Close

151 éve született Stein Aurél Kelet-kutató

Ősi ösvényeken Ázsiában címmel most zárta Stein Aurél életútját bemutató, 2012 végén nyitott kiállítását az Országos Széchényi Könyvtár. A nagy Kelet-kutató tavaly 150 éve született. Véletlen egybeesés, hogy a kormány tavaly kezdte meg „keleti nyitás” programját. Egy hónapja Magyarországon járt a török miniszterelnök. S a világ közvéleményével egyetértésben, a török tudóstársadalom is Stein Aurélt tekinti a XX. század legkiemelkedőbb Ázsia-kutatójának.

 
 
Stein Aurél, a Selyem-Út felfedezője, rangos, világhírnévnek örvendő kutató. Számos lelete, ásatásainak egyedülálló eredményei bő anyagot biztosítanak a különböző tudományágak számára. A Selyem-Út már a Krisztus előtti második századtól ismert karaván út volt, amelyen át évszázadokon keresztül szállították a Távol-Kelet kincseit Európába (selymet, porcelánt, fűszereket, de drágaköveket, aranyat stb. is). Gazdasági jelentősége mellett kulturális értéke is óriási volt. A különböző népek más- más jellegű kultúrája, nyelve és vallása így juthatott el a távolabbi tájakra (pl. a buddhizmus). Stein Aurél három belső-ázsiai expedíciójával próbálta felkutatni az egykori útvonalat, és közben homokba temetett híres városok nyomaira bukkant.
Stein Aurél 1862. november 26-án született Budapesten. Gyermekkorában a világhódító Nagy Sándor hadjáratairól szóló könyvek ragadták meg a képzeletét. Kedvenc olvasóhelye az Akadémia könyvtára volt, közel is laktak hozzá. A Fasori Evangélikus Gimnáziumban érettségizett 1879-ben. Tübingenben szerzett bölcsészdoktori diplomát 1883-ban. Majd Bécs, Lipcse és Tübingen egyetemein folytatott indológiai és iranisztikai tanulmányokat. 1884-85-ben a magyar állam ösztöndíjasaként London, Cambridge és Oxford egyetemeire járt. 
1885-86-ban a Ludovika Katonai Akadémián szerzett tereptani és kartográfiai ismereteit expedíciói során jól tudta kamatoztatni. Nyári vakációit az Alpokban töltötte, így a hegymászás tapasztalatait később szintén jól fel tudta használni.
Miután itthon nem kapott érdeklődési körének megfelelő munkát, Angliába tért vissza, ahol Duka Tivadar 48-as honvédtiszt egyengette pályáját, aki Indiában járva Körösi Csoma Sándor szellemi hagyatékát gyűjtötte össze. 1887-ben Indiába ment, immár angol szolgálatban, ahol a Lahori Oriental College igazgatója, és az egyetem hivatalvezetője lett.
1888-1906 közötti időszakban Kasmír a „Boldog völgy országa” vált Stein Aurél kutató munkásságának központjává. Fáradhatatlanul gyűjtötte a szanszkrit kéziratokat és régészeti emlékeket, melyek gazdag tárházául szolgálnak ma is a tudományos világ számára, mivel azok másolatai összesen 13 külföldi gyűjteményben megtalálhatók.

Első tudományos műve, a Királyok Könyve, a kasmíri őskrónika volt (1894). S nem volt véletlen az sem, hogy Budapesten a Magyar Tudományos Akadémián megtartott székfoglalójának címe „A fehér hunok és rokon törzsek indiai szereplése” volt.

Első felfedező útjának eredményei alapozták meg hírnevét a Kelet-kutató tudósok körében.
 1900-1901-ben tette meg első belső-ázsiai expedícióját. 
Kelet-Turkesztán homoksivatagjában végzett régészeti munkálatokat, melynek során a homokba temetett ősi városok romjaira bukkant, mint Loulan, Miran stb. Második belső-ázsiai expedíciója (1906-1909) a Kína és a belső-ázsiai sivatagok határán fekvő oázisvárosba vezetett, Tunhuangba régi nevén Szacsou, ahol az Ezer Buddha Barlangtemplomok találhatók.

