A Tagesspiegel című német liberális lap a választási eljárásról szóló törvény tervezett módosításával kapcsolatban közölt budapesti riportot hétfői számában Orbán Viktor következő államcsínye címmel, a Neue Zücher Zeitung című svájci újság Politikai kihívás Orbán Viktor számára címmel a magyar politikai erőkről írt cikket, a pozsonyi Új Szó pedig Az Orbán-kormány határon túli magyarságpolitikája címmel közölt írást.
A Tagesspiegel szerzője, Silviu Mihai írásában kifejtette: a kormánypárt a választási törvény módosításával „örökre be akarja betonozni az alig korlátozott hatalmát”. Arra a kérdésre, hogy milyen célt szolgál a választási regisztráció, „maga Orbán adta meg a választ” egy beszélgetésben az amerikai nagykövettel, amelyet nyilvánosságra hozott a Wikileaks. E beszélgetésben a miniszterelnök kifejtette, hogy a Fidesz profitál az alacsony választási részvételből. Ebből következően „a Fidesz nemcsak a választási részvételt akarja megnehezíteni”, hanem a politikai hirdetésekre vonatkozó szabályozás átalakításával a választási kampányban folytatandó vitát is – vélekedett a Tagesspiegel szerzője. A törvénymódosítás egyik oka a választási vereségtől való félelem lehet, hiszen a gazdasági problémák következtében a Fidesz közvélemény-kutatási adatai gyengék, az ellenzék mutatói pedig javulnak – írta Mihai.
http://www.tagesspiegel.de/politik/ungarn-viktor-orbans-naechster-coup/7435926.html
„Az EU-val való konfrontáció üzenetét” hordozó plakátok jelentek meg Budapesten – írta a Neue Zürcher Zeitung svájci napilap terjedelmes online írásában. A liberális konzervatív svájci lap értékelése szerint a plakátkampánnyal Orbán Viktor miniszterelnök demonstratívan szembe akar szállni a külföldi intézményekkel, saját népének pedig újból bizonyítani akarja „nacionalista beállítottságát és a haza függetlenségéért való kiállását”. Az akció belpolitikai célja, hogy ne a Jobbik karjaiba szaladjanak azok a lehetséges választók, akik hátat fordíthatnak a Fidesznek – írta a lap.
Az NZZ szerint az októberben alakult Együtt 2014 komoly kihívássá fejlődhet Orbán Viktor hatalmi igényeire nézve. A Milla vezetője, Juhász Péter a lapnak úgy fogalmazott: „legnagyobb ellenségünk nem a Fidesz, hanem a politikai közöny”. Noha a Szolidaritás nem csak a szakszervezeteknél, hanem azoknál az intézményeknél – rendőrség, tűzoltóság, biztonsági szervezetek – is toboroz tagokat, „amelyek tulajdonképpen egy nemzeti konzervatív, a rendre és fegyelemre hivatkozó kormány támasztékai lehetnének”, az Együtt 2014 „húzóneve” Bajnai Gordon – állapítja meg a lap.
http://www.nzz.ch/aktuell/international/politische-herausforderung-fuer-viktor-orban-1.17845489
Az Új Szó című szlovákiai magyar napilap Répás Zsuzsanna nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár hétvégi, a magyar kormánynak a vegyes pártokkal kapcsolatos állásfoglalását ismertető kijelentéseivel összefüggésben közöl kommentárt. A pozsonyi lap Az Orbán-kormány határon túli magyarságpolitikája című írásában rámutat: a magyar kormány határozott stratégia mentén egységes határon túli politikát folytat. Hozzáfűzte, hogy ez még akkor is dicséretes, „ha nem mindenki szája íze szerint alakult a stratégia”” A cikk megállapítja: az autonómia létrehozását, az asszimiláció megállításának eszközeként támogató stratégiába „valóban nem fér bele a Híd” párt, amely nem vállalja az autonómiát, és a szlovák-magyar együttműködést „inkább célként, semmint eszközként” hirdeti.
A pozsonyi lap szerint ugyanakkor a határon túli magyarságpolitika stratégiája olyan „elérhetetlennek tűnő” célokat tűz ki a közösség elé, amelyek „nem kizárólag Szlovákia ellenállása, hanem főleg a belső közösségi kapacitás hiánya miatt” elérhetetlenek. Hozzáteszi: a Fidesznél a nemzetközi standardnál fontosabbnak tűnik saját káderei támogatása a Kárpát-medencében. „Lassan az lesz a magyar, akit ők fizetnek” – véli az Új szó.
Forrás: MTI