Művészetek Völgye 2012
Nagy sikert aratott szombaton a Momentán Társulat a Palya-udvaron. A RögvEsten a Művészetek Hölgye, Palya Bea is közreműködött.
Az udvar ez évi programjában kilenc olyan zenekar szerepel, amelyeket a tavasz folyamán pályázat útján választottak ki.
Ethnosound hangszerkiállítás és hangszersimogató
A Palya-udvar kőháza idén ritkán látható hangszereknek ad otthont. Az Ethnosound Világzenei Hangszerbolt gyűjteményének legkülönlegesebb darabjaiból válogatott össze egy tárlatra valót. Népi marimba Közép-Amerikából, nyugat-afrikai balafon, ujgur kígyóbőrös dob, és még sok más ritkaság a világ különböző részeiből. A lelkesebb érdeklődők interaktív „tárlatvezetés” során a hangszerek történetével, használatával is megismerkedhetnek. www.ethnosound.hu
PROGRAM
JÚLIUS 30. HÉTFŐ
12.00: Déli Palya-udvar az Ethnosounddal
Intuitív ismerkedés a zene világával különleges hangszerek segítségével. Óceándobokkal és esőbotokkal és egyéb effekthangszerekkel atmoszférát teremtünk, indián maracasokkal és dobokkal ritmusjátékokat játszunk, zenélő csövekkel élő hangszert építünk, résdobokkal, kalimbákkal hangolódunk. Várunk mindenkit szeretettel, nemre és korra való tekintet nélkül.
www.ethnosound.hu
14.30: La vida bella zenekar (pályázat útján)
A La Vida Bella zenekar 2011-ben alakult. Zenéjükben a bossa novat, flamencot, latin stílusokat és jazz-t ötvözik friss lendülettel. Repertoárjukon saját számaik, és feldolgozások szerepelnek, többek közt Chick Coreatól, Vicente Amigotól, Jesse Cooktól, és Roger Espinozatól. A zenekar Szlovéniából érkezik a Palya-udvarba.
16.00: Závada Péter slam poetry – gitáron kísér: Lamm Dávid
„Lehet valaki a híres Závada Pál fiaként híres költő? Ez a kérdés egyszerre egyszerű és mégis nagyon bonyolult. Épp olyan, mint Závada Péter versei, amelyek kötetbe foglalva a Könyvfesztiválra jelentek meg.” A slam poetry egy modern költészeti stílus, amely nem attól válik egyedivé, hogy keretek közé szorítják, hanem a többi irányzattól való eltérései mutatják meg igazánrendkívüliségét. Závada Péter könyvének megjelenése apropóján, Lamm Dávid kíséretében, kettőjük közös műsora során bepillantást nyerhetünk a slam poetry világába.
17.00: Lamm Dávid szólókoncert
Lamm Dávidot a közönség leginkább jazz-gitárosként ismerheti különböző formációkból (Balázs Elemér Group, Csanyi-Lattmann Quartet), noha számos egyéb zenekarban más arcát is megmutatja (Szalóki Ági zenekara, Hagesher, Freedom Haze, U’rette). Nemrég megjelent lemezén leginkább kamara-jazzként leírható trió felálláson (LD3) kívül „delalamm” nevű csapatával, mint gitáros, énekes és dalszerző szerepel. A Palya udvar vendégeként ezen az estén Dávid a kedvenc dalait adja elő, amelyek meglehetősen eklektikusan mozognak az instrumentális és énekes, a jazz, a reggae, valamint időről időre a klasszikus zene határain belül. www.lammdavid.hu
19.00: Palya Bea: Egyszálének extra szólókoncert
Most, Kapolcson a régi Egyszál-dalok mellett két szálon is szövődik majd az ének: kislányom a hasamban ringatózik, tán az is lehet, velem dudorászik… És előhív belőlem új dalokat. Altatókat írtam, az ébrenlét és az elalvás érzékeny határáról, az álom izgalmas birodalmáról. A család összes szereplője kap nekivaló dalt, anya, apa, nagymama is altat. Meg vannak csak a sötétben, álomba merülés előtt elsuttogható történetek is, „Anya fenn vagy még? Anya picikét még ne aludj…” És vannak felnőtteknek való altatók is, ahol a tegnap eseményeit távolodó hajóként látjuk, „minden, minden mi volt, eltűnt az álom vizén, vízcsepp lett minden, könnyű pára, sok kis pont…” Az altatós versek és dalok idén ősszel, lemezmellékletes könyv formájában születnek meg.
