Március 28-án az új agrár köztestület országos küldöttgyűlése 93 %-os részvétel mellett megtartotta alakuló ülését a Parlament Felsőházi termében, ahol az alapszabály elfogadásával hivatalosan is létrejött az új Magyar Agrár-, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara.
A szervezet országos elnökévé titkos szavazással Győrffy Balázst választották meg. Zászlós Tibor lett a mezőgazdaságért felelős, Éder Tamás az élelmiszeriparért, ifjabb Hubai Imre a vidékfejlesztésért, Kis Miklós Zsolt pedig a mikro-, kis- és közepes vállalkozásokért felelős – és egyben általános – alelnök.
Az országos küldöttgyűlés az ügyvezető elnökség tagjai mellett megválasztotta a kamarai osztályok vezetőit, valamint az Ellenőrző bizottság, az Etikai bizottság, illetve az Agrárkamarai választottbíróság tagjait is. A tisztségviselők megbízatása 5 évre szól.
Az alakuló közgyűlésen egyhangúlag elfogadott alapszabály 11 tagdíjfizetési osztályt állapít meg. A tagok gazdasági súlyától függő, sávosan növekvő éves kamarai tagdíj 2 ezer és 1 millió Ft között alakul. Azoknak a kamarai tagoknak, akiknek éves nettó árbevétele nem haladja meg a 600 ezer Ft-ot, 2 ezer Ft tagdíjat kell fizetniük. 600 ezer és 4 millió Ft árbevétel között 5 ezer, 4-10 millió Ft között pedig 10 ezer Ft az éves tagdíj összege. A tagok döntő többsége az első két kategóriába tartozik. A maximális, évi 1 millió Ft-os kamarai tagdíj az 1,5 milliárd Ft feletti éves nettó árbevétellel rendelkező tagokra vonatkozik.
Győrffy Balázs hangsúlyozta: az új Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jogalkotó által kialakított struktúrája helyet biztosít a magyar vidék minden szereplőjének, a termelőknek, a feldolgozóknak és a kereskedőknek egyaránt. A köztestülettel kapcsolatban korábban megfogalmazott kritikai észrevételekre az elnökség munkával kíván válaszolni, céljuk, hogy a Magyar Agrár -, Élelmiszergazdasági és Vidékfejlesztési Kamara integrátor szerepet töltsön be, amely nem megosztja, hanem összefogja a vidéken élőket.
Az alakuló küldöttgyűlésen felszólaló Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter kiemelte: a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megalakulásával új korszak kezdődik a magyar mezőgazdaság történetében. Még nem volt olyan erős agrárszervezete a magyar vidéknek, a magyar gazdáknak mint most, az új köztestület létrejöttével. Az agrárkamarai rendszer újjászervezése a magyar mezőgazdaság megerősítésének sarkalatos és elengedhetetlen szükségszerűsége – jelentette ki a miniszter.
Jakab István, a MAGOSZ elnöke, az Országgyűlés alelnöke arról beszélt, hogy nagy kihívások előtt áll a magyar mezőgazdaság, mert nemzeti szinten most születnek meg a hosszú távra ható, az agrárium, a feldolgozóipar, a vidékfejlesztés helyzetét meghatározó törvények. Ezen jogszabályok kimunkálásában pedig a most létrejövő új köztestületnek is részt kell vállalnia, tagjai, tisztségviselői lesznek azok, akik elkötelezett szakemberként segítik majd az agrárgazdaság és a vidék eredményes működését – hangoztatta a MAGOSZ elnöke.
(MTI/Nemzeti Agrárgazdasági Kamara)