Close

Hét új intézkedést jelentett be a kormány

Döntött a kormány: a pénz beszél, az ország fizet. Az új csomag intézkedéseivel a kormány nem megszorít, hanem a bevételeit igyekeznek növelni: magasabb lesz az átutalás után fizetendő tranzakciós illeték, az iparűzés adó és drágább lesz a cafeteria is. És újra utazik a multikra.

A két héttel ezelőtt bejelentett intézkedéscsomagot a kormány elégségesnek tartja a költségvetés kézbentartására, de tudomásul veszi, hogy az Európai Unió nem – jelentette be Giró-Szász András kormányszóvivő. Bár nem ért egyet a kormány az unió álláspontjával, újabb intézkedésekről döntött a kohéziós pénzek érdekében – tette hozzá.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter elmondta, hogy szombaton arról tájékoztatta az Európai Bizottság Magyarországot, hogy a korábbi lépéssorozatot nem tartja elegendőnek, mert szerintük még az intézkedésekkel együtt is 3,4-3,9 százalékra dagadna jövőre a deficit, különösen, mivel az eredetileg tervezettnél kisebb lesz a növekedés.
Ezért a kormány most lényegében egy ugyanakkora csomagot jelentett be, mint két hete: ezúttal hét, összesen 360 milliárd forintos lépést határoztak el, amelynek részleteiről csütörtökön írásban tájékoztatják a Bizottságot, pénteken pedig egy népes tárgyalóbizottság személyesen is bizonygatja majd a lépések megalapozottságát elemzésekkel, konzultációkkal Brüsszelben.
A lépések
1. 2013-ban nem feleződik a bankadó. ”Nem tudjuk fenntartani a megállapodást, szerettük volna, de az EU szakmailag elhibázott döntése miatt ezt nem tudjuk megtenni” – mentegetőzött Matolcsy.
2. A pénzügyi tranzakciós illeték általános mértéke 2 ezrelék lesz, a beígért egy helyett. Ettől 90 milliárd pluszt vár a kormány, bár ezt sem szívesen teszik.
3. Az államkincstárra is vonatkozik majd a tranzakciós adó, ettől 40 milliárd forint többletet várnak.
4. A föld alatti vezetékekre közműadót vezet be a kormány, amit a szolgáltatók fizetnek, ebből 30 milliárdos bevételt várnak. „Nem szerettük volna, de az EU nem hagy más lehetőséget” – hangzott el.
5. A jövőben a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2,5 millió forintig végzi a számlák egyedi ellenőrzését a korábbi 10, illetve 5 millió forinttal szemben, ettől a kormány 60 milliárd többletbevételt vár.
6. A jövőben a helyi iparűzési adó alapjából csak az eladott áruk beszerzési értékének 80 százalékát lehet levonni.
7. A cafeteria egészségügyi hozzájárulás mértéke 10 százalékról 27 százalékra emelkedik. „Ez érzékeny terület, mérlegeltük is, hogy eltűnik-e az előnye a bérhez képest, de nem tűnik” – érvelt a gazdasági miniszter.
Brüsszel beszólt
Az új csomag hátterében feltehetőleg az áll, hogy Brüsszel szerint az Orbán-kormány felülbecsülte a nemrég bejelentett 10 pontjának hatását. A kabinetnek most napokon belül be kell jelentenie, honnan szed be 150-200 milliárd forint pluszpénzt jövőre, vagy pontosan min spórol meg ekkora összeget, ha nem akar uniós pénzektől elesni – értesült az Origo kormányzati forrásoktól.
A hivatalos menetrend szerint az Európai Bizottság csak november 7-én mond nyilvános véleményt arról, hogy felfüggesztik-e a Magyarország ellen zajló túlzottdeficit-eljárást vagy sem. Ám az Origo információi szerint a brüsszeli szakértők és az IMF már átszámolták a kiigazító csomagot, s úgy látják, hogy még a 2,7 százalékos megemelt hiányt sem fogja tudni tartani a kormány.
Most Matolcsy György azt mondta, hogy az EU 3,7-3,9 százalékos hiánnyal számol a jövő évre.
A magyar államháztartási hiány nyolc éve folyamatosan az uniós küszöbértéknek számító 3 százalék felett van, emiatt  uniós fejlesztési forrásokat is elvonhatnak Magyarországtól. Ha a kormány nem tudja meggyőzni Brüsszelt, hogy jövőre fogja tudni tartani a költségvetést, akkor decembertől befagyasztanak közösségi pénzeket – írta a lap.
Ez igen érzékenyen érintené a magyar gazdaságot, mivel – azon túl, hogy lényegében leállna minden uniós fejlesztés – nagyon megnehezítené az államadósság finanszírozását.
forrás: hir24.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top