Fokozódik a tikkasztó hőség, sok megyében tartósan 27 Celsius-fok felett lehet a napi középhőmérséklet, és az extrém magas szintet is meghaladhatja az UV-B sugárzás, enyhülés csak csütörtök estétől várható.
Egyes köztereken, vasútállomásokon, illetve vonatokon ivóvizet osztanak, sok helyen párakaput állítottak fel, és locsolókocsikkal hűtik az utakat. Szűcs Panni, a Budapesti Városüzemeltetési Központ (BVK) szóvivője arról tájékoztatta az MTI-t, hogy kedden a fővárosi Deák Ferenc téren és a Kossuth Lajos téren osztottak vizet, szerdától pedig két új helyszín is lesz: a Széll Kálmán tér és a Blaha Lujza tér, ahol hűtött vizet osztanak majd.
A sínek sem bírják
A BKV és a MÁV dolgozói folyamatosan ellenőrzik a sínek állapotát. A MÁV kedd délelőttől a legforróbb órákban vizet oszt a budapesti pályaudvarokon, majd nyolc nagyobb vidéki állomáson is – a miskolci, szegedi, szombathelyi, debreceni, pécsi, szolnoki, nagykanizsai, nyíregyházi állomáson – az utasoknak. A vasúttársaság ugyanakkor azt kéri az utasoktól, hogy elegendő ivóvízzel szálljanak fel a vonatra.
Vizet oszt a hőség miatt a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút (GYSEV) Zrt. is. Rázó László, a vasúttársaság szóvivője közölte: jegyvizsgálóik reggel 9 és este 6 óra között félliteres, hűtött, szénsavmentes ásványvizet adnak az utasoknak. A nagyobb állomásokon, például Sopronban és Szombathelyen elsősorban a kisgyermekes nők, a várandós kismamák és az idős utasok kaphatnak vizet.
A csepeli önkormányzat szintén vízosztással és párakapuk felállításával igyekszik enyhíteni a forróságon. Miskolcon locsolják az aszfaltot a város több pontján – közölte Pásztor Imre, a Miskolc Holding Zrt. kommunikációs vezetője. A helyi autóbuszokon működnek a klímaberendezések, és a lakosok városszerte több ivókútból enyhíthetik szomjukat. A Diósgyőri Várfürdőben 18 óráig, a Barlangfürdőben és a Selyemréti Strandfürdőben 19 óráig várják a fürdőzőket; a strandokon hideg vizet és naptejet osztogatnak a látogatóknak.
Párakapu és víz
Szeged forgalmas pontjain az állandóan üzemelő negyvenhárom ivókút mellett három mobilkutat és két párakaput állítottak fel, Zalaegerszegen szintén hideg ivóvizet osztanak a járókelőknek. Százhalombattán a legforróbb órákban a polgármesteri hivatal, a Százhalom Egészségügyi Központ és a rendőrőrs légkondicionált épületében hűsölhetnek az emberek; mindhárom helyen vízautomaták is vannak.
Párakapu hűsíti a járókelőket Nyíregyházán, a város központjában, a Kossuth Lajos téren. Bocskai Péter, a helyi Városüzemeltető és Vagyonkezelő Kft. ügyvezető igazgatója a hűsítő kapu keddi átadásakor tartott sajtótájékoztatón elmondta: a készülék a tervek szerint egész nyáron üzemel, a meleg napokon délelőtt 10.00 órától, késő délután 18.00 óráig frissíti majd a járókelőket. Az ügyvezető igazgató közölte: a város több pontján is szeretnének majd hűsítő párakapukat működtetni.
Hőségriadó és extrém UV-B sugárzás
Kétféle figyelmeztető rendszer működik: az Országos Meteorológiai Szolgálat keddre Budapestre és kilenc megyére adott ki harmadfokú (piros) figyelmeztetést, míg az országos tiszti főorvos csütörtök estéig terjedően hőségriasztást rendelt el (ez az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnál a második fokozatot jelenti). A meteorológiai szolgálat keddre Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Békés, Csongrád, Bács-Kiskun, Fejér, Komárom-Esztergom és Pest megyére, valamint a fővárosra adott ki a harmadfokú figyelmeztetést. A többi megyében másodfokú, narancssárga figyelmeztetés van érvényben.
Az UV-B sugárzás átlaga kedden elérte az extrém szintet jelző 8-as értéket. Ez azt jelenti, hogy a napon 15 perc alatt is le lehet égni. Az előrejelzések szerint a hőség fokozódik, szerdán és csütörtökön 35 foknál is melegebb lehet. Szerdára már 15 megyére és a fővárosra is harmadfokú figyelmeztetést, míg Vas, Zala, Somogy és Nógrád megyére másodfokú figyelmeztetést adtak ki.
Csütörtök éjjel várhatóan eléri az országot egy hidegfront, ez több fokkal mérsékelheti a meleget, vasárnap az ilyenkor szokásosnak megfelelő 25-30 fok várható. A szakemberek arra hívták fel a figyelmet: a nagy melegben ügyelni kell a szervezet hőháztartására, pótolni kell a folyadékot és a sót. Az UV-B sugárzás miatt délelőtt 11 és délután 3 óra között, aki teheti, ne tartózkodjon tartósan a napon, a szabadban mindenki óvja a bőrét napvédő krémmel, a fejét védje kalappal, a szemét pedig napszemüveggel.
Forrás: MTI
Fotó: hirado.hu