Vallási kegyhelye volt ez a buddhista zarándokoknak. Ezek a meredek homokfalba vájt cellák, mintegy 900 volt, ma csupán 492 maradt meg, színes falfestményeivel, három ezernél is több szobraival lenyűgöző látványt nyújtanak. Ez sem volt véletlen, hogy Stein második kutató-útja ide vezetett. Még 1902-ben Hamburgban vett részt egy orientalista kongresszuson, ahol Lóczy Lajos magyar tudós előadásában olyan erővel ecsetelte az Ezer Buddha Barlangtemplomokat, hogy az igen felkeltette Stein érdeklődését.
” Páratlanul gazdag művészettörténeti jelentőségük mellett óriási írásos anyagot is rejt magában több tízezer tekercs formájában. Ezekből sikerült Stein Aurélnak jó néhányat megszerezni illetve megvásárolni.
Egy Wang nevű taoista szerzetes, aki a kincseket őrizte egy-egy tekercset elajándékozott jómódú, befolyásos tisztségviselőknek, hogy így pénzhez jusson a kolostor rendbehozatalához.
 Ezt tette Stein is, és a megvásárolt 24 láda irattekercs és 5 láda hímzés anyagát Londonba szállította, ahol mindjárt felismerték a gyűjtemény hallatlan nagy tudományos értékét… Pedig hosszú esztendők kellettek még a feldolgozásukra.
A Tunhuang-i kincsek iránt ezután megnőtt az érdeklődés a nyugati tudósok körében. Maguk a kínai tudósok is csak a 30-as évek után kezdték értékelni a gazdag művelődéstörténeti anyagot, és 1944-ben már megkezdte működését a Tunhuangi Kutatóintézet.
Ma már a kínaiak is elismerik azt az úttörő munkát, amit Lóczy Lajos és Stein Aurél végzett Tunhuangban.
A több tízezer kínai, tibeti, szanszkrit, tangut, páli és egyéb nyelvű kézirat a terjedő buddhizmushoz tartozott, de mellette igen sok világi tárgyú írás is szerepelt. A kéziratok között akadt egy különlegesség. Egy 868. május 11.-én keltezett nyomtatott szöveg, amely hatszáz évvel előzte meg Gutenberg világhódító találmányát, a könyvnyomtatást. Ez a kultúrtörténetileg egyedülálló kincs a British Museumban tekinthető meg.
Stein Aurél harmadik belső-ázsiai kutató munkája során (1913-1916) bejárta Turkesztánt (ma Hszincsiang-Ujgur autonóm terület) egészen a Gobi-sivatagig és a Kuen-Lun hegység vidékét.
Bár második hazája Anglia volt, mert ott kapott megbízásokat, és a sikerek után állampolgárságot is, sőt a király lovaggá ütötte, ő megmaradt mindvégig magyarnak érzelmileg és nyelvében is. Olyan ihlető példaképei voltak, mint Körösi Csoma Sándor, avagy Lóczy Lajos geológus, geográfus, akinek köszönhette életművének koronáját, a Tunhuang megismertetését a világgal.

A tudományos világ őt tekintik a XX.század legkiemelkedőbb Ázsia-kutató régészének. Elismertsége nyomán számos akadémia és társaság tagjává választották, többek között a cambridge-i és az oxford-i egyetem díszdoktorává. Mígnem Magyarországon az Akadémia csak külső tagjává választotta. Ellenben a Magyar Földrajzi Társaság 1922-ben elsőként alapított Lóczy-érmét nyerte el. Könyvtárának egy részét 1925-ben küldte el az Akadémiának. 

Hagyatékából, amely Indiából és Angliából érkezett meg -saját végrendelete szerint- 2300 könyv, 180 kötetnyi folyóirat, 31 fényképalbum saját felvételeivel és leveleivel került az Akadémiához. Ez a könyvtár máig a Keleti Gyűjtemény Belső-Ázsiára vonatkozó anyagának az alapját képezi.

Éppen újabb kutató-útjának előkészületekor érte a halál Kabulban 1943. október 28-án. Sírján (mely a kabuli keresztény temetőben található) ez áll:  „A man greatly beloved” (Nagyon szeretett ember volt).
Stein Aurél érdemei: három belső-ázsiai expedíciójával az ókori selyemutat azonosította be, feltárta az ősi városok maradványait valamint elfeledett régi indo-iráni népek írásos tárgyi emlékeit. Emellett feltérképezte Kínát.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top