Avantgárd kísérletek címmel a magyar avantgárd törekvésekből, a vizuális kultúra, így a képzőművészet, a fotó, valamint az irodalom és a mozgásművészet művelőiről mutat be dokumentumokat és más válogatást csütörtöktől a fővárosi Home Galéria.
Kertész Csaba, a galéria vezetője az MTI-nek elmondta, hogy a korszak költői a szabadverselés mellett új versformákkal is kísérleteztek, például a képverssel, a síkverssel, a számverssel és a tárlaton Tamkó Sirató Károly, az első magyar avantgárd művész rím nélküli sík verseit is olvashatja az érdeklődő. A költőt előbb ismerték Párizsban, mint itthon – jegyezte meg a galerista.
Szabó Lőrinc, Palasovszky Ödön, Kassák Lajos, Déry Tibor, Bartalis János kötetei is ott vannak a tárlókban. Az avantgárd verseskötetek címlapjait a legkiválóbb képzőművészek tervezték, köztük Bortnyik Sándor, Kassák Lajos és Uitz Béla.
A magyar avantgárd színjátszás néhány dokumentumát és fényképeket is kiállítanak a Zöld szamár nevű kísérleti színházról, amelyet Palasovszky Ödön színész, rendező, író és Hevesy Iván művészettörténész, film- és fotótörténész vezetett, és Bortnyik Sándor tervezte a díszleteket.
Bortnyiknak emellett hét, 1920 körül készült rézkarca, Mattis Teutsch János erdélyi magyar festő két fa- és két linometszete is látható, és ott van Moholy-Nagy Lászlónak három díszletterve, amely 1919-ben készült Wagner Lohengrin című operájához.
A mozgásművészetről is gazdag fotóanyag látható, így Szentpál Olga mozgásművészeti előadásairól, Nagy Etel szólótáncairól,
Madzsar Aliz tánccsoportjáról. A magyar avantgárd vezéregyéniségeiről, köztük Palasovszky Ödönről, Hevesy Ivánról, Kassák Lajosról, Madzsar Alizról és Molnár Farkasról, aki a Bauhaus művésze volt és a tárlaton bemutatják Sárkányeregető fiú című hidegtűrajzát. Pécsi József fotográfusról olyan neves fotósok készítették a portrékat, mint Révai Ilka, Lengyel Lajos, akinek két fotogrammja is látható, vagy Pap Gyula, Landau Erzsi és Máté Olga.
A kiállítás képzőművészeti anyagában Mattis Teutsch János, Kassák Lajos, Bortnyik Sándor, Moholy-Nagy László, Lengyel Lajos, Uitz Béla grafikák, Jaschik Álmos festő, iparművész két díszletterve és Kövesházi Kalmár Elza szobrai láthatók – összegezte a tárlat anyagát Kertész Csaba.
Az Avantgárd kísérletek című tárlat július 6-ig látható.
Forrás: mti