Új segélyhívó rendszert akar kiépíteni a Belügyminisztérium, hogy a rendőrség, a katasztrófavédelem és a mentők egységei gyorsabban ki tudjanak érni a balesetek helyszíneire – közölte Pintér Sándor miniszter Budapesten.
A belügyminiszter a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége konferenciáján tárcája eddigi tevékenységét értékelve kitért a BM terveire is; ezek között említette, hogy „újjá akarják alkotni a 112-es hívórendszert”, mert szerinte annak kapcsolási rendszerével gondok vannak. Közölte, már a hívásközpontban eldőlne, hogy az adott baleset vagy más esemény mind a három területet érinti-e, és e döntés alapján ennek alapján indítanák az egységeket a helyszínre.
A belügyminiszter előadásában arról is beszélt, elképzelhető, hogy a jövőben az önkormányzatok által foglalkoztatott mezőőrök, halőrök, vadőrök és természetőrök többletjogosítványokat kapnának, hogy segítségükkel a településeken tovább erősödjön a közrend és a közbiztonság. Pintér Sándor arra hívta fel a figyelmet, hogy az önkormányzati őrök ma nem állíthatnak meg, illetve ellenőrizhetnek egy gépkocsit, hogy meggyőződhessenek róla, van-e benne lopott termény, és nem is állíthatnak elő senkit a rendőrségre.
A tárcavezető kiemelte: újra kell gondolni a kérdést és el kell dönteni: vagy ne alkalmazzanak ilyen őröket, vagy ha alkalmaznak, akkor adják meg nekik azokat a jogi lehetőségeket, amelyekkel el is tudják látni a feladatukat. Pintér Sándor beszámolójában a rendvédelmi területen belső ellenőrzéseket végző Nemzeti Védelmi Szolgálat eddigi tevékenységét is értékelte, és arról beszélt, a rendőrök ellenőrzése során azt tapasztalták, hogy kevés kollégájuk „bicsaklott meg”, például amikor egy talált táska útját, az abban lévő értékek kezelését követték végig. Hozzátette: az ellenőrzések során azok kerültek ki a hivatásos állomány tagjai közül, akik már eleve, a „lelkükből” sem tartoztak oda.
Forrás: MTI
Fotó: hirado.hu