21.30: Snétberger Ferenc szólókoncert
A Liszt Ferenc-díjas világhírű gitárművészt és zeneszerzőt nem kell bemutatni a nagyközönségnek. „A nevét ma már a legnagyobb dzsesszművészekével együtt említik. Együtt lép fel Bob McFerrinnel, Al Di Meolával, Pat Metheny-vel, a szaksajtóban zenéjét „Snétberger-zeneként” említik, hangszeres játékáról pedig szépművészetként írnak. Nemrégiben a Die Welt a művészetét multikulturális értéknek, őt magát pedig zenei világpolgárnak minősítette. Snétberger azonban hungarikum, múltja, zenei öröksége, mesterei ehhez az országhoz, ehhez a térséghez kötik.” (Sebők János)
JÚLIUS 31. KEDD
9.00: reggeli tánc
10.00: kontakt táncóra a Nadanusandhana zenekarral (pályázat útján)
A Nadanusandhana szanszkrit szó, jelentése magyarul: a hangrezgések felfedezése. A mantrák, mint ősi imádságok, gyakori ismételgetéssel csodálatos változásokat eredményeznek tudati és tudatalatti szinten egyaránt, gyógyító hatásuk közismert. Repertoárunkban szerepel a szanszkrit mantrákon, afrikai dallamokon kívül jó pár magyar népdal is. A zenekar tagjai: Csipszer Dániel, Kiss János és Németh Kyra.
12.00: Déli Palya-udvar Polonyi Artemisszel
15.30: Polonyi Artemisz duókoncertje
Magyar jazz énekesnő, aki 2007 óta Hollandiában él, ott szerzett diplomát is a hágai Királyi Zeneakadémia jazz szakán. Ő Polonyi Artemisz. A Palya-udvar színpadára a nagybőgőn játszó, argentín származású Bambam Rodriguez-zel érkezik duóban. Izgalmas koncertnek ígérkezik.
artemiszpolonyi.com
19.00: Dresch Mihály koncertje
Dresch Mihály a mai magyar dzsessz kiemelkedő alakja, kiváló szaxofonos, aki a magyar népzene és a jazz ötvözésén alapuló saját zenei világot alakított ki. Palya-udvarbeli koncertjére trióban érkezik Csoóri Sándor ”Sündivel és Ábrahám Judittal.
21.30: Budafolk Band (pályázat útján)
A Buda Folk Band városi fiatalokból álló magyar népzenei együttes. Zenéjükben ott vibrál, ott lüktet a semmihez sem fogható eredeti magyar népzene, melybe beleszövődnek máshonnan merített zenei fordulatok, stíluselemek – kívülről jött hatások, amelyek a népzene eredeti szülőhelyétől távol, a nagyvárosban élő embert érik, érhetik. Mindezeket a saját egyéniségükön átszűrve, a Buda Folk Band izgalmas, olykor lírai, mégis energiától duzzadó, sajátos hangzásvilágot teremtett. A 2007-ben létrejött banda fiatal tagjait olyan zenészek alkotják, akik egytől-egyig, ízig-vérig népzenészek, mégis ha körülnézünk rendre ott találjuk őket a legnépszerűbb jazz és blues zenészek oldalán. A zene határtalan, a műfajok pedig átjárhatóak. „Magyar világi népzene” avagy „legyen a népzene mindenkié”!
AUGUSZTUS 1. SZERDA
9.00: reggeli tánc
10.00: kontakt táncóra
12.00: Déli Palya-udvar az Ethnosounddal
15.00: Melodisztik duó (pályázat útján)
Kriszti és Dani egy szép napon úgy döntött, zeneileg is párost kéne alkotniuk. Ez egész pontosan 2010 tavaszán történt. Repertoárjuk gerincét feldolgozások alkotják (francia chansonok, jazz- standardek, magyar népdalok, bluesos dalok…), de egyre több saját, magyar nyelvű dal készül el és válik a koncertek részévé. Lehet mosolyogni, szomorkodni, hahotázni, gondolkozni őket hallgatva, sőt, még a Tündérdisznóval is megismerkedhet a kedves hallgató!
