Híres Hölgyek Gödöllőn – 2012 A Nők Éve. – Gödöllőn állítják ki Blaha Lujza szobrát.
Már csak néhány nap, és március 10-én a Gödöllői Városi Múzeum „ A piros bugyelláris”- Blaha Lujza Gödöllőn című időszaki kiállításával megnyílik a 2012-es gödöllői tematikus év. A rendezvény a Híres Hölgyek Gödöllőn- 2012 A Nők Éve programsorozat és egyben a Gödöllői Tavaszi Napok nyitórendezvénye.
Az időszaki kiállítás ez alkalommal Blaha Lujzát állítja a középpontba, akinek Gödöllővel való kapcsolatába és színészi pályafutásába egyaránt bepillantást enged. A tárlat segítségével az érdeklődők megismerhetik a személyéhez kapcsolódó gödöllői emlékeket, színpadi és filmes pályafutását.
Kerényiné Bakonyi Eszter muzeológus érdekes, különleges anyagot állított össze, melyben festmények, fényképek, színházi plakátok mellett többek között a Budapesti Történeti Múzeum Blaha hagyatékából láthatják majd a színésznő több személyes tárgyát.
A kiállítás több ritka darabbal büszkélkedhet. Így például felépítik az egykori Nemzeti Színház egy korabeli színpadképét, megcsodálhatjuk a művésznő eredeti ruháját, sőt egy makett segítségével az egykori legendás színházat is. A tárlat egyik különlegessége lesz az 1916-ban bemutatott „A nagymama” című film megmaradt mindössze néhány perces részlete, aminek segítségével ma is élvezhetjük Blaha Lujza játékát.
A kiállítás részét képezi majd a színésznőt ábrázoló mellszobor, ami február 27-én érkezett meg Gödöllőre a Művészeti Szakszervezetek Szövetségének székházából. Bory Jenő szobrászművész alkotásának eredetije Blaha Lujza szülővárosa, Rimaszombat főterén áll. A 63 cm magas alkotás Pécsi Ildikó Kossuth- és Jászai-díjas színművész, Gödöllő díszpolgára segítségével kerülhetett a kiállításra. Pécsi Ildikó egyébként több relikviával gazdagította a kiállítás anyagát, s a március 10-ei megnyitón az ő tolmácsolásába szólalnak meg Blaha Lujza saját szerzésű dalai. A tárlatot Dr. Ács Piroska, az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet igazgatója nyitja meg.
Az esemény kísérőrendezvényeként itt mutatják majd be a gödöllői híres hölgyek tiszteletére készített tortákat, amiket a Solier cukrászat álmodott meg.
A tortakülönlegességek megalkotását hosszas kutatómunka előzte meg. Ennek
során áttanulmányozták az érintett korok sajátosságait, korstílusát,
szakácskönyveket, történelmi leírásokat, tanulmányokat, az érintett századok
receptúráit, íz-világát, valamint az ünnepelt Hölgyek kedvenc édességeit. A Blaha Lujza, Mária Valéria, Léda (Brüll Adél),Erzsébet királynő torták feltehetően szintén akkora sikert aratnak majd, mint a múlt évben bemutatott Mária Terézia tiszteletére alkotott különlegesség