A verhetetlen női kajak kvartett megszerezte a magyar csapat hatodik aranyát a Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Fazekas-Zur Krisztina, Vad Ninetta összeállításban. Előtte négy ezüstöt tettek az éremgyűjteményhez sportolóink a németországi Duisburgban megtartott világbajnokságon.
Ezüstéremmel ünnepelte szombati aranyát Vajda Attila a duisburgi kajak-kenu világbajnokságon: az olimpiai bajnok magyar klasszis ezer méteren aratott szólógyőzelme után vasárnap reggel öt kilométeren állt rajthoz, s újra a német Brendellel küzdött az első helyért, ám ezúttal a vendéglátók versenyzője volt a jobb. Csay Renátánál is csupán egy riválisa ért előbb célba: a kajakost az új-zélandi Hatton előzte meg.
Aztán jött a világbajnokság tizenharmadik száma, amely történelmivé nemesedett, mivel ez volt az első, amely után nem állt magyar versenyző a dobogón: a férfi kajakosok 5000 m-es vetélkedőjében Noé Milán a hetedik lett. Az argentin Dal Bo meg második. Azaz mind több országból érkezik világklasszis a vb-re. Hamarosan megtartották az első olyan „éremmeccset” is, amelyben nem szerepelt honfitársunk, mivel nem minden sprintszámban sikerült bekerülni a top kilencbe.
Ott volt viszont a legjobbak között Douchev-Janics Natasa a női kajakosok között: a háromszoros olimpiai bajnok sportolónőnek nem sikerült azonban dobogóra állnia, az ötödik helyen végzett. Ennél eggyel jobb helyezés ért el aLantos Ádám, Nagy Péterkettős, amelyik rendkívül látványos futamban lett negyedik. Miként a Douchev-Janics, Kovács duó is, amely ennél alighanem előkelőbb helyezésre számított…
Már csak azért is, mert ezzel biztossá vált, hogy a harmincegyszeres világbajnok Kováccsal, a sportág emblémáinak egyikével 1998 óra először megtörténik, hogy aranyérem nélkül utazik haza egy vb-ről…
Dombvári Bence sem visz haza a legnemesebb fémből, de ő aligha szomorkodik emiatt: a 20 éves kajakos ezer méteren szerzett bronzérme után ötszázon negyedikként ért célba. Nagy Péter kenus meg kilenceddiként, ám nem ez volt a futam szenzációja, hanem az: a brazil Queiroz dos Santos győzött. A „lapátos szambáról” eddig keveset hallottunk, de úgy tetszik, a dél-amerikai ország sportolói mind területet hódítanak meg.
Ennél kisebb meglepetést okozott, hogy a magyarok újabb érmet szereztek: a Lakatos Zsanett, Takács Kincső kettőst csak a kanadai egység előzte meg. A Sík Márton, Boros Gergely kettőst ennél többen: a sokáig vezető egység elfáradt, s a hatodik helyen zárt. Aztán folytatódott a magyarok ezüstvasárnapja: a szombaton aranyérmes Vasbányai Henrik, Mike Róbert duó szép pályát ment, s a második helyen futott be.
És következtek a négyesek fináléi. Előbb az évek óta veretlen női kvartett vetélkedett örök riválisával a német egységgel. Az olimpiai bajnok társulatból Kovács Katalin hiányzott, helyette Vad Ninetta ült a hajóban. Ám sem a sebesség, sem az eredmény nem változott: a kvartett Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Fazekas-Zur Krisztina, Vad Ninetta összeállításban nyerte meg a világbajnokságot. A délután záró száma a férfi kajaknégyesek egy kilométeres futama volt: az ötkarikás ezüstérmes Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Pauman Dániel kvartett negyedik lett.
Janics happy end váltóban
A magyar versenyzők két éremmel, egy-egy arannyal és bronzzal zárták a vasárnap esti váltóversenyeket, s így összesítésben hét első, valamint öt-öt második és harmadik helyet szereztek a németországi Duisburgban rendezett kajak-kenu világbajnokságon. Az olimpiai számokat tekintve 4-1-2 volt a magyar éremmérleg a németországi regattán.
A 4×200 méteres staféták során a Douchev-Janics Natasa, Vad Ninetta, Fazekas-Zur Krisztina, Kozák Danuta összeállítású női kajakos staféta remekül hajrázva megnyerte döntőjét, míg a Dudás Miklós, Tótka Sándor, Molnár Péter, Hérics Dávid összeállítású csapat harmadik lett a lengyelek és az oroszok mögött.
forrás: nol.hu