17.00: Bolya Mátyás és Szokolay Dongó Balázs duókoncertje
„A népzene felől érkeztünk, de találkoztunk a történeti zenével. Hisszük, hogy a múltban e kettő között nem húzódott olyan éles határvonal, mint ahogy azt ma tapasztaljuk. Koncertünkön így kerülhet egymás mellé a gregorián hagyomány, középkori szokásdallam, a XVII. századi Európa közkedvelt táncai vagy éppen a moldvai magyarok között megőrződött ballada. A dallamközpontú improvizáció mellett fontos művészi eszközünk az a folklórban kristályosodott zenei gesztusrendszer, amely képes életre kelteni a régmúlt írásba merevedett zenei töredékeit”
Bolya Mátyás – Szokolay Dongó Balázs
http://www.kobzart.hu
http://www.dudart.hu
20.00: Palya Bea és Szokolay Dongó Balázs duókoncerje
„Koncertjeink népzenei ihletettségűek, de engedjük az adott pillanatnak, hogy változtasson rajtunk és a zenén, amit játszunk. Személyes népzene ez, nincs kétszer ugyanúgy eljátszott dal, mindig keressük azt, hogy hogyan hívhatjuk játékra a másikat. Énekhang és fúvóshangszerek: nagyon szeretem ezt a kettőst, legyen az egy magyarszováti dal furulyán kísérve, egy dudadal, lepkeszárny-szerű tilinkós havajgatás, vagy a levegőt élesen metsző bolgár hegyi ének, amelyre a szaxofon válaszol. A dalok egy kisebb része népzenei szövegű, nagyobb része az én saját dalaim, de szerepelnek Psyché-dalok, meg Kányádi Sándor egy verse is. A duózás tényleg olyan, mint a páros tánc. Humor és mélység, közeledés, távolodás, irányítás majd másikra-hagyatkozás, folyamatos figyelem. Akkor, szabad egy táncra?“
22.30: StereoPartizan koncert (pályázat útján)
A Stereo Partizan a Besh o droM alapitó Barcza Gergely (szaxofon, EWI, kaval) és DJ1000arc elektro-balkán duója. Rezes-drum and bass, balkán-bhangra, dubstep-klezmer és sok más kicsavart műfaj, ami az élő fúvós népzene, a vad balkáni hangminták és harapós szintetikus hangok kereszteződéséből jött létre, kizárólag abból a célból, hogy egy nagyot táncoljunk rá. Brüsszelben Gitano Fabri meghívására játszottak, a belga Sfinks fesztiválon Emir Kusturica bandája előtt nyomják hamarosan, a kettő között pedig Kapolcson a Palya-udvarban csinálják nekünk a fesztivált.
www.stereopartizan.com
AUGUSZTUS 2. CSÜTÖRTÖK
9.00: reggeli tánc
10.30: Bailavidrum – mesés erdőben tekergés Kapolcson gyerekkel – indulás a Palya-udvartól Éld bele magad egy magyar népmesébe, úgy hogy közben a falut és a környező erdőt járod. A girbe-gurba természetben szalagozott pályán haladsz és utadon meseszereplőkkel találkozol majd, akik megelevenítik neked a történetet. Három, négy gyerekből meg ugyanennyi felnőttből álló csapatokat indítunk egyszerre. A csapatok két, három perces időközönként követik majd egymást. Ezt azért így szervezzük, hogy a gyerekek meseélménye személyes legyen. Az egyenletes eloszlást segítsd kérlek azzal, hogy előre jelentkezel a helyszínen, vagy a Facebook Bailavidrum oldalán található jelentkezési lapon. Ha részt vennél meseszereplőként, kérlek írj e-mailt: bailavidrum@gmail.com, vagy hivj +36-70-382-1351 és beszéljünk személyesen Kapolcson.
