Életének 96. évében Angliában elhunyt Horthy Istvánné gróf Edelsheim Gyulai Ilona, vitéz nagybányai Horthy Miklós fiának, Horthy Istvánnak özvegye – közölte a család az MTI-vel. A volt kormányzó menyét – aki fiával, a muzulmánná lett Sharif Horthyval az angliai Lewisban élt – várhatóan Magyarországon temetik el.
Horthy Istvánné a rendszerváltozás után többször hazalátogatott, s kérte, hogy Horthy végakaratának megfelelően Portugáliában eltemetett apósának hamvait Kenderesen, a családi kriptában helyezhessék el. Az újratemetésre 1993. szeptember 4-én került sor. Özv. Horthy Istvánnét 1993-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntették ki a második világháború idején kifejtett ellenállási tevékenységéért, a kiugrási politika támogatásáért, valamint a portugáliai magyarság körében végzett munkássága elismeréseként. 2001-ben mutatták be Becsület és kötelesség című könyvét, 2011-ben Budapesten az I. kerület díszpolgárává avatták.
Gróf Edelsheim Gyulai Ilona 1918. január 14-én született Budapesten, gyermekkorát és fiatal kora nagy részét azonban Felvidéken, Felsőelefánton töltötte. A grófnő édesapja Edelsheim – Gyulai Lipót gróf, édesanyja Pejácsecsich Gabriella grófnő volt.
Ilona a pesti Operabálon találkozott első alkalommal Horthy Istvánnal, ahogyan azt Becsület és kötelesség című önéletrajzában is megírta. Szerelmesek lettek és néhány hónap után a 36 éves, jóképű gépészmérnök megkérte a grófnő kezét. 1940. április 27-én volt az esküvőjük Budapesten a Szilágyi Dezső téri református templomban. Horthy István ekkor már a MÁVAG vezérigazgatójaként 1940 nyarán õ vezette azt a gépet, amivel nászútjukat tette Észak-Afrikában és a Közel-Keleten. 1941 január 17-én fiuk született, ifjabb Ilona asszony 1942 tavaszán önkéntes ápolónői képzésen vett részt az egyik pesti hadikórházban. Személye és nőiessége, a korabeli európai, haladó és egyenrangú nő példaképévé vált Magyarország-szerte. Férje lelkesítésére vitorlázórepülő-engedélyt szerzett. Horthy István, muszlim neve szerint Sharif Horthy, fizikus, építészmérnök, a szubud vallási mozgalom egyik fő ideológusa. (A mozgalomnak édesanyja is a tagja lett.) Édesapja, Horthy István 1942 augusztus 20-án hősi halált halt. Ilona asszony 56 évet élt Portugáliában, két éve költözött fiához Dél-Angliába. Horthy Istvánnét 1993-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével tüntették ki a második világháború idején kifejtett ellenállási tevékenységéért, a kiugrási politika támogatásáért, valamint a portugáliai magyarság körében végzett munkássága elismeréseként. 2001-ben mutatták be Becsület és kötelesség című könyvét, 2011-ben Budapesten az I. kerület díszpolgárává avatták. Ő írta az előszavát Natalija Nyikityina orosz író Hazatérek Hozzád – Egy magyar pilóta, aki legyőzte a háborút című könyvének, amely egy magyar vadászrepülő kitalált történetéről szól, s amelyet idén februárban mutattak be Magyarországon. (MTI)
——————————–
NÉHÁNY SZÓ A SZUBUD-RÓL
Sharif Horthy saját jogon népszerű Angliában, mint a Szubud Mozgalom egyik közismert képviselője. Az első neves Szubud-tag a szigetországban Aldous Huxley volt. Horthy István Sharif, aki ma 71 éves, több mint 50 éve tagja a Szubud gyülekezetnek, akárcsak anyja, lánykori nevén gróf Edelsheim-Gyulai Ilona, aki emigrációban kötött házasságában a Bowden, a gyülekezetben a Rahmaniyah nevet vette fel. Horthy István Sharif első, majd második felesége, gyerekei és unokái szintén aktívan részt vesznek a Szubud életében.
Az 1920-as években alakította ki a Szubud spirituális-meditációs irányzatát egy indonéz férfi, aki Bapak néven lett nemzetközileg ismert. Ma több mint 80 országban működnek Szubud-csoportok, köztük Magyarországon is. Hivatalos honlapjuk: www.subud.org alatt található. A Szubud Világszövetség 4-5 évente rendezi meg a világkongresszusát. Rahmaniyah Bowden (gróf Edelsheim-Gyulai Ilona) talán kivétel nélkül mindegyiken részt vett, és fia, Sharif Horthy az angolul értőknek tolmácsolta Bapak tanítását.
Az indonéz Bapak eredeti vallása moszlim, emiatt a Szubud őriz iszlám-szúfi elemeket is, lényegét tekintve azonban a bizalmon alapuló lelki békére törekszik, és a pozitív életerőt mozgósítja spirituális tréningek segítségével. Hivatalosan a 40-es évek végén regisztrálták a Szubud Mozgalmat Indonéziában. Gondolom, újabb zavaros hurokba keveredne az új magyar egyházi törvényhez kapcsolódó parlamenti eljárás, ha manapság a Szubud magyar szervezete vallási regisztrációs kérelemmel fordulna a hivatalos helyekhez. (Forrás: NOL)