Jelenleg még mindenhol megvan az árvízvédelmi készültség az országban, a kedvező időjárás, a megfelelő felkészülés és védekezés eredményeképpen azonban 179 ezer hektárra csökkent a belvízzel elöntött terület – közölte a Magyar Távirati Irodával az Országos Vízügyi Főigazgatóság.
Elsőfokú védekezés van 477 kilométeren: a Tiszán Szabolcsveresmart és Dombrád között, illetve Szeged és a déli országhatár között, a Zagyva középső szakaszán, a Berettyó felső szakaszán, a Lónyai-főcsatorna alsó szakaszán, a Kettős-Körös, a Maros, a Zala alsó szakaszán, valamint a Rába egyes szakaszain.
Másodfokú védekezés 937 kilométeren van, a Kraszna, a Lónyai-főcsatorna felső szakaszán, a Tisza Dombrád és Kisköre, illetve Csongrád és Szeged közötti szakaszán, a Bodrog, a Zagyva középső szakaszának egyes gátőrjárásaiban, a Kettős-Körös, a Berettyó alsó szakaszán, a Sebes-Körös alsó szakaszán és a Hármas-Körös felső szakaszán.
Harmadfokú védekezést 651 kilométeren folytatnak, így a Takta, a Zagyva alsó szakaszán, a Tisza Kisköre és Csongrád közötti szakaszán, a Hortobágy-Berettyó, valamint a Hármas-Körös alsó és középső szakaszán.
Töretlenül csökken
Az elmúlt néhány naphoz hasonlóan tovább csökkent a belvízzel borított területek nagysága az Alsó-Tisza vidékén, a folyó áradásának üteme is mérséklődött, a mellékfolyókon azonban kisebb árhullámok indultak el.
A főigazgatóság tájékoztatása szerint a Balaton vízállása 118 centiméter, az elmúlt egy napban 1 centimétert emelkedett a vízszint. A Velencei-tó vízállása 161 centiméter. A védekezésben az elmúlt 24 órában 2810 vízügyi dolgozó és külső erő vett részt, a védekezés napi költsége mintegy 97,9 millió forint volt – írták.
A belvízhelyzet kapcsán közölték, hogy az ország síkvidéki területein az elmúlt napon számottevő csapadék nem volt. A felső talajrétegek változatlanul teljesen telítettek, a belvízlevezető csatornákban a vízszintek magasak.
A kedvező időjárás, a megfelelő felkészülés és védekezés következtében 179 ezer hektárra csökkent a belvízzel elöntött terület, ebből 82 ezer hektár vetés és szántó. A legnagyobb elöntések továbbra is Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok és Hajdú-Bihar megyében alakultak ki, ahol 30 ezer hektár felett van az elöntés, de 18 ezer hektár felett van Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében is. Békés megyében szintén csökkent az elöntött terület nagysága, jelenleg 16 ezer hektár.
A közlemény szerint a tizenkét vízügyi igazgatóság 90 belvízvédelmi szakaszából 81 szakaszon van érvényben belvízvédelmi készültség, ebből 18 szakaszon elsőfokú, 54 szakaszon másodfokú, 9 szakaszon pedig harmadfokú.
Szivattyúzással védik az épületeket
Az emelkedő tiszai vízállások miatt esetlegesen kialakuló árvízi jelenségek bevédésére is felkészültek a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig) szakemberei, így többek között tiszaburai műemlék templomnál, Szolnokon a Gutenberg téri lakóházaknál, illetve Tószegen lovardánál.
A Tisza magas vízállásakor rendre visszatérő gond, hogy Tiszaburán a műemlék templomban és környékén a folyóhoz való közelség miatt feltör a víz. A 2000-ben bekövetkezett áradás során például a templombelsőben a padozatig ért a víz – emlékeztetett Nagy Réka, a Kötivizig sajtóreferense. Tájékoztatása szerint a 2010-es árhullámoknál szivattyúzással már sikerült szárazon tartani a templomot, és most is ezt szeretnék elérni a Magyar Ökumenikus Szeretetszolgálat közreműködésével.
Gáncs Kristóf, a szeretetszolgálat kommunikációs igazgatója az MTI-nek vasárnap elmondta: a szivattyúkat hétfőn telepítik a templomhoz, és a tervek szerint egy hétig üzemeltetik a gépeket önkénteseikkel a műemlék épület megvédéséért. Munkájukat mindenki segítheti a 1353-as adományvonal felhívásával – tette hozzá.
Szolnokon a Tisza és a Zagyva találkozásánál fekvő Gutenberg tér lakóházainál az úgynevezett drénszivárgó gyűjtőaknákhoz már kitelepítették a szivattyúkat, ezen helyszínen a tervek szerint hétfőn kezdik el a szivárgó és fakadó vizek gépi átemelését.
Tószegen a lovarda mögött korábban a gazdák kérésére elbontott ideiglenes töltés helyén mintegy 80 centiméter magasságú nyúlgát építését kezdik meg a szakemberek a várható vízállás miatt és a hullámverés elleni védelem érdekében.