Nemzeti védjegy lett a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ) által eddig is működtetett Hotelstars szállodaminősítési rendszer – az erről szóló stratégiai megállapodást kedden írta alá a sajtó jelenlétében Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára és Kopócsy Andrea, a szövetség elnöke.
A nemzeti védjegy rendszer július 1-jétől lesz érvényben.
A kereskedelmi szálláshelyeket, köztük a szállodák üzemeltetési feltételeit szabályozó kormányrendelet rendelkezik a kötelező minősítés megszüntetéséről, és 2012. június 30-ig engedélyezi a szállodák eddigi minősítésének használatát.
Az új védjegyet, Hotelstars.eu-t az MSZÉSZ és az NGM közösen adják a szállodáknak.
Szatmáry Kristóf elmondta: egy uniós irányelv arra kötelezi Magyarországot, hogy az eddigi kötelező minősítés helyett nemzeti védjeggyel oldja meg a szálláshelyek minősítését. A Hotelstars alkalmazása az államtitkár szerint jelentős lépés a hazai védjegyrendszer megteremtésében. Lehetővé teszi, hogy a magyarországi szállodák egy olyan európai rendszerhez csatlakozzanak, amely segít a turizmus fejlesztésében. A minősítés feltételei transzparensek, a hazai és a külföldi vendégek számára jól átlátható minősítést biztosítanak.
Az eddigi minősítéseket június 30-ig lehet alkalmazni. A nemzeti védjegy program használata nem kötelező, de ha valaki minősítést használ, csak a Hotelstarst alkalmazhatja.
Kopócsy Andrea elmondta: az új szállodai minősítési rendszer összesen 270 feltétel teljesítésén alapul. A 2009-ben hét ország (Ausztria, Csehország, Hollandia, Magyarország, Németország, Svájc, Svédország) által alapított Hotelstars Union által kidolgozott követelményrendszer alapján már 11 ország 18 ezer szállodája minősíttette magát. A rendszer folyamatosan bővül, a mediterrán országok is jelezték csatlakozási szándékukat, és olyan, a magyarországi beutazás szempontjából fontos küldő országok is jelen vannak megfigyelőként, mint Spanyolország és Franciaország. Magyarországon eddig 380 szállodát regisztráltak az Eurostars rendszerben, és 225 rendelkezik minősítéssel.
Azoknak, akik nem kívánnak csatlakozni, lehetőségük van arra, hogy más módon, a szolgáltatás körülírásával, bemutatásával tájékoztassák vendégeiket – ismertette Fülöp Zsuzsanna, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) főosztályvezető-helyettese. A korábbi elnevezéseket – szálloda, panzió – továbbra is használni lehet, ezek ugyanis nem a szálláshely osztályba sorolására, hanem a típusára utalnak. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a fogyasztók tájékoztatásakor be kell tartani a fogyasztókkal szembeni tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmáról szóló törvény rendelkezéseit, amelyek többek között tiltják minőségi jelzés jogosulatlan feltüntetését.
Az államnak nincs bevétele a védjegyből, önfenntartó rendszert szerettek volna kiépíteni – mondta el az újságírók kérdéseire az államtitkár.
Kopócsy Andrea hozzátette: a rendszer a többi tagországban is nullszaldósan működik. A rendszert külön kft. működteti, a bevételeket és kiadásokat külön számlán kezelik, eddig 7,5 millió forintos kiadásuk és 2,5-3 millió forint bevételük volt.
Forrás: mti