Az elmúlt időszakban nyilvánosságra került, bírákat érintő büntetőeljárások aggodalommal töltik el a Magyar Bírói Egyesület (Mabie) tagjait, egyes eljárások elbizonytalanítják a bírói kart – közölte az egyesület szerdán az MTI-vel.
„Az Országos Bírósági Hivatal elnöke által létrehozott integritás munkabizottság vezetőjének tájékoztatása szerint ezek az eljárások több ponton átláthatatlanok, szabályozatlanok, ami felveti a vonatkozó jogi szabályozás módosításának a szükségességét” – olvasható az egyesület közleményében, amely a december 14-15-én tartott rendkívüli választmányi ülésükön hozott döntésekről tájékoztatta szerdán az MTI-t.
Mint írták, a választmány elkötelezett amellett, hogy „ne maradhasson jogkövetkezmény nélkül a bírák (ügyészek) által elkövetett bármilyen jogsértés, azonban a bírósági szervezet, a bírák integritásának a védelme és megőrzése érdekében a felelősségre vonásnak átlátható eljárási rendben, az eljárási szabályok és határidők maradéktalan betartása mellett kell megtörténnie”.
A választmányi ülés „tényként állapította meg”, hogy az ügyészi és a bírói hivatásrend költségvetési támogatása – a bírósági szervezet dologi kiadásainak nem megfelelő finanszírozása következtében – csak az ügyészek részére teszi lehetővé már évek óta többletjuttatások kifizetését. „A két hivatásrend közti ilyen megkülönböztetés indokolatlan, az sérti a két szervezetnek a magyar igazságszolgáltatásban már kialakult azonos megítélését” – fogalmaztak.
A közlemény szerint az egyesület elnöke tájékoztatta a választmányi ülést a bírói szolgálati jogviszony felső határának, azaz a nyugdíjkorhatárnak a várható jogszabályi rendezéséről. A választmány tagjai egyhangúlag úgy foglaltak állást, hogy a kérdést minél előbb, normatív úton kell rendezni, és a jogszabálytervezet nyilvánosságra kerülése után a Mabiének véleményt kell nyilvánítania róla.
Az egyesület választmánya szükségesnek tartja, hogy a jogellenesen megszüntetett bírói szolgálati jogviszony helyreállítását követően kifizetendő kártérítést és elmaradt munkabéreket ne terhelje a 98 százalékos különadó. A Mabie változatlanul szükségesnek ítéli és fenntartja javaslatát a nyugdíjba vonuló bírák számára az összeférhetetlenségi pótlék bevezetésére – olvasható.
A választmány az Országos Bírói Etikai Tanács új elnökévé Schön Ferencet, a Kalocsai Városi Bíróság elnökét, tagjává pedig Németh Máriát, a Zalaegerszegi Törvényszék bíráját választotta meg.
Forrás: MTI