Close

Kopernikuszi fordulat – részletek a könyvből(6)

dr Antalóczy Zoltán orvos – filozófus professzor, a Magyar Kultúra lovagja. Pályája kezdetén, már egyetemi évei alatt megjelent első kiadványa, később pedig évtizedeken át generációk tanulmányait segítette magyar és angol nyelvű szakkönyveivel. A kilencvenes évektől már szépirodalmi, történelmi és filozófiai művei is megjelentek, írt többek között a Távol-Keletről, a felvilágosodás eszméiről, de a gazdasági világválságról, vagy a görög mitológiáról is.

A könyv kapható a Helikon Könyvesház gondozásában, (1065 Budapest, Bajcsy-Zsilinszky út 35.) vagy megrendelhető a weblapjukon is.

 

Vastaps az ENSZ-ben és az UNESCO-ban Abbasznak
Ez Palesztina világraszóló győzelme

A delegációk többsége ovációval, felállva üdvözölte 2011. szeptember 23-án a New York-i ENSZ közgyűlés általános vitájában Mohamed Abbász palesztin elnök bejelentését, amidőn átnyújtotta a világszervezet főtitkárának a palesztinok teljes jogú tagállamként való elismerésére vonatkozó kérelmét. Abbász Ban Ki Munnak átadott levelében kéri, a főtitkár azonnal továbbítsa a kérelmet az ENSZ Biztonsági Tanácsnak (BT).

A felállva, ovációval ünneplő tömeg nem csupán a delegációk, hanem a Föld lakóinak többségét jelentette, ami egy hatalmas, legyőzhetetlen erő! Az amerikaiak mégis ezen világerő ellenében foglalnak állást. A palesztinok állami statusukat azonban az amerikai vétó fenyegetése ellenére is a BT-ben a palesztinok ellen kívánnak szavazni. Miért sérelmezte akkor Obama május 20-án Netanjahunak a jelen Izrael- Palesztina statust és szólította fel a két állam közötti 1967-es határ visszaállítására, ha a világ jelenlegi legnagyobb világhatalma meghunyászkodik egy csupán amerikai támaszpontként szereplő kicsiny Izraellel szemben? Cui prodest? Ez a magatartás.

Beszédében Abbász hangsúlyozta, hogy a palesztinok elismerése teljes jogú tagállamként segíti a békefolyamatot és felszólította azokat az országokat, amelyek még nem ismerték el a palesztin államiságot, hogy azt mihamarabb tegyék meg. „Mi vagyunk az utolsó megszállt nép” – mondotta felszólalásában a palesztin elnök.

Abbász békekötésre biztatta Izraelt. Elmondta, hogy a palesztinok ellenkező esetben folytatják a békés, népi ellenállást az izraeli megszállással szemben. Egyúttal arra figyelmeztetett, hogy a zsidó telepek bővítése egyaránt veszélybe sodorja a válság a két állam létrehozásán alapuló rendezését és a Palesztin Hatóság túlélését is.

A helyzetre való tekintettel érthető az, hogy a palesztin nagyvárosokban ünneplő tömegek gyülekeztek tegnap. A megszállt Ciszjordánia fővárosában, Rámallahban, valamint Nabluszban, Hebronban és Jerikóban is tízezrek ünnepeltek. Izrael 22 ezer rendőrt mozgósított az országban.

A hadsereg felfüggesztette az eltávozásokat a Cisjordániában szolgáló erőknél és három zászlóaljnyi tartalékost, csaknem 1500 embert mozgósított a média szerint. A rendőri jelenlét ellenére azonban több ciszjordániai településen a palesztinok összecsaptak a rendfenntartókkal.

A török miniszterelnök szerint nyomást kell gyakorolni Izraelre, hogy kössön békét a palesztinokkal. Recep Tayip Erdogan az ENSZ-közgyűlés általános vitájában felszólalásában úgy fogalmazott, hogy a nyomásgyakorlással a nemzetek közössége megmutatná, hogy az izraeliek sem állnak a törvények felett. A török kormányfő bírálta a világszervezetet, mert az szerinte nem nyújtott semmilyen segítséget, nem tett semmilyen intézkedést a palesztin lakosság humanitárius tragédiájának megoldására. Mohamed Kamel Amir egyiptomi külügyminiszter óva intette az Egyesült Államokat a palesztin ENSZ-tagság ellenzésétől. Szerinte az Egyesült Államok vétója felforrósíthatná a hangulatot az arab világ utcáin.

