A tűzszünet jobboldali kritikája sem ártott a Likud párt és az Avigdor Liberman külügyminiszter vezette szélsőjobboldali Jiszráél Béténu (Izrael az Otthonunk) közös listájának az izraeli választások előtt két hónappal.
A jobboldali kritika – amely szerint elhamarkodottan, szárazföldi hadműveletek nélkül kötöttek tűzszünetet, nem hatott kedvezőtlenül a legnagyobb jobboldali tömörülésre. A jelenlegi helyzet alapján Benjámin Netanjahu jelenlegi miniszterelnök, a Likud párt vezetője újrázhat a január 22-ére kiírt választások után, ismét jobboldali többség lesz a kneszetben, és egy jobboldali koalíció élén tovább kormányozhat.
A Maariv című lap a tűzszünet után elsőként készíttetett közvélemény-kutatást, amely szerint a jobboldali pártok többségre, összesen 70 helyre számíthatnak a 120 tagú izraeli parlamentben.
A tűzszüneti megkötése után több százan súlyos bírálattal illették Facebook-oldalán a kormányfőt, de a Maariv értékelése szerint Netanjahu – következetesen Izrael győzelmét hangoztatva – átvészelte népszerűségének átmeneti csökkenését.
A Netanjahu-Liberman szövetség nagyban segített pozíciója megőrzésében, ugyanis a politikájától jobbra eltávolodó csalódott szavazók eddig a szélsőjobboldal táborát gyarapították, de a választási szövetség miatt erre már nem volt szükségük. Ezért nem érte veszteség a Likudot, a csalódottak továbbra is a két párt közös listáját támogatják – értékelték az eredményeket a szakértők.
A második legnagyobb izraeli párt, a 19 mandátumra esélyes szociáldemokrata Munkapárt Netanjahut támogató politikája ellenére sikerrel vészelte át a gázai hadműveletet, majd a tűzszünetet. Seli Jehimovics, az új vezető népes és stabil szavazóbázist épített ki pártja számára.
A Maariv közvélemény-kutatása alapján Ehud Barak védelmi miniszter tűnik a Felhőoszlop nevű hadművelet legnagyobb nyertesének, ugyanis Acmaut, vagyis Függetlenség nevű új pártja első alkalommal képesnek bizonyult az igen alacsony, 2 százalékos parlamenti küszöb átlépésére.
Forrás: MTI