Különösen közlekedési baleseteknél fordul gyakorta elő, hogy a sérülés következtében a csont(ok)ból darabok hiányoznak, amiket valamilyen úton pótolni kell. A csonthiányok megfelelő eltüntetését világszerte intenzíven kutatják – Horváthy Dénes, a Semmelweis Egyetem Klinikai Kísérleti Kutató- és Humán Élettani Intézetének munkatársa azt vizsgálja, miként segíti a nagynyomásos oxigénterápia (hiperbár-terápia) a csontosodást.
Korábbi vizsgálatok szerint a csonthiány kialakítása után jelentős oxigénveszteség alakul ki a sérülés helyén. Ez az oxigénhiány csupán az erek újbóli kialakulása után szűnik meg. A hiperbár-terápiával még ez előtt jelentősen csökkenthető a helyi oxigénhiány, így segítve a gyógyulást. Ennek során a páciensek nyomásálló kamrában (úgynevezett keszonkamrában) a normál légkörinél 2,5-szer nagyobb nyomáson, kizárólag oxigént lélegeznek be. A tiszta oxigén a szokványoshoz képest 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására a szervezetben beinduló élettani folyamatok a sérült területek gyorsabb regenerációját idézik elő.
Ilyen túlnyomásos terápiát jelenleg is eredményesen alkalmaznak például lábszárfekélyek, nehezen gyógyuló sebek, csont- és ízületi sérülések, fertőzések, gyulladások, fülzúgás, illetve migrén kezelésére.
A csonthiánypótlás terén az egyik legígéretesebb terület a csontgraftbeültetés, hiszen a csontból kinyert, élő sejtektől megtisztított csontszövet (graft) beillesztése ideális megoldást kínál. „Olyan csontpótló anyagot szeretnénk kifejleszteni, mely a szervezet saját sejtjeit megmozgatva a lehető leggyorsabban pótolja a hiányzó csontszövetet” – magyarázza Horváthy Dénes. Technikájuk előnye, hogy a csontgraft a csontra jellemző szerkezetet megtartja, ezt a szervezetnek nem kell újra kialakítani, valamint a felszínére egy olyan vérplazmafehérjét tesznek, amely nagyobb arányban vonzza a sérülés helyére a szervezet saját őssejtjeit, amelyek csontsejtekké alakulva gyorsabb gyógyulást eredményeznek.
A kutatások jelenlegi fázisában patkányokon végeznek csontosodási vizsgálatokat. Akkora rést nyitnak az állatok fején, ami önmagától már nem gyógyulna be, majd ebbe teszik a csont graftot. A fehérjével bevont graft arra is alkalmas, hogy zsírból, csontvelőből származó őssejteket tapasszanak a felszínére, ezáltal növelve a sérülés helyén a lokális őssejt-koncentrációt. A patkányokat a humán kamránál jóval kisebb kamrába teszik, ahol egy órán keresztül túlnyomáson tiszta oxigént lélegeznek be. A magas nyomáson feldúsul a vérbe beoldott oxigén szintje, és az éltető gáz különböző szövetekhez eljutva segíti gyógyulásukat. Horváthy Dénes jelenleg azt vizsgálja, hogyan nő a patkányok csontszövete ilyen körülmények között. A kutató szerint azt már bebizonyították, hogy a hiperbár-terápia és a sejtterápia külön-külön segíti a csontbeépülést. Azt reméli, hogy két eljárás hatása nem csupán összeadódik, hanem egymást segítve jelentősen gyorsabb csontgyógyulás érhető el.
forrás: nol.hu