Close

Külföldi sajtó Magyarországról – NZZ: ki az európai demokráciák őre?, Rzeczpospolita a válságintézkedésekről

A Neue Zürcher Zeitung Ki az európai demokrácia őre? címmel közölt cikket, a Rzeczpospolita a válság elleni magyar megoldásokkal kapcsolatban cikkezett.


Az EU-nak a demokrácia őreként betöltött szerepéről írt „az önkényuralom irányába mutató” magyarországi és romániai politikai fejlemények kapcsán a Neue Zürcher Zeitung.
   
Néhány éve még politikaelméleti játszadozásnak minősült volna, „a legújabb magyarországi és romániai fejleményeket tekintve” azonban „hirtelen komollyá” vált az a kérdés, lehet-e diktatúra az Európai Unión belül – írta Jan-Werner Müller, a Princeton egyetem politikaelméleti professzora a svájci konzervatív világlapban.
   
A szakember kifejtette: az EU-nak joga van beavatkozni a nemzeti demokráciák védelmében, a gond az, hogy „egyelőre nincs meggyőző politikai vagy jogi eszköz egy ilyen közbelépésre”. Noha a Lisszaboni Szerződés egyik cikkelye alapján lehetséges jogok egész sorát megvonni attól a tagállamtól, amely tartósan megsérti az európai alapértékeket, ez a cikkely inkább csak a „nukleáris opció”, vagyis az elrettentés szerepét tölti be.

Ha nem akarja elárulni saját magát, Európa rá van kényszerítve, hogy tagállamaiban megvédje a demokráciát – szögezte le a szerző. Ehelyett a pártpolitikai megfontolások érvényesülnek: az Európai Néppárt megvédte alelnökét, Orbán Viktort, Martin Schulz, az Európai Parlament szociáldemokrata elnöke – aki a legkeményebben bírálta Orbánt – igazolja a névleg baloldali román kormányfő eljárását – állapította meg a Princeton egyetem oktatója.
http://www.nzz.ch/meinung/debatte/wer-ist-der-hueter-der-europaeischen-demokratie-1.17397909

A Rzeczpospolita című lengyel konzervatív napilap szerdai száma szerint a bankok és a multinacionális vállalatok azért támadják Orbán Viktor miniszterelnököt, mert félnek, hogy más országok is alkalmazzák a válság elleni magyar megoldásokat.

A lengyel lap Magyar laboratórium címmel közölt cikkében kiemelte: a nagytőkét nem a magyarországi veszteségek izgatják, mert veszélyesebbnek tartja, hogy az európai politikusok „laboratóriumnak tekintik ezt a marginális piacot”. A válsággal szembesülve a francia és a német vezetők egyre gyakrabban emlegetik a válság- és a tranzakciós adó bevezetését.

A lap „kemény versenyzőnek” tekinti az újabb és újabb ötletekkel előálló magyar miniszterelnököt, aki a külföldi források biztosítása érdekében több vitatott megoldásról is hajlandó volt lemondani, de „amint biztosabb lesz a dolgában, újra meglepi valamivel Európát”. Ezt csak kísérleteinek „totális csődje” változtathatná meg, amelynek következtében a választópolgárok másnak adnák át a hatalmat.

 

A lap szerint Magyarország „mélyebb és fájdalmasabb megszorításokhoz folyamodott, mint például a görögök”.
http://www.rp.pl/artykul/9133,918327-Wegierskie-laboratorium.html

Forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top