Close

Don-kanyar / Don bend

Szabó Péter hadtörténész nagyszabású, kétnyelvű munkája a magyar királyi 2. honvédsereg 1942–1943. évi szovjetunióbeli hadműveleteiről, az ott küzdő magyar katonákról, lelki támaszt nyújtó tábori lelkészekről, munkaszolgálatosokról s másokról fennmaradt, korabeli, személyes, legérzékletesebben tanúskodó fényképfelvételeket, életképeket tartalmazza, hogy a csokorba gyűjtött dokumentumok által bemutassa, közelebb hozza a hetven évvel ezelőtt történteket a legújabb kutatási eredmények alapján. Amolyan László-Bencsik-féle „történelem alulnézetben”.

A magyar királyi 2. honvéd hadsereg hetven évvel ezelőtti szovjetunióbeli hadműveleteiről számtalan különféle dokumentum maradt fenn. A „doni poklot” túlélt magyar katonák hosszú évtizedekig őrizték harctéri naplóikat, sűrű sorokkal teleírt zsebnoteszeiket, s az egykoron otthon  aggódó szeretteik is sokáig féltve óvták, vigyázták az apáiktól, nagyapáiktól kapott tábori levelezőlapokat, netán a szomorú hírről tájékoztató vöröskeresztes értesítéseket. A keleti hadszíntéren eltöltött csaknem egyéves frontszolgálatról a fennmaradt korabeli személyes leírásokon és hadiokmányokon kívül talán a legérzékletesebben mégis az amatőr és a haditudósítói fényképfelvételek tanúskodnak. Míg a haditudósítói fotók elsődleges szerepe a történtek láttatása mellett a harci szellem emelése, illetve a sajtó tájékoztatása volt, addig az amatőr felvételek a frontszolgálat emberközelibb körülményeit mutatták be. A XX. század jelentős eseményeinek, köztük háborúinak megörökítése már elképzelhetetlen volt nélkülük.

Kiadványunkban szinte kizárólag e képi dokumentumok által igyekszünk bemutatni a hetven évvel ezelőtt történteket, de egyben emlékezünk és fejet hajtunk azon egykori, a magyar királyi Honvédségben szolgálatot teljesítők – tisztek, tiszthelyettesek, honvédek, munkaszolgálatosok – előtt is, akik életüket adták hazájuk vélt vagy valós érdekeiért, tűntek el nyomtalanul, illetve egy-egy hadifogolytábor nyomorúságos körülményei között haltak meg a Szovjetunió elleni 1942–1943. évi hadműveletek során, illetve azt követően.

A exkluzív, kétnyelvű album képanyaga legnagyobb részben a Hadtörténeti Múzeum Fotóarchívumának eddig publikálatlan fotóanyagából került ki. A konkrét harccselekményekről viszonylag kevés fotó maradt fenn, azok többsége is haditudósítók által készített propaganda-felvétel. A rendelkezésünkre álló képek jelentős része inkább az arcvonal mögötti eseményeket, az úgynevezett fronthétköznapokat ábrázolja.

Ezeken kívül korabeli fényképfelvételeket tesz közzé a Zrínyi Média a magyar királyi 2. honvéd hadsereg fegyver- és csapatnemeiről, szakszolgálati ágairól (egészségügy, tábori lelkészet, tábori posta stb.), fegyverzetéről és felszereléséről. A kötetben ezek mellett helyet kap a „doni hadsereg” több magasabbegység-parancsnokának, illetve a magyar katonai felső vezetés néhány képviselőjének portréja, valamint őket ábrázoló életképek is. A második világháborús felvételek javarésze fekete-fehér, emellett néhány színes diával gazdagítottuk a kötetet. A több mint kétszáz fényképfelvételt fejezetekbe, tematikus és kisebb részben kronologikus sorrendbe rendeztük. A képeket információgazdag feliratok kísérik. E feliratok részét képezi – ahol ismert – a fénykép készítésének helye és ideje, valamint a fotós neve is. Az egyes fejezetekben korabeli elsődleges hadiokmányokból, személyes feljegyzésekből származó idézetek is olvashatók.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top