SAVUOT a Bálint Házban
21:30 – 04:00
Hallgassunk izgalmas előadásokat, vitatkozzunk, legyünk együtt, bulizzunk kicsit másképp! Téma: a törvény, minden értelemben. Neves politikusok, irodalmárok, egyetemi oktatók, jogászok és civil aktivisták vitatják meg velünk gondolataikat.
Akik biztosan ott lesznek: Balázs Gábor, Borgula András, Hermann Veronika, Fehérvári András, Kovács András, Kukorelly Endre, Máté Krisztina, Majtényi László, Michael Miller, Peresztegi Ágnes, Pollák Ariel, Spronz Júlia, Szántó T. Gábor, Toronyi Zsuzsa, Tóth Balázs és Vári György.
Miért éppen éjjel?
Savuot a törvények alkotásának ünnepe. Ilyenkor végigtanuljuk az éjszakát – nem hagyományos értelemben. Beszélgetünk, vitatkozunk, együtt gondolkozunk. Közben újra és újra eljutunk az alapokig, az életünket meghatározó írott és íratlan törvények, szabályok, parancsolatok vizsgálatáig. Idén is több oldalról nézzük meg ezeket. Beszélünk zsidó és nem zsidó törvényekről, a törvény előtti egyenlő bánásmódról, a divat törvényszerűségeiről, az oktatás különféle felfogásairól.
21:30 TANÉJNYITÓ – Fritz Zsuzsa, a Bálint Ház igazgatója
22:00 ÍROTT ÉS ÍRATLAN SZABÁLYOK – TÖRVÉNYEK RÉGEN ÉS MOST
Kerekasztal-beszélgetés MAJTÉNYI LÁSZLÓVAL, KOVÁCS ANDRÁSSAL és VÁRI GYÖRGGYEL | Moderátor: MÁTÉ KRISZTINA
Hogyan használtuk a törvényeket régen és ma, mi a viszony az írott, és a társadalmakban (főleg a miénkben) kialakult íratlan szabályok között, mennyire mások, mennyire más dolgokat szabályoznak a vallásos és a világi törvények, az írott és az íratlan törvények? Hogyan jönnek létre a törvények? A vallásos törvények változhatnak-e, és ha igen, hogyan? Mennyire és hogyan követik le a törvények az életet, a mindennapokat?
23:15 Szántó T. Gábor (író, a Szombat magazin főszerkesztője)
FÉLNI VAGY SZERETNI? SZEX-VALLÁS-IRODALOM: ÉDESHÁRMAS – a szerző a könyvhétre megjelenő új regényét mutatja be
Egy mester, egy tanítvány és egy nő próbálnak kikeveredni életük zsákutcáiból az ezredforduló Budapestjének jellegzetes helyszínein: az Újlipótvárosban, a Duna-parton, divatos bárokban vagy éppen romkocsmákban, a zsidónegyed sikátoraiban. Hol együtt, hol külön, hol egymást segítve, hol egymás elől menekülve keresik a választ: hogy viseljék el a szerelmet, az életet és a halált?
00:15 Balázs Gábor (eszmetörténész) és Borgula András (igazgató, Gólem Színház)
TALMUD, SZÍNPAD, SZERELEM
Jóban-rosszban? Holtomiglan-holtodiglan? Ásó-kapa? És mit szól ehhez a zsidó ügyvéd?
01:15 Toronyi Zsuzsa (főlevéltáros, Magyar Zsidó Levéltár)
RUTH A LEVÉLTÁRBAN – MEGŐRZÉS ÉS FELEJTÉS
A levéltár múltból megmaradt emlékeink őrzési helye. A levéltárakban megőrzött kincsek társadalmi emlékezetünk fontos részei, meghatározzák, hogy mit ismerhetünk meg a múltból, miből építhetjük fel egyéni és közösségi emlékezetünket, identitásunkat. Archiválni/megőrizni vagy elfelejteni hatalmi kérdés: ki, kinek az emlékeit őrizzük meg, és kit felejtsünk el? Példák a pesti zsidó közösség elmúlt kétszáz évéből….
02:15 Pollák Ariel (Dor Hadas Közösség)
HALACHA: SZOKÁS VAGY TÖRVÉNY?
Az előadás a konzervatív zsidóság viszonyát vizsgálja a halachahoz, azaz a zsidó életet szabályozó törvényekhez. Kötelező érvénnyel alkalmazandó rendszerről van-e szó, vagy „csupán” opcionálisan választható szokásjogról? A kérdés körüljárása közben a konzervatív maszorti irányzat és a hazai irányzatok (reform, neológ, ortodox, chaszid) közti különbségekre is fény derül.
03:15 Összevont TANÉJZÁRÓ előadás Balázs Gáborral (eszmetörténész):
TÉNYEK ÉS TÖRVÉNYEK – amikor a valóság szembekerül a törvényekkel
Előfordulhat-e olyan eset, amikor a Tóra törvényei nem állnak összhangban a valóság tényeivel? Ha a Tóra a tökéletes törvény, akkor vajon a törvényeinek minden esetben a tényszerű igazságot kell tükrözniük, vagy elképzelhető olyan vallási igazság is, amely ugyanakkor a valóságban bizonyíthatóan hamis? Az előadás azt a kérdést vizsgálja: mit értünk azalatt, hogy a Tóra az örök igazság.
TEKERCS SÁV – Maceszgombóc terem
23:15 Vári György (irodalomtörténész):
KIÜRÜLŐ VILÁGOK. I.B.Singer: A Moszkát-család
Az elmúlás, az élet betelése hogyan jár kéz a kézben az élet rendes ritmusától idegen kipusztítással, eltöröltetéssel, erről beszél ez a könyv, amely egyszerre nagy, 19. századi lassan hömpölygő meséjű nagyregény és az élet teljes kiürüléséről beszámoló, elviselhetetlenül modern remekmű is. A két regény- és világkorszak közötti átmenetről szól, a legszomorúbb szövegek egyike, amelyet valaha írtak.
00:15 Kukorelly Endre (író, parlamenti képviselő):
A TÖRVÉNYALKOTÁS DISZKRÉT BÁJA
Hogyan látja, de főként mit nem lát a Parlament-beli törvénykezési folyamatokból Kukorelly Endre, az LMP ellenzéki párt képviselője, egy nem politikusnak készült politikus?
01:15 Tóth Balázs (Helsinki Bizottság, programvezető):
HOGYAN VÉD A TÖRVÉNY? – Egyenlő bánásmód és diszkrimináció
Néhány esetet nézünk meg a munka, a büntetőjog és a politika világából arról, hogy hány fele esetben és módon sérülhet az egyenlő bánásmódhoz való jog, és mit tud tenni egy civil szervezet, amely jogvédelmet próbál nyújtani a sértett közösség tagjainak. Vagyis: miben lehet segítségünkre a jog?
02:15 Hermann Veronika (oktató, ELTE, Média és Kommunikáció Tanszék):
MÉGIS KINEK A TESTE EZ? Divat, törvény, identitás
Milyen kapcsolatban áll egymással a fogyasztás és az identitás? Amit a „divat” gyűjtőnévvel illetünk, az valójában egy meghatározhatatlanul sok érdek és elmélet alkotta kulturális konstrukció, amely az identitás megtestesüléseként olvasható jelek rendszere. Az előadás körbejárja többek között, hogy a normatívnak tekintett nemi szerepek, a mainstream média vagy a kulturális beágyazódások milyen hatalmi technikák mentén uralták és uralják az öltözködés gazdasági és ideológiai oldalát egyaránt, meghatározva ezzel az egyén identitását is.