12.00: Déli Palya-udvar Jónás Verával
14.00: Nyugati tértől a Palya udvarig – a Libri Kiadó irodalmi órája Jeney Zoltánnal, aki Rév Fülöp című könyvéről beszélget Balázs Eszter Annával, a Kolibri Kiadó főszerkesztőjével Balatóniában, a lovagok, fajszok és miabigyóiak földjén sötét idők járnak: Csobánc király és az egész birodalom segítségre szorul. Akarattya hercegnő tanácsait követve Rév Fülöp útra kel, és kezdetét veszi a kaland…
16.00: Csőke Renáta és zenekara
2010 januárjában alakult a zenekarunk Pécsett. Repertoárunkat archaikus, többségében roma népdalok, balladák alkotják, melyeket az arab, az indiai, a jazz és a latin hangzásvilág inspirál. Természetesen saját formanyelv kialakítására törekszünk, és olyan értelmezésben szólaltatjuk meg a dalokat, hogy teret kapjon a szépségük, feltáruljon időtlenségük. A zenekar tagjai: Csőke Renáta –ének, Ferenczi Roland – gitár, Krommer Balázs – ütőhangszerek, Baksa Péter – nagybőgő, basszusgitár
18.00: Szőke Nikoletta Trió
Szőke Nikoletta a 2005-ös nemzetközi Shure Monteux Jazz Voice Competition győztese és közönségdíjasa. Huszonnyolc éves korára megjárta többek között New York-ot, Londont, Brüsszelt, Tokiót. Tavaly augusztusban duettet énekelt Bobby McFerrinnel, mára négy albummal és húszezer eladott példánnyal büszkélkedhet. 2009-től a japán Atelier Sawano művésze, mely kiadó gondozásában 2011 februárjában jelent meg legutóbbi lemeze Shape of My Heart címmel. A lemez megjelenése előtt hetekkel már vezette a két legnagyobb áruházlánc, a HMV és a Tower Records előrendelési listáját jazz-ének kategóriában. Ennek az anyagát mutatja be Niki a Palya-udvarban két állandó zenésztársával, Szakcsi Lakatos Róberttel és Barcza Horváth Józseffel, a quartet hangzást felcserélve az intimebb trió hangzásra.
www.nikolettaszoke.com
20.30: Átjárók zenekar (pályázat útján)
Az Átjárók zenei világa több műfaj termékeny keveredéséből jön létre: a bluestól és a rocktól elkezdve, a reggae-n és a funkyn keresztül, az afrikai ritmusokig és a sanzonig számos zenei hagyomány hatása fedezhető fel dalaikban. A helyenként lágy, helyenként kifejezetten karcos hangzás garantálja a kiváló zenei élményt, a dalok minden egyes alkalommal átjárják a hallgatóságot. A zenekart 2010 tavaszán alapította a színész, dalszerző-énekes Lőrincz Sándor, a bluesharmonikás-gitáros Jankovics Márton és a színész, énekes Lass Bea. Nyári utcazenélés közben találkoztak Danny Bain-nel, az átutazó amerikai dobossal és Bóna Enikővel, a szegedi basszusgitárossal és fuvolistával. Nem sokkal később a banda elkezdett budapesti klubokban játszani, ahol tovább csiszolták saját hangzásukat, majd 2011 májusra sikerült elkészíteni a „nem rossz kis izé…” című lemezüket. A klubszereplések mellett a tagok együtt vagy külön-külön továbbra is űzik az utcazenét, jazz-zel, nép-és világzenével ismerkednek.
22.30. Presszó Tangó Libidó (pályázat útján)
A Presszó Tangó Libidó zenekart 2005 őszén alapította Kabai Viktor, Keszei János és Lajkó Bence. A gitár-tangóharmónika-trombita alkotta formáció első koncertjét 2006 tavaszán adta Budapesten. Egy kis ska, egy kis chanson, egy kis ’rákkenroll’. Egy kis harmonika, egy kis trombita a klasszikusnak mondott hangszerek mellé. Egy év elteltével csatlakozott a trióhoz Aknay Zoltán (dob) és Török Gergő (basszusgitár). A zenekarnak tavaly nyáron jelent meg első studióalbuma Keletközépeurópai címmel. „…avatatlan füleknek úgy tudnám leírni, hogy olyan ez, mint amikor Edith Piaf találkozik Goran Bregovic Orchestrával egy PASO koncerten és közben a mi jó öreg
Edithünk felhörpint egy kupicát a Csík zenekarral”.
