Close

Kulturális és szellemi örökségünk a Vidékjáró programsorozatban

A Falusi és Agroturizmus Országos Szövetsége (FATOSZ) kezdeményezésére – 16 civil szervezet és 6 stratégia partner együttműködésével – 2013 márciusában hagyományteremtő szándékkal indult útjára a Vidékjáró elnevezésű országos rendezvénysorozat, mely a vidéki életmód népszerűsítését, a vidéki élet és a vidéki kínálat komplexitásának bemutatását tűzte ki célul. A rendezvénysorozatot bemutatót sajtótájékoztatót V. Németh Zsolt, a Vidékfejlesztési Minisztérium vidékfejlesztésért felelős államtitkára és Halász János, az Emberi Erőforrások Minisztériumának kultúráért felelős államtitkára nyitotta meg szerdán Budapesten a Hagyományok Házában. Mindketten hangsúlyozták a közösségi terek fontosságát.

V. Németh Zsolt az EU vidékfejlesztési forrásainak felhasználásáról szólva az integrált közösségi szolgáltatói terek működését, a termelői piacokat és a népfőiskolai programot említette. Rámutatott, hogy a Vidékfejlesztési Minisztérium névválasztása is jelzi: a tárca a vidék egészét kívánja képviselni. A vidék egy komoly értéket képviselő társadalmi és kulturális tér, amelynek fejlesztése elengedhetetlen. Ezt célozta egyebek mellett a minisztérium támogatásával már 330 helyen működő új típusú művelődési intézmény, az integrált közösségi és szolgáltató tér is. Kiemelte: hisz abban, hogy a magyar vidék mára egyet jelent a jobb életminőséggel, a jó környezettel, a kulturális örökség védelmével és a hagyományok megélésével.
Halász János arról beszélt, hogy ezek a közösségi terek nemcsak a vidéki kisvárosokban, falvakban élő közösségek működéséhez nyújtanak segítséget, hanem azok a csoportok is bekapcsolódhatnak a települési együttműködésekbe, amelyeknek erre korábban nem volt lehetőségük. A kisközösségek támogatását a szaktárca a Nemzeti Művelődési Intézet újraszervezésével egy olyan hálózat kialakításával szeretné elérni, amely minden megyében szakmai közösségi segítséget nyújt a kistelepüléseken működő közösségeknek. Az államtitkár a kultúra és a falusi turizmus kapcsolatának fontos pilléreként kiemelte a tájházak szerepét is, ennek kapcsán bejelentette, hogy ettől az évtől a tájházak is pályázhatnak. Halász János bejelentette, hogy a közgyűjteményi fejlesztési program keretében idén 100 millió forinttal támogatják a tájházakat, s az erről szóló pályázat hamarosan megjelenik.
Szalay-Zala Andrea FATOSZ főtitkár, a „vidékjáró ötletgazdája” elmondta: A decemberig tartó program keretében a 16 Vidékjáró tematikus napot mindig egy központi helyszínen rendezik, ehhez csatlakoznak országszerte az adott témában érintett települések, vendéglátók, gazdálkodók, kézművesek és együttesek. Ehhez csatlakoznak országszerte az adott témában érintett települések, civil szervezetek, gazdálkodók, termelők, falusi és agroturisztikai vendéglátók, kézművesek, fürdők, csárdák, amelyek és akik ilyenkor mutatják meg, hogy a vidék népszerűsítéséért „kéz a kézben”, egymást segítve, együttműködve lehet – és képesek is dolgozni. A tematikus napok szervezése és rendezése az együttműködő partnerekkel együtt történik, akik saját szakterületükön oroszlánrészt vállalnak a programok előkészítésében és lebonyolításában.A Vidékjáró rendezvényeit a FATOSZ által 2012-ben indított „Művészek a vidékért” kampány személyiségei is támogatják. Ők azok a művészek és közéleti szereplők, akik elkötelezettek a vidéki élet, a környezettudatos életforma iránt. Így például a Falusi íz-lelő napok keretében Nádasy Erika színésznő, a gyógynövény napokon a Világörökséghez tartozó Pannonhalmi Bencés Főapátság, a Színházi nyári esték rendezvényén Cseke Péter, a csárda napokon Buza Sándor vállalta a házigazda szerepét.
