A kínai média gyenge, nincs ereje legyőzni a kínai kormány és az arrogáns hivatalnokok hatalmát – írja igen éles hangú cikkében a Csongkuo Csingnien Pao, a Kínai Kommunista Ifjúsági Szövetség hivatalos lapja, alig egy héttel a cenzúra elleni tiltakozás miatt kirobbant újságíróbotrány után.
A korábbinál is gyengébb jelenleg a média Kínában, így aki azt állítja, hogy az újságírók koronázatlan királyok, az egészen biztosan nevetség tárgya lesz az országban – fogalmaz keserűen a központi lap.
Az újság a január elején Lankao városban történt ügyet hozza fel például. A kelet-kínai városban tűz ütött ki egy illegális árvaházban, és hat kisgyermek életét vesztette. Az eset komoly visszhangot váltott ki a kínai közvéleményben.
A hivatalos szervek elzárkóztak a nyilvánosságtól, s még a központi kormány szócsövének tartott Zsenmin Zsipao pártlap megkeresésére sem válaszoltak. A Hszinhua hírügynökség szintén nem kivétel a sorban, a hivatalosan is „tabunak” nyilvánított témákról az sem írhat, a többiekhez hasonlóan zárt ajtók várnak rá is – mutatja be a helyzetet a lap. A Csingnien Pao kiemeli: a gyengeség fokát éppen az mutatja, hogy még a központi média sem képes megtörni a kormány és az arrogáns hivatalnokok „közvéleményt szabályozó hatalmát”.
A kormányzat és a média kapcsolatának nem arról kell szólnia, hogy ki fél jobban a másiktól, hiszen feladataik különböznek, a cél viszont, a közjó előmozdítása, közös. Ennek érdekében a két félnek egyenlő erejűnek kellene lennie, ez az egyensúly azonban jelenleg nem adott. A közvélemény befolyásolása a média természetes feladata, így a média erejét növelni szükséges, s ugyanígy a hivatalos szervek felelősségre vonásának, társadalmi kontrolljának biztosítása is elengedhetetlen.
Az új média korában senki sem monopolizálhatja a híreket, mint ahogyan a visszatartásuk, blokkolásuk sem lehetséges már. A média megerősödése nem jelent tiszteletlen kritikát, mint ahogy a társadalmi stabilitás és egység aláásását sem. A média küldetése nem ez, hanem a társadalom támogatása, a társadalmi igazság feltárása és jelentése, a közvélemény számára kifejezési csatorna biztosítása és annak szabályozása – emlékeztet a lap.
A cikk szókimondó volta magában is meglepő, főképp egy központi laptól, s alig egy héttel a szólásszabadság elnyomása, a központi cenzúra miatt kirobbant, dél-kínai újságíróbotrány elcsendesülése után jelent meg.
Forrás: MTI