AUGUSZTUS 3. PÉNTEK
10.30: reggeli „álmos” beszélgetés Tar Ildikóval
Tar Ildikó lesz a vendégünk ezen a délelőttön. Ildikó szakértelmével és tudásával fog nekünk útmutatást adni az álmok világában kérdések, válaszok és egy kötetlen beszélgetés keretén belül. www.lelektrening.hu
12.00: Déli Palya-udvar
14.00: Nyugati tértől a Palya udvarig – a Libri Kiadó irodalmi órája Finy Petrával, aki Madárasszony című könyvéről beszélget Dunajcsik Mátyással, a Libri Kiadó másik szerzőjével, főszerkesztőjével
Linger Lea anyja különleges nő volt: megszállott madarász, aki súlyos depressziója elől a természet világába menekült. Az asszony öngyilkossága után Lea végigjárja a rokonait, hogy az emlékeiken keresztül felgöngyölítse családja történetét, miközben maga is épp az anyaságra készül. Ám a nyomozás során önmagáról és a rokonairól is többet tud meg, mint amire valaha is számított. Finy Petra első regényében a hazai növény- és állatvilág soha nem látott gazdagságban tárul az olvasó elé. A magyar irodalomban egyedülálló vállalkozás, mely a természet nyelvén mesél el egy nagyon is emberi történetet.
16.00. Közös műsor a Kalákával a Palya-udvarban (15.00 órától a Kaláka-udvarban):
Szomszédolás
18.00: Artus – Goda Gábor társulatának előadás: K**ÉRÉSZ MŰVEK XVIII.
Artus – Goda Gábor Társulata
K**ÉRÉSZ MŰVEK XVIII. — mindig premier
Kortárs site-specific varieté?
Színház-tánc-képzőművészeti akció sorozat?
Performansz-kocsma vagy mi?
„A társulat művészeivel a korábban zárt műfaji határokat átlépve, új utakat kezdtünk keresni. Fontossá vált a tér, az alkotói és előadói személyesség és a nézőkkel való felnőtt, partneri viszony újragondolása. Az előadóművészekkel, zenészekkel és képzőművészekkel, mint alkotótársakkal való folyamatos művészi kutatómunka azóta olyan előadások, performanszok és eseményekű létrehozását célozza, melyek magából az alkotófolyamatból építik fel saját nyelvezetüket. Előadásainkat legtöbbször a társulat tagjainak vallomásai, személyes élményei, emlékei inspirálják. A darab írása, koreografálása és színpadra állítása párhuzamosan, egy időben történik. Sohasem egy kész irodalmi mű adaptálása a feladatunk, hanem egy gondolat, egy mindannyiunkat érintő kérdés felvetése és körbejárása. A színházi munka nálunk minden résztvevő számára kreatív folyamat. Művészé és nézőé egyaránt.” (Goda Gábor) www.artus.hu
21.00: Berecz András
„1957-ben Budapesten születtem. Az első dalokat édesanyámtól tanultam, aki a híres kunhegyesi táncos, tréfafa és nótafa, Tanka Gábor lányaként sok ilyet tudott. … Életem különféle vargabetűi, hajtűkanyarszerű fordulatai után, melyek során rakodó segédmunkás, erdőművelő, útkarbantartó is voltam, hajszolt embertársaim örömét keresgélő énekes, mesemondó lettem.”
www.bereczandras.hu
23.00: péntek esti táncos buli a Palya-udvarban
AUGUSZTUS 4. SZOMBAT
10.00: reggeli „álmos” beszélgetés Tar Ildikóval Tar Ildikó lesz a vendégünk ezen a délelőttön. Ildikó szakértelmével és tudásával fog nekünk útmutatást adni az álmok világában kérdések, válaszok és egy kötetlen beszélgetés keretén belül.
www.lelektrening.hu
10.00: Bailavidrum – mesés erdőben tekergés Kapolcson gyerekkel – indulás a Palya-udvartól
A program részletes leírását lásd: augusztus 2. csütörtök 10.00.
12.00: Déli Palya-udvar Palya Beával és az Ethnosounddal
14.00: Hangosbeszélő, vendég: Szily Nóra
Két babzsák, két egymásra figyelő szempár, izgalmas beszélgetőtársak, őszinte mondatok alkotásról, emberi kapcsolatokról, barátságról.
