Close

Osztrák politikus 1956-ról: örökre nem lehet elnyomni egy népet

Örökre nem lehet elnyomni egy népet – emelte ki az 1956-os magyar forradalom és az 1989-es rendszerváltás tanulságaként Fritz Neugebauer, az osztrák parlament alelnöke a bécsi magyar diplomáciai képviseletek megemlékezésén tartott beszédében.
Az Osztrák Néppárt (ÖVP) képviselője úgy fogalmazott, hogy 1956-ban a szovjet csapatok leverték a magyar felkelést, és „a tankkommunizmus” győzött. Amikor később 1989-ben a magyar nép szabadság-, egyben béketörekvésétől vezérelve végrehajtotta a rendszerváltást, annak európai jelentősége is volt – emelte ki. „Tanulságként levonható: egy népet el lehet nyomni egy időre, de örökre nem” – fogalmazott a konzervatív politikus. 1956 jelentős építőkő volt az Európai békeprojektben is – mondta. Aggodalmának adott hangot amiatt, hogy – mint fogalmazott – egyes belpolitikai döntések, kihívások az európai unió országaiban alkalmasak arra, hogy ennek központi értékét háttérbe szorítsák.
   
Magyarország 1956-ban nemcsak a saját szabadságáért harcolt, hanem a térség minden elnyomott népének a szabadságáért is – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Vince nagykövet. Megemlékezett arról, hogy a forradalom alatt Ausztria felszólította a szovjeteket, hogy „vessenek véget a harci cselekményeknek és a vérontásnak”. Köszönetet mondott Ausztriának a forradalom leverése után a területére menekülők befogadásáért, a szolidaritásért és barátságért.
   
A bécsi nagykövetség, valamint az ENSZ-hez és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ) delegált képviseletek ünnepi fogadásán több száz meghívott vendég vett részt a nemzetközi diplomáciai testületek és a Bécsben élő magyarok köreiből.

Forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top