Close

Vélemények: a határon túli magyarok választásáról

A Kárpáti Igaz Szó Online, ukrajnai (kárpátaljai) magyar hírportál a Népszava korábbi cikkét idézi, amelyben Tóth Zoltán választási szakértő arra hívja föl a figyelmet, hogy a Fidesz nem véletlenül egyre erőteljesebben népszerűsíti az egyszerűsített honosítási eljárást, a külhoni voksok ugyanis az „aranynál is értékesebbek lesznek 2014-ben”- véli a választási szakértő. Kiemeli, hogy szerinte nem az a fontos, amit a választás lebonyolításáért felelős intézmény vezetője mond, hogy ki hol adja le a szavazatát tartalmazó borítékot, hanem, hogy ettől függetlenül számos lehetőséget ad a törvény választási csalásra. Példaként említi az értesítési cím és a postacím közötti különbséget (ezzel a lehetőséggel a kormánypárt könnyedén külhoni partnereire bízhatja a regisztrációs mozgósítást, sőt a helyi kampányt is).  A szakértő szerint komoly probléma az is, hogy a törvény semmiféle garanciális szabályt nem tartalmaz arról, hogy miként kampányolhatnak a magyar pártok külföldön. A nemzetközi megfigyelők és a pártok delegáltjai érdemben pedig nem tehetnek semmit. „Ilyen szabályokkal biztosan nem lesz aggálymentes a jövő évi választás”- jegyzi meg Tóth Zoltán választási szakértő.

Mi a helyzet a választási csalásokkal?

Teszi fel a kérdést a Felvidék.ma szlovákiai magyar hírportál cikkírója. Válaszában kiemeli, hogy „az első dolog, amit mindenki könnyen beláthat: nincs száz százalékosan biztos rendszer. Emberek vagyunk, az emberi találékonyság, pedig mint tudjuk, határtalanul. Még mindig a fák tetején ugrabugrálnánk, ha ez nem így lenne” majd pedig hozzáteszi, hogy „ugyanakkor a magyar választójogi szabályok tartalmazzák a nyugati demokráciában megszokott standardokat, garanciákat. A levélben szavazás is éppen ilyen bevett gyakorlat, különösebb probléma nélkül működik a világ számos országában.”

Etikai kódex kellene

Szili Katalin határon túli választási kódexet szeretne– írja a Bumm.sk szlovákiai magyar hírportál. Az országgyűlés egykori elnöke a Kolozsvári Magyar Napokon egy pódiumbeszélgetésen elmondta, hogy csökkenteni lehetne a határon túli magyarság megosztottságát, a többségi társadalommal szembeni kiszolgáltatottságot, ha a magyarországi pártok meg tudnának egyezni a határon túli kampányolásról. Szili félőnek tartja, azt is hogy ilyen megegyezés nélkül a magyarországi „gyűlöletszerkezet, amelyben az egyik oldal a másik megsemmisítésére tör” átterjed a határokon túlra is.

KIM: mindegy ki dobja be

Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter szerint nincs jelentősége és a jogi szabályozás sem korlátozza, hogy a levélben szavazó választópolgár voksát tartalmazó borítékot ki dobja be a postaládába. Mindezt Schiffer András kérdésére válaszolta. Az LMP társelnöke azután fordult írásbeli kérdéssel a miniszterhez miután Pálffy Ilona a Nemzeti Választási Iroda vezetője egy interjúban válaszával aggodalomra adott okot a levélben szavazást illetően Schiffer szerint. A politikus a válasz után közleményt adott ki, amely szerint valósak az aggályok (olvasható a hvg.hu online portálon).

Így szavaznának

A szlovákiai Híd párt által megrendelt reprezentatív felmérés szerint a szlovákiai magyarok 34% nem választana Magyarországon, 23% bizonytalan. A biztos pártválasztók körében a Fidesz 47, a balközép ellenzék (MSZP, Együtt 2014, LMP, DK) 41, a jobbik 11%-on áll. A két nagy szlovákiai magyar párt a Híd és az MKP (Magyar Közösség Pártja, korábban a Magyar Koalíció Pártja a szerk.) szimpatizánsainak választása nagyban eltér egymástól. Az MKP szavazóinak kétharmada a Fideszre szavazna, míg a Híd szavazói nagyobb arányban választanák a baloldali ellenzéket (54%) mint a Fideszt (42%). Az adatfelvétel április, május fordulóján zajlott 741 fővel, a kérdezőbiztosok dél-szlovákiai magyarokat kérdeztek preferenciáikról- olvasható a szlovákiai ÚJ SZÓ ONLINE-on.

forrás: kiszo.hhrf.org, felvidek.ma, bumm.sk, hvg.hu, ujszo.com

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top