Magyarország kész érdemben hozzájárulni minden olyan erőfeszítéshez – folytatja a Magyar Nemzet beszámolóját az ENSZ közgyűlésről 2011. szeptember 24-én – amelynek célja, hogy megerősítse az ENSZ konfliktusmegelőző és közvetítőképességét – jelentette ki szeptember 23-án, az ENSZ közgyűlés 66. ülésszakának általános vitájában Schmitt Pál köztársasági elnök, emlékeztetve a jelenlévőket arra, hogy Magyarország a 2012-13-as időszakra megpályázta az ENSZ Biztonsági Tanácsának tagságát. Schmitt Pál felidézte, hogy két évtizeddel ezelőtt Közép- és Kelet-Európában – beleértve Magyarországot – mélyreható politikai változások mentek végbe, csakúgy, mint 2011-ben Észak-Afrikában és a Közel Keleten. A köztársasági elnök felhívta a figyelmet, hogy tekintély uralmi rendszerek megdöntése csak az első lépés a jobb életkörülmények és a demokratikus társadalom kiépítése felé.

Magyarországot alapító tagként választották be szeptember 22-én New York-ban az ENSZ-közgyűlésszakának margóján újjáalakult nemzetközi szervezet, a demokráciák Közösségének kormányzó tanácsába. A több mint 100 tagországot számláló Demokráciák Közössége nemzetközi szervezetként szeptember 22-én tartotta alakuló konferenciáját. A 25 tagú kormányzó tanácsba Magyarországot alapító tagként választották be, annak elismeréseképpen, hogy tapasztalatainak átadásával világszerte jelentős erőfeszítéseket tett a demokratikus átalakulás támogatásáért. Az ülésen többen méltatták a magyar közreműködést az „arab tavasz” korszakos jelentőségű folyamataiban az egyiptomi, a líbiai és a tunéziai demokratikus kibontakozáshoz nyújtott segítséget. A tunéziai külügyminiszter külön kiemelte Martonyi János külügyminiszter még soros EU-elnökként vállalt szerepét az észak-afrikai rendszerváltozások támogatásában. Nem kétséges, hogy az ENSZ-közgyűlésnek 2011. szeptember 23- án hozott döntése az Izrael Palesztina közötti konfl iktus megoldásában az „arab tavasz” mozgalom döntő szerepet játszott. Nem lehet kétséges az sem, hogy rövid idő alatt sor kerül az Izrael-Palesztína alkotta gordiuszi-csomó átvágásához is, melyet Amerikának Izraelhez való viszonyának tisztázása fog követni.

Abbász palesztin elnök a „palesztin tavasz” beköszöntéről beszélt vasárnap, szeptember 25-én Rámalláhba hazatérve, ahol többezres tömeg hősként éltette az ENSZ-közgyűlés ülésszakáról érkező vezetőt. Abbász pénteken New Yorkban átadta Ban Ki Munnak, a világszervezet főtitkárának a – történelmi jelentőségűnek ítélt – palesztin tagfelvételi kérelmét. A közgyűlés ülésszakán mondott beszéde megváltoztatta a róla alkotott képet: szelíd bürokratából egyszeriben hőssé vált sok palesztin szemében: „jogainkat békés eszközökkel akarjuk elérni, tárgyalások útján, de nem akármilyen tárgyalások útján” – mondotta.

 

Hogy ez a különbségtétel mit fed, arra rávilágít hogy Abbász New York-ból hazatérőben azt nyilatkozta: „Tanulmányozzák a közel keleti „Kvartett” (Amerikai Egyesült Államok, ENSZ, Európai Unió és Oroszország) új javaslatát, de nem fogadnak el semmit, ami nem követeli az izraeli telepítések leállítását és azt, hogy a tárgyalások az 1967-es háború előtti határokon alapuljanak”.

Márpedig a szeptember 23-án tett javaslat nem tartalmazza ezeket, mindössze az előző évtizedekben megszokott általánosságokat

Az izraeliek elégedetlenségüket fejezték ki, hogy Danni Ajalon izraeli külügyminiszter- helyettes fogalmazott: „kvartett állásfoglalásában az a fontos , hogy sem a telepítések, sem a határok ügyében nem támaszt feltételeket a tárgyalások felvételéhez. De a tárgyalások menetrendje nincs kőbe vésve”. Főnöke, Avigdor Liberman pedig egyszerűen közölte, hogy kész elfogadni a „kvartett” új béketervét.

