Close

„Gyere Te is Cserkésznek! Téged is várunk, ha érdekel…”

Tartom kezemben az egyik legjobb hazai cserkészcsapat színes-képes toborzó lapját, amelyet a rokonszenves, nagyon fiatal jogásztól, Szabó Márton csapatparancsnoktól kaptam.  Itt ülünk a szépen berendezett csapatotthonban, Buda központjában, a XII. kerület Böszörményi út 28 szám alatt, a Budahegyvidéki Református Egyházközösség látványos, erdélyi fatornyos, nemesveretű templomépületében.

Marci – megengedte, hogy becéző nevén szólíthassam – csupán néhány hónapja (2011 szeptemberében) kapta felelősségteljes megbízatását. Lelkesen, hozzáértően tájékoztat. Már több éve ebben a csapatban tett cserkészfogadalmat és éli életét.
– Megtudhatnám a cserkésztörvényt? –
– Igen, tíz pontot ír elő: 1.A cserkész egyeneslelkű és feltétlenül igazat mond. 2.Híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik. 3.Ahol tud, segít. 4.Minden cserkészt testvérének tekint. 5.Másokkal szemben gyöngéd, magával szemben szigorú. 6.Szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket. 7.Feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik. 8.Vidám és meggondolt. 9.Takarékos.  10.Testben és lélekben tiszta. 
A 426. számú Szenczi Molnár Albert cserkészcsapatunk felelősséget ébreszt a fiukban és a lányokban az iránt, hogy milyen kötelességeink vannak Istennel, másokkal és önmagunkkal szemben. –
– Mit csinálnak a cserkészek? –
– Heti rendszerességgel tartott összejövetelek, hétvégi kirándulások, évközi szolgálatok, nyári táborozás és más programok. A cserkészek a cselekedve tanulás módszerével a gyakorlatban szerzik meg és hasznosítják a megszerezhető ismereteket a korosztályuknak és érdeklődésüknek megfelelően. Így hetente egy örsgyűlés, félévente egy hétvégi kirándulás és néhány más program, évente pedig egy 10-14 napos nyári táborra kerül sor –
– Ki lehet cserkész? –
– Bárki, aki a cserkészet célkitűzéseit elfogadja. Általában 10-12 éves korukban kerülnek a fiuk és a lányok újoncként a csapatba. Mintegy féléves felkészülés után teszik le a cserkészfogadalmat. A cserkészet programja egy életre szól. –

A cserkészet önkéntes, politikamentes, vallásos ifjúságnevelő mozgalom. Nem az iskola, a család és a vallásos közösség helyett, hanem azokkal együttműködve vesz részt az ifjúság nevelésében. Magyarországon mintegy nyolcezer, világszerte meg 17 millió tagja van. Így a világ legnagyobb ifjúsági mozgalma.

 A cserkészet alapítója az angol Robert Baden-Powell (becenevén Bi-Pi) a cserkészetnek élt. (1857-1941).Lelkesedése tömegeket ragadott magával. Minden országban az állami vezetőket próbálta megnyerni céljai számára.
Magyarországon a cserkészet első hívei a katolikus és református egyház soraiból kerültek ki. A magyar Cserkész Szövetség 1912-ben alakult meg Megyercsi Béla, Izsó Alajos, Papp Gyula és Sík Sándor vezetésével.
Sík Sándor (1889-1963) piarista tanár, tartományfőnök, költő, irodalomtörténész, egyházi író, cserkészvezető, a magyar cserkészpedagógia megteremtője, Kossuth-díjas, a gödöllői dzsembori parancsnokhelyettese, 1945 után a Vigilia katolikus folyóirat főszerkesztője volt.
1933-ban a 4. Világdzsemborit Magyarország (Gödöllő) rendezte. 26 ezer cserkész vett részt, 46 ország képviseletében. A táborozóknak fele magyar volt. A tábor parancsnoka gr. Teleki Pál (főcserkész és dzsembori kormánybiztos) jelvénye a régi magyar mondák csodaszarvasa volt. Hivatalos indulója pedig a magyar cserkészinduló.

Budapest XII. kerületében a böszörményi úti csapatotthonában példaszerűen működő 426. számú Szenczi Molnár Albert fiú-leány cserkészcsapat ilyen nagyszerű cserkészhagyományokra is támaszkodhat.
A mai Magyar Cserkészszövetség szervezeti felépítésében a 11 kerület között az I. Cserkészkerület (Buda) elnevezésűben találjuk a tárgyalt budai cserkészcsapatunkat és aztán számsorrendben következnek Miskolc, szombathely, Székesfehérvár, Szeged, Pécs, Győr, Kecskemét, Debrecen, Pest és Nyíregyháza elnevezésű cserkészkerületi szervek az országban.

Befejezésként pedig röviden a cserkész jelszóról és a köszöntésről: A cserkészjelszót „Légy résen!” sok nyelven több millió cserkész használja. A cserkészek egymással bal kézzel fognak kezet. Jobb kezük 3 ujját tisztelgésre emelik. A három ujj jelképezi kötelességeiket Istennel, hazájukkal és embertársaikkal szemben. A magyar cserkészek sajátossága a „Jó munkát!” köszönés.

Dr. Domonkos János

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top