A Vidékjáró programjai, a tematikus napokkal kapcsolatos aktuális információk folyamatosan elérhetők a videkjaro.hu weboldalon. Kommunikációs együttműködő partnerünk a sokszinuvidek.hu internetes portál és a VERANDA Magazin, amely szintén rendszeresen tájékoztat a Vidékjáró eseményeiről és rendezvényeiről.
Vidékjáró 2014-ben is folytatódik, kibővülve akár új tematikus napokkal. A Vidékjáró programjai, a tematikus napokkal kapcsolatos aktuális információk és közel 30 ezer szolgáltató ajánlatai folyamatosan elérhetők a videkjaro.hu weboldalon. A weboldal segítségével növekedhet a SZÉP-kártya felhasználása is. Az oldal interaktív térképén egyszerre akár több SZÉP-kártyára is lehet szűrni az elfogadóhelyek közül, így mindenki saját SZÉP-kártyájának elfogadóhelyei alapján tervezheti meg utazását. Az elfogadóhelyek feltüntetésén túl a SZÉP-kártyás fizetés is megoldott a portálon keresztül. Nincs szükség a helyszínen üzemeltetett terminálra, telefonos banki ügyfélszolgálatra, mert az egységes szerződéscsomag szolgáltató általi aláírásával lehetővé válik a SZÉP-kártyával történő ingyenes online fizetés. Megoldott a honlapon az online bankkártyás fizetés is.
A március végén indult tematikus napoknak mindig van központi helyszínük és programjuk, s ehhez csatlakoznak országszerte az adott témában érintett települések, civil szervezetek, gazdálkodók, termelők, falusi és agroturisztikai vendéglátók, kézművesek, fürdők, csárdák. A sajtótájékoztatón bemutatkoztak az egyes tematikus napok gazdái is. Hangsúlyos téma például a zöld gondolat, mely tükröződött a pünkösdi hétvége a zöld utakon májusi programjában, de idekapcsolódik a július 27-28-án a poroszlói Ökocentrumban tartandó környezettudatos nap és Tisza-tavi ökovásár, vagy a szeptemberi Országos Bionapok. A hagyományőrzés és innováció kettős jegyében Pannonhalmán a Bencés főapátságban augusztus 15-20. között gyógynövény napokat tartanak, s ennek keretében 19-20-án először kerül sor a Pannonhalmi Kolostori Vásárra, ráadásul 20-án a kolostor 2 kulturális „nagyágyúja”, az apátság kiváltságlevele, illetve a tihanyi apátság alapító levele is látható lesz. Kiemelt helyük van a programok között a csárda napoknak is, s elkészült Magyarország első tematikus csárda-filmje is, mely 5 alföldi csárdát (Tuba tanya, nagylaposi Birkacsárda, kondorosi csárda, akasztói Halascsárda, lajosmizsei Tanyacsárdák) mutat be. A tematikus napok fejlődési lehetőségeit mutatja, hogy már az induló évben volt a határokon átnyúló program is: az áprilisi Tájházak Napjába a Felvidék is bekapcsolódott.
VIDÉKJÁRÓ tematikus napok (Korábban négy tematikus rendezvényre került sor.)
FALUSI ÍZ-LELŐ NAPOK – „Kóstoljon jót, találjon igazi ízeket falun!”
2013. június 21-22., Papsajt vendégház, Egerszalók, Eszter Tanya ,Csorvás, 
STRANDI SZEZONNYITÓ HÉT
2013. június 24-30., 
NOSZTALGIÁZÁS A MÚLTRÓL – ÉTKEZÉS A JELENBŐL  (Csárda napok)
2013. július 7., Tanyacsárda (Lajosmizse)
KÖRNYEZETTUDATOS NAP ÉS TISZA-TAVI ÖKOVÁSÁR – „A természet lágy ölén” 
2013. július 27-28., Tisza-tavi Ökocentrum (Poroszló)
 Nyári színházi estek  – kirándulás a kultúra jegyében
2013.Augusztus 9-10. Kecskeméti Katona József Színház ( Kecskemét)
„BORÚRA DERŰ” – A cigány kultúra, ahogy József főherceg látta 180 évvel ezelőtt
2013. augusztus 10., Hodászi Roma Tájház 
GYÓGYNÖVÉNY NAPOK ÉS PANNONHALMI KOLOSTORI VÁSÁR
2013. Augusztus 15-20., Bencés főapátság (Pannonhalma)
SZAUNÁZÓK HÉTVÉGÉJE
2013. szeptember 27-29., 
PÁSZTORÉLET, PÁSZTORHAGYOMÁNYOK – Kézműves mesterek napja
2013. szeptember 28-29.,  Gömörszőlős, Gébárti Kézművesház (Zalaegerszeg)
NEMZETISÉGI NAPOK
2013. október 5., Akác Tanya (Újlengyel).
NOSZTALGIÁZÁS A MÚLTRÓL – ÉTKEZÉS A JELENBŐL  (Csárda napok)
2013. december 1., Tanyacsárda (Lajosmizse)

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top