Close

Janukovics ismét Putyinnal tárgyalt

Cselekvési programot állított össze a kijevi kormányellenes tüntetéseket koordináló ukrán ellenzék. Viktor Janukovics elnök Vlagyimir Putyinnal találkozott pénteken Szocsiban. A bebörtönzött Julija Timosenko úgy döntött, hogy abbahagyja az éhségsztrájkot. Meghalt egy férfi a kijevi tüntetéseken, miután kizuhant egy épületből a Függetlenség terén.

Cselekvési programot állított össze a kijevi kormányellenes tüntetéseket koordináló ukrán ellenzék. A dokumentum „a politikai foglyok szabadon bocsátását”, a belügyminiszter elleni büntetőeljárást, a tüntetők bántalmazásában vétkes rendőrök megbüntetését, a kormány lemondását, előre hozott parlamenti és elnökválasztásokat, valamint az uniós társulási megállapodás aláírását nevezi a megmozdulások fő céljának. Ugyanakkor diplomáciai offenzívába is kezdenek: egy sor nemzetközi szervezetet készülnek tájékoztatni az ukrajnai jogsértésekről.
Az Európa Tanács (ET) főtitkára, Thorbjorn Jagland az ukrán igazságügy-miniszterrel folytatott megbeszélése után a múlt hét végi tüntetésoszlatás, az összecsapások és az azokat követő letartóztatások alapos kivizsgálását sürgette. Javasolta, hogy ebből a célból hozzanak létre bizottságot, amelyben a hatalom, az ellenzék, valamint az ET egy-egy képviselője kapna helyet, amivel mind az ellenzék, mind a kormány egyetért. Az Európai Parlament viszont egyelőre kivár. Nem zárták le ugyan az elmúlt hónapokban Kijev és Brüsszel között közvetítő Aleksander Kwasniewski és Pat Cox misszióját, de a két megbízott egyelőre csak készen áll arra, hogy a helyzet alakulásától függően folytassa a munkát.
Az orosz miniszterelnök a belügyekbe való beavatkozásnak nevezte, hogy „külföldi hivatalnokok aktívan részt vesznek az ukrajnai politikai eseményekben”. „Ezeket a problémákat az ukrán vezetőségnek, a társadalomnak kell rendeznie” – mondta évzáró tévéinterjújában Dmitrij Medvegyev, valószínűleg arra utalva, hogy Guido Westerwelle német külügyminiszter Kijevben a demonstrálókat is meglátogatta. Ugyanakkor éppen Moszkva nyomása játszotta a döntő szerepet abban, hogy a múlt hónapban, egy héttel a tervezett aláírás előtt Ukrajna visszalépett az Európai Unióval egyeztetett társulási szerződéstől, Viktor Janukovics államfő pedig – négynapos kínai látogatásáról hazatérőben – megállt Szocsiban, ahol Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tárgyalt. Az ukrán elnök sajtószolgálata szerint a két államfő az orosz-ukrán gazdasági és kereskedelmi kapcsolatokat, valamint egy új stratégiai partnerségi megállapodás előkészítését vitatta meg. Janukovics és Putyin legutóbb november 9-én találkozott titokban Moszkvában. Ezután döntött úgy az ukrán vezetés, hogy mégsem írja alá a társulási megállapodást az unióval az EU november végén tartott vilniusi csúcsértekezletén. Az erről november 21-én kiadott kormányrendelet váltotta ki az EU-párti tüntetéseket országszerte Ukrajnában. Janukovics elhalasztotta ugyanakkor a jövő hétre tervezett máltai látogatását az Ukrajnában kialakult feszült belpolitikai helyzetre való tekintettel.
Julija Timosenko bebörtönzött volt kormányfő eközben úgy döntött, hogy  abbahagyja az éhségsztrájkot. Ezt lánya, Jevhenyija Timosenko közölte, aki átadta neki a kijevi főtéren tüntetők üzenetét, amelyben arra kérték, hogy egészsége érdekében fejezze be az éhségsztrájkot. Lánya szerint Timosenko állapota válságos, csak segítséggel tud közlekedni. Julija Timosenko november 25-én kezdett éhségsztrájkot az európai integrációért tüntetők iránti szolidaritása jeléül.
Az ukrán ellenzék vasárnapra újabb népi gyűlést hívott össze, amelyhez hasonlót a múlt vasárnap több százezer ember részvételével tartottak. Biztosan beszélnek majd a szónokok arról is, hogy pénteken meghalt egy ötven év körüli férfi a tüntetések központi helyszíne, a kijevi Függetlenség tere közelében. Az első hírek még arról szóltak, hogy valahonnan lezuhanhatott, ám a rendőrségi tájékoztatás szerint a halálát tuberkulózis okozta.
A csütörtök éjszaka nyugodtan telt a téren, nem érkezett hír incidensekről. A tüntetők egy csoportja reggel ismét elindult a kormány épülete felé, hogy blokád alá vegye, ahogy az előző napokban is tette. Közben a főügyészség épülete előtt „fekvőakcióba” kezdtek a tüntetők, hogy megakadályozzák az épületbe való bejutást.
forrás: nol.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top