Close

Gáz üzletág – visszavesszük

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) feltétel nélkül engedélyezte, hogy a Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM) irányítást szerezzen az E.ON Földgáz Trade Földgázkereskedő Zrt. és az E.ON Földgáz Storage Földgáztározó felett. Ezzel a Mol hét éve eladott gázüzletága ismét magyar kézbe került.  

 

Orbán Viktor miniszterelnök és Johannes Teyssen, az E.ON elnök-vezérigazgatója még tavaly szándéknyilatkozatot írt alá az Országházban az E.ON Csoport magyarországi földgázipari érdekeltségeinek átruházásáról az MVM-re. Magyarán a gázüzletág megvételérő, amit a GVH most feltétel nélkül engedélyezett. A versenyhivatal közleménye szerint az MVM csoport 2011-től foglalkozik a földgáz nagy- és kiskereskedelmével, de részesedése egyetlen szegmensben (elsődleges beszerzés, gáz értékesítése kereskedőknek, erőműveknek, ipari fogyasztóknak) sem haladja meg a 20%-ot. Ugyanakkor a földgáz kereskedelem sem alkot egységes árupiacot. Az eltérő helyzetű vevőcsoportoknak értékesítés külön-külön árupiachoz tartozik, mint ahogy a földgáz tárolása is. Az MVM csoport alapvetően a villamosenergia-iparhoz kapcsolódik, a termelés, az átvitel, a rendszerirányítás és az áramkereskedelem területén is érdekelt, azaz egy vertikálisan integrált vállalkozáscsoportnak tekinthető, amely a villamos energia piachoz kapcsolódó egyéb szolgáltatásokat is végez. A Gazdasági Versenyhivatal így – Németország, Ausztria, Szerbia, Ukrajna és Románia versenyhatóságához hasonlóan – az irányításszerzés feltétel nélküli engedélyezése mellett döntött – olvasható a közleményben.
Ezzel ismét magyar kézbe került az a gázüzletág, amelyet az E.On 2006-ban 300 millió euró készpénzért és 600 millió eurónyi hitel átvállalása fejében vásárolt meg a Mol-tól. A német nagyvállalat a következő évben hozzálátott a zsanai földgáztároló kibővítéséhez több mint 100 millió eurós beruházással, aminek következtében a létesítmény befogadóképessége túllépte a 2 milliárd köbmétert. Az E.On négy tárolójának visszavásárlásával a magyar állam a teljes éves lakossági fogyasztásnak megfelelő kapacitásra tett szert. Az MVM ugyanakkor a határokon átnyúló földgázszállításokat is megkapta, a belföldi nagy-és kiskereskedelmi értékesítési lehetőség mellett. A magyar kormánynak ez hozzávetőlegesen 870 millió eurójába került, de a végleges összeg az ügylet zárásakor rendelkezésre álló gázkészletektől is függ. Az MVM-nek azonban még ki kell váltania a két társaság fennálló tulajdonosi kölcsöneit is. Az E.ON magyarországi érdekeltségeinek megvásárlása miatt az Országgyűlés márciusban módosította a 2013-as központi költségvetést.

 

 

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top