Somogyvár-Kupavárt a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság nemzeti emlékhellyé nyilvánította. Ennek alkalmából, az idei Szent László Napok keretében avatták fel Kupaváron, a Zsigmond Attila ipari formatervező művész tervei alapján készített sztélét, azaz emlékoszlopot. (Forrás Sonline ; P. A.)
Móring József Attila országgyűlési képviselő, Somogyvár polgármestere az avatóünnepségen elmondta: a cím hatalmas megtiszteltetés, ami Koppány népének és Szent László bencéseinek egyaránt szól. – Ezen a meseszép somogyi dombon tetten érhetjük az ősi, ha úgy tetszik, pogány magyarság és a keresztény, nyugati modern magyarság találkozását – hangsúlyozta – Szent László, akit 1095-ben itt temettek el, később Váradra vittek, hite, magyarsága itt maradt ezen falak között. Ezt érezze, tapasztalja meg mindenki, töltse el erővel minden magyar szívét, aki csak idelátogat – tette hozzá.
Boross Péter, volt miniszterelnök, a Kegyeleti bizottság elnöke arról is szólt: a nemzettudat és a nemzeti érzés erősítését is szolgálja az avatás. Azért születtek a nemzeti emlékhelyek, hogy időről-időre felújítsák azt az érzelemvilágot, erősítsék azt a történelmi tudatot, melyet bár megrongált az idő, de újraéledni látszik. – Tiszteljük elődeinket, tiszteljük Szent László királyunkat, mert kemény kézzel rendet teremtett az országban, megszilárdította a keresztény magyar államiságot – mondta a Kegyeleti bizottság elnöke.
A parlament kulturális és sajtóbizottságának elnöke, L. Simon László, azzal folytatta: Szent László olyan uralkodó, akire nem csak magyar királyként, vagy a keresztény világ egyik nagy szentjére kell gondolni, hanem úgy is, mint a mai Európa, határainkon túlmutató jelentőségű alkotó politikusára. – A nemzeti emlékhelyeken minden megemlékezéssel, minden ünnepléssel, vagy avatással átéljük és átérezzük magyarságtudatunk fontosságát. Csak erős nemzeti identitással rendelkező polgárok közössége tud hosszú időszakra megmaradni – fogalmazott L. Simon László.
A csütörtökön püspöki szentmisével, diakónusszenteléssel kezdődött programsorozat az avatás után este a települést alapító Széchenyi Imre sírjának koszorúzásával, majd a Széchenyi-család tagjaiért tartott szentmisével folytatódott. Szombaton az apátságot körülvevő várfalon belüli világi életet idézik meg, vasárnap sportos rendezvényekkel zárják a Szent László Napokat. V. E.
KUPAVÁRHEGY: – LEENDŐ LOVAS TÚRA ÁLLOMÁS?
A somogyvári hegyet azért hívják ma is Kupavárhegynek, mert Kupa – vagyis Koppány vezér – a későbbi István király ellenlábasa, erős várat emelt itt. S innen, a Balaton déli partján futó egykori római hadi út vonalán vitte seregét Veszprém alá 997 őszén, hogy a sorsdöntő csatában későbbi királyunkkal megütközzön. Koppány leverése után nyolc évtizeddel I. László, a későbbi Szent László lovagkirály, Koppány vérrokona – egyes nézetek szerint unokája -, a „Kupavár” védfalai között építtette fel a korszak egyik legnagyobb bazilikáját, a Szent Egyed apátságot, győztes horvátországi hadjárata után. Somogyvár a török hódoltságig Somogy megye fővárosa volt. Az apátság kettős tornyából illetve a vár bástyáiról az alábbi fotón látható panoráma tárult az egykori lovagkirály szemei elé. Különös tájkép s megkapó, hogy a fonyódi kettős hegy úgy simul a Badacsony és a Gulács kontúrja alá, mintha nem lenne köztük a Balaton! Koppány és László király idejében a Balatonnak ez a keskeny, halastóként máig fenn maradt öble még összeköttetésben állt a tó víztükrével. A várat és az apátságot a képen látható tanúhegyek dereglyéken Somogyvárra szállított köveiből emelték! A később szentté avatott lovagkirályt végrendeletének megfelelően temették ide, a Koppány várhegyére emelt Szent Egyed apátságban. Csontjait 1113-ban vitték jelenlegi nyughelyére, Nagyváradra. Teste azonban itt porladt el, s kultusza feléledni látszik. Somogyvár tehát a magyarság történelmét tekintve egyedülálló történelmi emlékekkel várja a látogatókat. S Koppány vezér emléke előtt is tisztelegve, egyszer talán – egyéb turisztikai mozgalmak mellett – fontos lovasturisztikai állomássá is válik. Részévé, annak a tervezetnek, amely a tavaly elfogadott Kincsem Nemzeti Lovas Program keretén belül az európai lovasút hálózathoz magyar lovasút hálózatot kíván csatlakoztatni. A képen látható fonyódi kettős hegytől mindössze egy „lóváltó állomásnyira” (20 kilométerre) fekszik Somogyvár. A nagyobbik fonyódi hegy, a Várhegy tetején Koppány vezérnek szintén állott kisebb vára, vagy megfigyelő tornya, s az egyik utcát Fonyódon is Kupa (Koppány) vezér utcának hívják. Onnan ide a Balatoni Nagyberek izgalmas, a lovas turisztika számára egyelőre felfedezetlen terepén vezetne az út. Kár lenne kihagyni! P. A.