Több Andrássy úti palota büntetőügyét egyesíti a 47. szám alatti ingatlannal kapcsolatos büntetőeljárással a Fővárosi Törvényszék – jelentette be tegnap az ügy bírája. Ennek alapján a vád is módosulhat Verók Istvánnal és társaival szemben.
Folytatódott, egyúttal lényegében félbe is szakadt tegnap az a büntetőeljárás, amely hűtlen kezelés vádjával folyik Verók István egykori VI. kerületi szocialista polgármester és tizenkét képviselőtársa ügyében a Fővárosi Törvényszéken. Miután ugyanis a bíró kérdésére az ügyészség képviselője közölte, hogy harminc, de legkésőbb hatvan napon belül újabb ingatlanok eladása ügyében emelnek vádat a volt MSZP-s és SZDSZ-es politikusokkal szemben, a bíró bejelentette, a törvényszék ezen ügyek tárgyalását egyesíti.
Lapunk megtudta, további tíz – többnyire szintén Andrássy úti – ingatlan ügyében várható vádemelés, s erre már az idén sor kerülhet. Az érintett ingatlanok között található az Andrássy út 2., a 21. és a 23. alatti palota, az Andrássy út 35. és 45., továbbá egy helyiségcsoport az Oktogon tér 4. alatt, a Dalszínház utca 2. alatti épület, a Liszt Ferenc tér 7., illetve a Munkácsy és Podmaniczky utca által határolt épülettömb. Ezen ingatlanok az MSZP–SZDSZ-es városvezetés idején, 2003–2006 között történt elidegenítésének ügye átírhatja a vádiratot is, amelyben megjelenhet a „folytatólagos” jelző a hűtlen kezelés tekintetében. A jelentős vagyoni hátrány okozása pedig „különösen jelentősre” változhat, hisz az önkormányzatot ért kár értéke így már túlszárnyalja a félmilliárd forintot.
Igaz, ez már az ügyek egyesítése nélkül is bekövetkezhet, miután a tegnapi tárgyaláson a bíró kiosztotta a független ingatlanszakértő szakvéleményét, amelyet az Andrássy út 47. alatti palotára készített. Az eredeti vádirat szerint a szocialista–szabaddemokrata képviselők legkevesebb 127 millió forint vagyoni hátrányt okoztak Terézvárosnak az érintett palota 2004-ben történt eladásával. A most elkészült szakvélemény szerint az okozott kár több mint hétszázmillió forint is lehet. Verók és társai 2004-ben százötvenmillióért adták el a palotát, ám a mostani szakvélemény szerint az ingatlan lakott, vagyis bérleti jogokkal terhelt értéke 874 millió forint volt.
Az ügyek egyesítése folytán az Andrássy út 3., 8. és 52., valamint hatvanöt tetőtér értékesítése kapcsán a rendőrség vádemelési javaslata szerint az okozott vagyoni hátrány 2,3 milliárd forint, összességében tehát már – a tíz felsorolt ingatlan nélkül is – a károkozás meghaladhatja a hárommilliárd forintot.
Változás még, hogy az elsőrendű vádlott, Verók István védelmét két új védő látja el, miután a volt polgármester jogi képviselőjéről kiderült, tevékenysége összeférhetetlen, 2004-ben ugyanis az Andrássy út 47. eladásakor még az önkormányzatot – azaz a mostani sértettet – képviselte. Külön érdekesség, hogy több vádlott védelmét is az a Pikali Petra látja el, aki korábban ügyészként a Bajcsy-Zsilinszky út 61. szám alatti vesztegetési ügy nyomozója volt a Budapesti Nyomozó Ügyészségen.
A per decemberben folytatódik, illetve elölről kezdődik.
Forrás: MHO