A palesztin államisággal kapcsolatos magyar álláspontot közben Martonyi János külügyminiszter azzal világította meg az MTI-nek, hogy „Magyarország nem tagja az ENSZ Biztonsági Tanácsának, ezért nincs abban a helyzetben, hogy szavaznia kelljen a palesztin folyamodványról, hogy az ENSZ vegye fel őket a tagállamai közé, és ha a kvartett nyilatkozata újraindítja az Izrael-palesztin tárgyalásokat, lehet hogy ilyen szavazásra nem is lesz szükség.

A „palesztin tavasz” örömét sugározza az ENSZ állásfoglalása után egy másik nagy nemzetközi szervezetnek az UNESCO-nak az állásfoglalása is. Hatalmas diplomáciai siker, mi több, győzelem volt a Palesztin Hatóságnak most október végén, mivel eddig csak megfigyelői statussal rendelkezett az ENSZ ezen szakosított szervezetében. Most teljes jogú tagjai közé választotta a Palesztin Hatóságot Párizsban az ENSZ Nevelésügyi és Kulturális Szervezete, az UNESCO. A 194 jelenlévő állam közül 107 képviselő szavazott igennel, 14-en nemmel, 52-en- köztük Magyarország – pedig tartózkodtak. Roppantul figyelemre méltó eseménye volt az UNESCO szavazásának az, hogy a 194 jelenlévő tagállam közül mindössze 14-en szavaztak nemmel – a körülmények befolyásoló hatása következtében.

A palesztinok fő célja mindazonáltal az, hogy az anyaszervezet, az ENSZ teljes jogú tagjai legyenek. Az Egyesült Államok, Németország és Kanada nem támogatta a palesztinok felvételét, a nagyobb európai országok közül Olaszország és Nagy-Britannia tartózkodott, míg Franciaország az arab államokkal és a latin-amerikai országokkal együtt a csatlakozás mellett foglaltak állást. Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő fi gyelmeztetett arra, hogy Izrael nem fog „ölbe tett kézzel ülni”. Később be is jelentették, hogy megtorlásul kétezer új lakást fognak építeni a megszállt területeken. Még később pedig katonai akcióval is megfenyegették Iránt nukleáris létesítményei ellen.

Irán megbosszulja a nukleáris létesítményei ellen irányuló minden támadást – reagált az izraeli értesülésekre Haszan Firuzabadi tábornok vezérkari főnök, hozzátéve, hogy a fenti esetben nemcsak Izrael, hanem az Egyesült Államok is rosszul jár.

Mindenesetre az Egyesült Államok már be is jelentette, hogy felfüggeszti az UNESCO finanszírozását. „Hatvanmillió dollárt kellett volna átutalnunk az UNESCO-nak novemberben, de nem tesszük meg” – jelentette ki Victoria Nuland, az amerikai külügyminisztérium szóvivője. Az Egyesült Államokban egyébként az 1990-es évek elején elfogadott törvény tiltja az olyan ENSZ-szervezetek finanszírozását, amelyek teljes jogú tagjaik közé veszik fel a Palesztin Hatóságot. (Fuit!) Kitudódott, hogy Washingtonhoz hasonlóan Kanada is felfüggeszti az ENSZben az UNESCO önkéntes finanszírozását, amiért a szervezet teljes jogú tagjai közé választotta a Palesztin Hatóságot. Közben pedig Washington, Berlin, Párizs és az EU is elítélte Izrael azon bejelentését, hogy – az UNESCO döntést megbosszulva – felgyorsítja a zsidó lakótelepek építését a palesztin területeken. (MN)

Palesztina viszonzásképpen pedig azt jelentette be, hogy a megszállt területeit a kultúra harcmezejének tekinti és nem akar háborúzni. „Sokáig éljen Palesztina! – kiáltotta az egyik UNESCO-diplomata”, amikor kiderült, hogy Palesztina a szervezet tagjává válik. A palesztin-izraeli válságba nem először avatkozik be az Egyesült Államok, természetesen kizárólag csakis Izrael oldalán. Izrael megalakulása után egy évvel felvételt nyert az UNESCO tagjai közé, de 1974-ben régészeti feltárásaival a Templomhegyen kárt okozott, azért a szervezet kizárta tagjai sorából. Az UNESCO végül 1977-ben visszafogadta Izraelt tagjai sorába, mivel az Egyesült Államok megfenyegette a szervezetet, hogy megvonja pénzügyi támogatását, ha Izrael állam nem kapja vissza pozícióját. Visszakapta. (Így mennek a dolgok kicsiben is és nagyban is. (Viszont éppen az Egyesült Államok 1984 és 2002 között nem vett részt a szervezet munkájában, mivel az UNESCO-t Amerika-ellenesnek és politikailag elkötelezettnek tartotta. (Sitkei Levente)

folytatjuk…

 

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top