Close

A közösségi főiskolák hiányt pótolnának

A Magyar Rektori Konferencia (MRK) egyetemi tagozatának vezetőjeként a testület alelnöke idén júniustól Szabó Gábor. Így a szegedi Tudományegyetem (SZTE) rektora az MRK képviseletében vesz részt nemzetközi fórumokon, illetve teszi hozzá javaslatait a hazai felsőoktatás átalakítási tervéhez.

Nem varázslat lenne ez! A felsőoktatási intézmények átláthatatlan rendszerű bázisfinanszírozásával szemben világos elvek alapján történhetne majd az állami támogatás elosztása. A mostani javaslat szerint a források 70 százalékát a hallgatói létszám, míg 30 százalékát a tudományos normatívák alapján lehetne megszerezni. Ez tiszta versenyt eredményezne, és a minőség felé vezetne – véli Szabó Gábor, aki idén júniustól a Magyar Rektori Konferencia egyetemi tagozatának vezetője. Így minden intézmény eldönthetné, mit kíván tenni: növeli a hallgatói létszámot és/vagy a tudományos bázisát és produktumát erősíti. Ez a rendszer az SZTE számára előnyös lenne – ismeri el Szabó Gábor szegedi rektorként. Hiszen a Tisza-parti universitas népszerű felsőoktatási intézményként erős tudományos bázissal rendelkezik.
A közösségi főiskola az Amerikai Egyesült Államokban jól működő intézményi gyakorlat. Ennek az általam közelről is megfigyelt rendszernek a meghonosítását javasoltam – pontosít Szabó Gábor. Ezek a közösségi főiskolák a helyi munkaerő-piaci igényekre válaszolnak. Aktivitásukat nem a hagyományos egyetemi alap- és mesterképzés területén fejtenék ki, hanem részben a 2 éves felsőoktatási szakképzéssel, továbbá a felnőttoktatással, illetve a vállalatok által megrendelt speciális képzésekkel jelentkeznének. Nálunk is lezajlott a felsőoktatás tömegesedése, amely korábban az USA-ban, Magyarország azonban máig adós maradt a szerkezeti átalakítással.
Az elmaradott régiókban akadnak olyan százezres lakosságú települések, amelyekben olyan fiatalok élnek, akiknek nincs módjuk, hogy elutazzanak a távolabbi nagyvárosokba továbbtanulni. Így aztán helybe kellene vinni a továbbtanulási lehetőséget – hoz újabb érvet a közösségi főiskola mellett az MRK alelnöke. Szabó Gábor úgy véli, az SZTE szakmai segítséget is nyújthatna azokon a dél-alföldi településeken, amelyeken működnek ugyan felsőoktatási intézmények, de jelenlegi képzési profiljukkal válságba kerültek úgy, hogy plusztámogatás nélkül a fennmaradásuk is kétségessé vált. Szerinte ilyenfajta hálózat és rendszer kialakítását az Európai Unió még nem bővülő források mellett is támogatná.
forrás: delmagyar.hu/Délmagyarország Napilap

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top