16.30: Jónás Vera Experiment koncert
Kütyük és fülbemászó dallamok, a klasszikus nótaforma és az elektronikai segítség összetalálkozása egy izgalmas kísérlet keretében. Egy nagybőgő, ütőhangszerek sokasága, egy gitár, és Vera (ének, taps, zajok) lesz hallható, amiket egy looperrel sokszorosíthatnak a dúsabbhangzás érdekében. Jónás Vera Londonban él, de hazalátogatásai során a Palya-udvarba is ellátogat idén nyáron zenésztársaival, Dés Andrással és Csizmás Andrással.
19.00: Szefárd koncert a Palya-udvarban: Ezeregy szefárd éjszaka – LEMEZBEMUTATÓ
KONCERT
Az én lelkem lakhelye mintha a magyar földtől délkeletebbre lenne. Balkáni, kis-ázsiait tájakra vágyom, ahol közel ring a tenger. Ha képzeletem odaröpít, mese indul bennem, az Ezeregy éjszaka Seherezádéja leszek, az életemről, az életemért zengem a dalokat. A szefárd zene aű Spanyolországból menekült zsidóságé, akik a mai bolgár, török, görög, szíriai területeken találtak új hazát. Kavarogtak az ősi szavak és dallamok, kincses birodalom született. Engem beszippantott ez a birodalom, mégis, ez itt az én szefárd zeném, ezek a dalok az én személyes, szeszélyesen szefárd szerelmeim. S bár nyugtalan lelkem távoli népek zenéjén s nyelvén szárnyal, a legbelső meséim mégis magyarul szólnak. A szefárd dallamok újabb alkalmat adtak saját dalok írására, és arra, hogy zenészeimmel még mélyebbre ássunk a triózás mesterségében. Azt akarom, hogy éljen ez a zene, hogy hallgatóimat kitüntetett rítus-időbe vigye, és hogy induljon meg mindenkinek a saját meséje. Az enyém is megindult. Női életem új szakaszába vezettem magam e dalokkal, az elérhetetlen szerelem után most az elérhetőről írok, esküvői áldást mondok, szeretek, altatok, az eddiginél még több lágysággal. Vajon miért jártam be a fél világot, milyen vélt vagy valós ellenségtől menekültem én magam? Nem tudom. Csak azt tudom, hogy a hosszú út közben ezeregy birodalom lakosa lettem, ám haza is találtam, otthonra leltem a saját lelkemben.
21.30: Szó és szaxofon – Dés László és Grecsó Krisztián közös műsora
Dés László és Grecsó Krisztián közös műsorát zenés felolvasó estnek is nevezhetnénk, mivel az író műveiből olvas részletet, amire a zenész játékával reagál. Ezzel mutatják meg, hogy a szépirodalom és a zene egymást kiegészítve tud élvezetes lenni a közönség számára is.
23.00: szombat esti buli DJ Nairobival
AUGUSZTUS 5. VASÁRNAP
10.00: kontakt táncóra
10.00: Bailavidrum – mesés erdőben tekergés Kapolcson gyerekkel – indulás a Palya-udvartól
A program részletes leírását lásd: augusztus 2. csütörtök 10.00.
12.00: Déli Palya-udvar Palya Beával
14.00: Fazekas Gergő előadása „Hol a klasszikus zene?” címmel
Hová tűnt a klasszikus zene a mindennapokból? Ott volt-e egyáltalán az elmúlt századokban és ha igen, kinek és mikor? És klasszikus volt-e az a zene egyáltalán? Különvált-e régen a könnyű és a komoly? S ha nem, összenő-e még, ami egykor összetartozott? Efféle kérdésekre keresi aválaszt az előadás.
16.00: Ölveti Mátyás csellókoncertje a Palya-udvarban
19.00: Neverending zenekar (pályázat útján)
Egy hároméves zenekar vagyunk, de különböző tagcserék után most körülbelül egy éve zenélünk a jelenlegi felállásban. Angol és magyar nyelvű dalokat írunk és játszunk rock/brit rock stílusban. A zenekar felállása: ének/gitár (Szivák Zsolt), gitár (Erdős Gábor), zongora (Nagy Gábor), basszus
gitár (Szatai Gyula) és dob (Papp Dani).
20.30: záróbuli DJ Nairobival
Fotó: Tóth Zoltán