Close

Londonban az olimpiai láng

Látványos körülmények közepette megérkezett Londonba péntek este az egy hét múlva kezdődő olimpiai játékok lángja. A lángot a brit királyi haditengerészet egyik Sea King helikoptere szállította a világhírű Tower-hídhoz.


A gépből a tengerészgyalogság egy fiatal kommandósa, Martin Williams az olimpia évére utaló időpontban, vagyis helyi idő szerint éppen 20:12 órakor, kötélhágcsón szállt alá a lánggal, amellyel meggyújtották az országos fáklyastaféta első londoni futója, a kétszeres olimpiai bajnok középtávfutó, Kelly Holmes fáklyáját.

Williams az afganisztáni hadműveletek veteránja, és 2008-ban súlyos lábsérüléseket szenvedett egy taposóakna robbanásától. Évekig tartó kezeléssorozat után teljesen felgyógyult, és hamarosan újból afganisztáni bevetésre indul.

A hivatalos indoklás szerint azért esett rá a választás, mert gyógyulása, eltökéltsége és kötelességtudata minden olimpikon számára követendő példaként szolgálhat.

Az olimpiai láng május 18-án érkezett Athénból a British Airways légitársaság erre az alkalomra különleges, aranyozott festéssel ellátott Airbus 321-es repülőgépén Nagy-Britannia délnyugati csücskébe, a Cornwall megyei Culdrose-ba, a királyi haditengerészet légitámaszpontjára.

A repülőgép az olimpia évére utaló BA 2012 járatszámot viselte.

 

Az érkezés másnapján az olimpiai láng hetvennapos, nyolcezer mérföldes – vagyis csaknem 13 ezer kilométeres – körútra indult Cornwallból, és ennek során érintette Nagy-Britannia összes megyéjét.

Az útvonalat úgy tervezték meg, hogy a láng a brit lakosság 95 százalékához 10 mérföldnél – 16 kilométernél – közelebb kerüljön körútja során.

A láng a fáklyafutás 63. napján érkezett Londonba, és első londoni éjszakáját a Temze partján emelkedő ősi erődben, a hajdan börtönként is használt, manapság London egyik legnépszerűbb turistalátványosságának számító Towerben, a koronázási ékszereket őrző Jewel House-ban tölti.

A Londonba érkező lángot mások mellett Lord Sebastian Coe olimpiai bajnok középtávfutó, az olimpiai játékok szervezőbizottságának elnöke, és Boris Johnson, a brit főváros polgármestere fogadta.

Üdvözlő beszédében Johnson hangsúlyozta, hogy London az újkori olimpiák történetében az első város, amely harmadszor fogadhatja „az olimpia szent lángját”.

A jelenlévők hangos derültsége közepette hozzátette: a Tower az olimpiai láng ideális őrzési helye, ahogy azt már VIII. Henrik is megtapasztalhatta két felesége esetében.

Johnson a Towerben kivégzett két néhai királyi feleségre, Boleyn Annára és Howard Katalinra utalva az „old flame” angol szójátékkal élt; a kifejezés azt jelenti, hogy „egykori szerelem”, de szó szerinti fordításban „ősi lángként” is értelmezhető.

A polgármester kijelentette ugyanakkor: biztos abban, hogy Boleyn Annával és Howard Katalinnal ellentétben az olimpiai láng másnap sértetlenül kerül elő a Towerből, és megkezdheti londoni körútját.

A szombaton kezdődő londoni körút 320 kilométeres lesz, amelyben 982 futó vesz részt. A láng július 27-én este, a nyitóünnepségre érkezik meg a kelet-londoni Stratford kerületben felépített olimpiai stadionba, ahol a 86 esztendős II. Erzsébet királynő nyitja majd meg hivatalosan a londoni olimpiát. Az uralkodó – aki idén ünnepli gyémántjubileumát, vagyis trónra lépésének 60. évfordulóját – a legutóbbi londoni olimpia idején, 1948-ban 22 éves hercegnő volt, és akkor még édesapja, VI. György király ült a brit trónon.

Forrás: mti

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top