Az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága egyhangú szavazással döntött tegnap arról, hogy kezdeményezik a volt titkosszolgálati vezetők, vagyis a kémkedéssel vádolt és első fokon letöltendő szabadságvesztésre ítélt Galambos Lajos, a Nemzetbiztonsági Hivatal volt főigazgatója, Szilvásy György volt titkosszolgálatokat felügyelő miniszter, valamint a Galambos utódaként, a bűnpártolásért felfüggesztett szabadságvesztésre ítélt Laborc Sándor ügyében keletkezett iratok titkosságának feloldását.
Ennek értelmében felkérik az Alkotmányvédelmi Hivatal főigazgatóját, vizsgálja felül, indokolt-e a dokumentumok minősítésének fenntartása. Egyben levélben megkérik az ügyben első fokon eljáró Debreceni Törvényszék bíráját is, hogy tegye lehetővé a bizottság számára a betekintést a periratokba. Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció (DK) képviselője a nemzetbiztonsági bizottság hétfői zárt ülése után az MTI tudósítása szerint azt mondta: tájékoztatást kaptak az úgynevezett kémügyben, de részleteket nem mondhat el, mert a bizottsági ülés jegyzőkönyvét 2040. december 31-ig titkosították.
Amit az állami szervek velük közöltek, az semmivel sem több tény, mint amit eddig lehetett tudni. (Hasonlóképpen nyilatkozott lapunknak Harangozó Tamás, a testület szocialista tagja. Ő azt mondta, semmivel sem tudott meg többet, mint amit eddig innen-onnan hallani, olvasni lehetett. Konkrétum azonban nem hangzott el.) Vadai szerint az azonban kiderült, hogy voltak megkérdőjelezhető nyomozati eljárási lépések – tette hozzá. A DK politikusa a bizottsági ülésen javasolta, hozzák nyilvánosságra az érintettek valamennyi, az eljárási szakban tett vallomását, a vádiratot, a bírósági tárgyalás jegyzőkönyvét, valamint a hangfelvételt.
Vadai szóvá tette, hogy a bizottsági ülésen személyeskedő, olykor – megfogalmazása szerint – „tahó” hangnemben nyilvánultak meg egyes kormánypárti képviselők, ezért kezdeményezi, hogy a hétfői bizottsági ülés jegyzőkönyvét is hozzák nyilvánosságra.
Kocsis Máté, a bizottság fideszes tagja az ülést követően Vadai szavaira reagálva azt mondta: felháborodást nem az eljárásnak kellene kiváltania, hanem annak, hogy egy ilyen eset egyáltalán megtörténhetett. Példátlannak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy a polgári titkosszolgálatokért felelős miniszter ebbéli minőségében kémügybe keveredett.
Később elmondta, hogy szerinte a kapott tájékoztatások alapján egyértelmű, hogy alapos, széles körű ismeretekre épített nyomozás alapján emeltek vádat, majd ugyanilyen alapos és körültekintő mérlegelés alapján született meg az ítélet. Érződik, tette hozzá Kocsis, hogy a „maffiabaloldal kulcspolitikusai” borzasztóan idegesek attól, hogy előfordulhat, számon kéri őket az igazságszolgáltatás.
forrás: nol.hu