reményei szerint a jövő héten, valószínűleg kedden lehet újabb fordulója a kerekasztal-tárgyalásoknak.

November 21-én kezdődött a tiltakozássorozat, és azóta szünet nélkül tartanak a tüntetések Kijevben. Az elején civil kezdeményezésre vonultak utcára az emberek tiltakozni amiatt, hogy a kormány váratlanul leállította az EU-társulási felkészülés folyamatát. November 30-ra virradóan rohamrendőrök brutális erőszakkal oszlatták szét békés, pártsemleges diákok demonstrációját a Függetlenség terén, ami újabb tiltakozóhullámot indított el. Ezek után a három parlamenti ellenzéki erő, a Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő mögött álló Haza párt Jacenyuk vezetésével, a Vitalij Klicsko vezette Ütés (UDAR) és a nacionalista Szabadság párt élére állt a demonstrációknak, amelyen már nemcsak Ukrajna európai integrációját, hanem teljes hatalomváltást kezdtek követelni. Egyre nőtt a vasárnapokon megrendezett nagygyűlések résztvevőinek száma. December 1-jén, majd múlt vasárnap már több százezren demonstráltak Kijev belvárosában. Közben több véres összetűzés is történt rohamrendőrökkel, a tüntetők közül sokakat őrizetbe vettek a hatóságok. Emiatt a Majdan tüntetőinek követelései kiegészültek a fogva tartott aktivisták szabadon bocsátásával és az erőszakos rendőri akciók felelőseinek megbüntetésével.

forrás: nol.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top