Close

Bokrétaünnep a Zeneakadémián – Szerkezetkész az épület

A felújítás alatt álló Zeneakadémia Liszt Ferenc téri épületének új tartószerkezetei elérték a legmagasabb pontjukat, a szokásokhoz híven bokrétaünnepet tartottak csütörtökön az építők és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) tanári karának jelenlétében.


A Liszt Ferenc Zeneakadémiája, az európai felsőfokú zeneoktatás megújuló központja elnevezésű, európai uniós támogatással megvalósuló rekonstrukció a félidejéhez érkezett. A bokrétaünnep házigazdája, Batta András rektor felidézte, hogy alig egy éve, 2011. augusztus 26-án írták alá az Arcadom Zrt.-Laki Zrt.-Swietelsky Magyarország Kft. alkotta konzorciummal a kivitelezői szerződést és az érdemi munkákhoz szeptemberben láttak hozzá.
   
„A Zeneakadémia – szó szerint – a pincétől a padlásig megújul. A pincében meg kellett erősíteni az alapokat, hiszen az épület olyan plusz terheket is visel, amelyek az 1907-es megnyitáskor még nem voltak. A Swietelsky Magyarország ezért 1200 furatot helyezett el a talajban, ezek hossza, sorba rakva, meghaladná a négyezer métert” – jellemezte a munkálatok nagyságát a rektor.
   
A bontási munkálatok során csaknem 2 és fél ezer köbméter törmeléket kellett elszállítani. Július 20-án emelték be azt a mintegy 26 tonnás hatalmas acélszerkezetet, amely a hangversenyterem felett ível át, és az épületgépészetnek ad majd helyet – tette hozzá Bata András.   

A 2002-es tervpályázaton nyertes tervezői hármas – Magyari Éva, Pazár Béla, Potzner Ferenc – hasznosítható tereket fedezett fel a házban, így a műemléki kritériumok pontos betartása mellett mintegy 3 ezer négyzetméterrel bővülnek az oktatást és a hangversenyközönség kényelmét szolgáló részek.
  
„A projekt során a képzés is megújul. De ez a ház nem csupán Liszt Ferenc szellemiségét élteti tovább. Már új korában is a magyar építészet úttörő jelentőségű objektuma volt. Mi is a következő száz évnek építünk – emelte ki Batta András.

Bognár Árpád, a Swietelsky Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója emlékeztetett arra, hogy annak idején referenciaépület volt a Liszt Ferenc téri. Korb Flóris és Giergl Kálmán tervezők Zielinsky Szilárd statikus mérnök közreműködésével az elsők között alkalmaztak vasbeton tartószerkezetet, amely nélkül ma már elképzelhetetlen középület.

„A munka nagyját elvégeztük, bár a sava-borsa még a konzorciumra és alvállalkozóira vár” – jegyezte meg, hozzátéve, hogy az épületgépészeti, -villamossági, akusztikai szigetelések, falburkolatok, belsőépítészeti és restaurátori feladatok még hátra vannak. „Összehangolt csapatmunka a miénk, az Arcadom és a Laki Zrt.-vel együtt mindent megteszünk, hogy jövő nyárra elkészüljünk, és 2013 őszén itt kezdődhessen a tanév” – fűzte hozzá az ügyvezető.  

Az építők közül többen, például a hatalmas acélszerkezetek beemelésével bravúrosan dolgozó toronydaru-kezelők, emléklapokat vettek át a rektortól, majd Boldoczki Gábor világhírű trombitaművész és tanítványa, Siket István duója játszott, miközben a tervezők, építők, valamint az egyetem szalagjaival díszített bokréta a magasba emelkedett.

A Zeneakadémia felújítása – a Wesselényi utcai, Ligeti György nevét viselő épülettel együtt – az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg mintegy 11 milliárd forintból.

Forrás: mti

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top