A Győr-Moson-Sopron megyei Kóny és Ikrény község polgármesterének tájékoztatása szerint nem okozott anyagi károkat a térségben szerdára virradó éjjel történt kisebb, a Richter-skála szerint 3,8-es erősségű földrengés.
Aller Imre (független), Kóny polgármestere az MTI-nek elmondta: körbejárták a falut, ellenőrizték az önkormányzati épületeket, de semmilyen kárt nem észleltek, ahogy lakossági bejelentést sem kaptak.
Németh Tamás (független) ikrényi településvezető azt jelezte: néhány házon hajszálrepedések keletkeztek, vagy a meglévők kissé tágultak, de ez statikai veszélyt nem jelent.
Helyiek elmondása szerint az éjjel arra ébredtek, hogy poharak csörrentek össze, lengett a csillár. Volt, aki azt jelezte: a jelenség nem volt erősebb annál, mint amit egy méretesebb nyerges vontató okoz, amikor elhúz a főúton álló házuk előtt.
Az MTI úgy tudja: a kormányhivatal illetékesei már érdeklődtek a települések vezetőinél arról, van-e szükségük sürgős segítségre.
A katasztrófavédelem megyei ügyeletének szerda reggeli tájékoztatása szerint sem az áram-, sem a gázszolgáltatásban, sem a vasúti közlekedésben nem okozott fennakadást a földmozgás. Délelőtti közlésük szerint a megyében a legutóbb 2004. május 25-én, Beled községben érzékeltek 3,7 magnitúdójú földrengést, amely akkor károkat is okozott: épületek kéménye, illetve tűzfalakról téglasor dőlt le, több családi ház falán, válaszfalaiban hajszálrepedések keletkeztek.
Az MTA Geodéziai és Geofizikai Kutatóintézet Szeizmológiai Obszervatóriuma korábban azt közölte az MTI-vel: a szerdai, négy perccel 1 óra előtt történt, a Richter-skála szerint 3,8-es erősségű földmozgást többen érezték, álmukból felébredtek.
Kiszely Márta szeizmológus közleményében ismertette: Magyarország területén az érzékeny szeizmológiai hálózat segítségével évente 100-120 kisebb földrengést regisztrálnak, ezek nagy része nem éri el az érezhetőség határát. A rengések gyakorisága alapján az ország területén évente négy-öt 2,5-3,0-as magnitúdójú, az epicentrum környékén már jól érezhető, de károkat még nem okozó földrengésre kell számítani. Jelentősebb károkat okozó rengés 15-20 évenként, míg erős, nagyon nagy károkat okozó, 5,5-6,0-os magnitúdójú földrengés 40-50 évente történik.
Hajdú Márton, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője az MTI megkeresésére elmondta: személyi sérülésről, anyagi kárról eddig nem érkezett bejelentés, csak arról, hogy észlelték a földmozgást.
A katasztrófavédelem ügyeleti szolgálata megkezdte a közműszolgáltatók és a térségben lévő veszélyes ipari létesítmények értesítését, illetve monitorozását arra vonatkozóan, hogy okozott-e bármiféle üzemzavart a földrengés.
A közműszolgáltatók eddig nem jelezték, hogy emiatt probléma keletkezett volna a víz-, a villany- vagy a gázellátásban, és eddig még arról sem érkezett visszajelzés, hogy az ipari létesítményeknél történt volna bármilyen rendellenesség. A vasúttól sem érkezett jelzés eddig sínek megrongálódásáról vagy felső vezetékek leszakadásáról – mondta Hajdú Márton.
Forrás:bly/bám MTI