Close

Orbán más megállapodást akar

Megállunk a saját lábunkon, az EU válsága miatt van szükségünk az IMF-megállapodásra Orbán Viktor szerint. Parlamenti összefoglaló.
wack Péter néhai SZDSZ-képviselőre emlékeztek a parlament hétfői plenáris ülésének kezdetén.
Az Országgyűlés mai ülésén napirend előtt felszólal többek között Orbán Viktor miniszterelnök, majd a frakciók képviselői reagálnak. Az interpellációk során többek között szó lesz a csődközelbe jutott esztergomi önkormányzatról, a 2006. őszi zavargások felelőseinek elszámoltatásáról, az azeri baltás gyilkos kiadatásáról, a közmunkások helyzetéről és a sorozatos elbocsátásokról.
Orbán napirend előtti beszédében a választási törvény, valamint a polgári törvénykönyv megalkotásában jelölte meg az őszi politikai évad legfontosabb feladatait.

„A feladat nem kevés, az idő szűkös, de a munkát el fogjuk végezni”. A kormányfő beszámolója szerint befejezik a választási rendszer átalakítását, megalkotják a választási eljárási törvényt – egyszerűbb rendszert ígért, amely alkalmazkodik a kibővült politikai közösség igényeihez. Hozzátette, hogy aligha ismer a magyar történelem olyan négy évet, amikor egyszerre alkottak volna új alkotmányt, új államigazgatási rendet, új Btk.-t és új Ptk.-t.
Az őszi parlamenti ülésszak feladatai között említette még a földszabályozás átalakítását, amivel elvégzik azt a munkát, amit elődeink az elmúlt száz évben elmulasztottak, vagy elhárítottak. Az új földtörvény a termelést, a munkát és az új munkahelyek létrejöttét szolgálja majd, a „földművesek százéves életigényét elégíti ki”.
A jövő évi költségvetés célkitűzései között pedig a munkahelyvédelmi akciótervet, a szociális adókedvezményeket, az államadósság csökkentését, valamint a „kézben tartott pénzügyeket” említette. 
Az ősszel folytatódik az „új magyar államrendszer kiépítése is”. Orbán Viktor ezt azért is tartja szükségesnek, mert miután a múlt században a nemzeti liberális állam eszméje elbukott, a helyébe pedig embertelen, barbár, faji, illetve osztályalapú kísérletek léptek, a kommunizmus bukását pedig egy két évtizedes zűrzavaros, bizonytalan korszak követte, a maga nehezen kiszámítható jogrendjével, láthatatlan alkotmányával. Ehhez képest kezdtek el új államrendet kiépíteni: „fajok és osztályok küzdelme helyett a nemzeti együttműködés rendszerét”.
Ősszel tovább folytatják a rendőrség, a honvédség, az oktatás és a rendőrség átszervezését, valamint a pénzügyi válság elhárítását. Utóbbival kapcsolatban Orbán javaslatot tett a pénzügyi ombudsman intézményének létrehozására. Figyelmeztetett a továbbiakban a jövő tavaszra várható élelmiszerár-robbanásra, amire a kormány fel fogja készíteni a lakosságot.
Orbán felszólalásának végén rákanyarodott a „lényegre”: az IMF-hitel ügyére. A miniszterelnök megfogalmazása szerint Magyarország stabilan áll a lábán, a problémáinkat magunk is meg tudjuk oldani, vagyis a saját gondjaink miatt nincs szükség megállapodásra. Azért van rá szükség, hogy megvédjük magunkat az „EU-t nyomasztó betegségtől”, attól a válságtól, amit nem mi okoztunk, és ma sem mi tartjuk életben. 
Néhány éve úgy tűnt, tette hozzá Orbán Viktor, hogy az EU mindenre megoldás, ma viszont inkább a probléma forrása. Azért nem tudunk előrehaladni, mert visszahúz az eurózóna válsága.
Az IMF-megállapodás „előnyös lenne, akarunk is megállapodást, de csak jó megállapodást”. Rossz megállapodást ugyanis már kötöttünk 2008-ban, aminek a szocialista kormány az emberekkel fizettette meg az árát. Nem akarunk tehát 2008-as típusú megállapodást kötni, nem szorulunk rá, „Magyarországnak nincs szüksége MSZP-típusú, megszorításokhoz vezető EU/IMF-megállapodásra” – hangoztatta a kormányfő.  Ezért a Fidesz–KDNP-frakciószövetség visszautasította az IMF föltételeit, és alternatív javaslat kidolgozására kérte a kormányt. Ennek előfeltétele, hogy tanuljunk a korábbi hibákból. Ezért a következő kormányülésen elemzik a 2008-as megállapodás tapasztalatait. Olyan megállapodási javaslat kidolgozását ígérte a miniszterelnök, ami a magyar emberek érdekét szolgálja – csak annyit előlegezett meg ezzel kapcsolatban, hogy az alternatív javaslatuk alapja a munkahelyvédelmi akcióterv támogatása lesz.
forrás: nol.hu

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top