-A Méltányosság Politikaelemző Központ szakértője szerint a Demokratikus Koalíció tagjainak törekvése önálló frakció létrehozására arra is sarkallhatja a parlamenti kormánytöbbséget, hogy változtasson a Házszabályon, egyértelművé téve és esetleg szigorítva a képviselőcsoport-alakításra vonatkozó szabályokat.
Antal Attila ezt azzal kapcsolatban mondta az MTI-nek, hogy Gyurcsány Ferenc szombaton Demokratikus Koalíció néven létrejövő új, nyugatos, polgári balközép párt megalakítását jelentette be és azt is közölte, hogy az MSZP-ből vele együtt távozó politikusok létrehozták a párt parlamenti frakcióját. Az elemző arra mutatott rá, hogy jelenleg a házszabály szerint a frakció egy rendkívül alulszabályozott intézmény, és az előírások sem egyértelműek. Ezt kihasználhatja mind az új párt, mind pedig maguk a kormánypártok. Egyik pontja szerint aki kilép egy frakcióból vagy kizárják onnan, annak hat hónapig függetlenként kell tevékenykednie, és csak ezt követően csatlakozhat egy másik képviselőcsoporthoz – nyilván a Fidesz-KDNP ehhez fog ragaszkodni. Egy másik pontja csupán annyit mond, hogy ugyanazon párthoz tartozó országgyűlési képviselők országgyűlési tevékenységük összehangolására képviselőcsoportot hozhatnak létre. Antal Attila hozzátette: míg a Demokratikus Koalíció tagjai minden bizonnyal ez utóbbi előírást veszik alapul, a Fidesz-KDNP többség vagy a Ház vezetése akár ezt az apropót is felhasználhatja a házszabály módosítására, a szabályok egyértelműsítésére és szigorítására. Az elemző arról is beszélt, hogy Gyurcsány Ferenc és köre a kormány népszerűségvesztését, a megmozdulásokat, valamint október 23. szimbolikáját is kihasználva időzítette a kiválását mostanra, később nehéz lett volna így levezényelni a szétválást. Mint mondta, az egykori szocialista miniszterelnök célja, hogy minél több friss politikust gyűjtsön maga köré. Hozzátette ugyanakkor, hogy helyi szinten, az alapszervezetek építésekor nehéz lesz az MSZP jelenlegi bázisát kihagyva építkezni. Emellett mindkét tömörülés célja az elválás békés levezénylése, meghagyva a további együttműködés lehetőségét. Az elemző szerint Gyurcsány Ferenc egyelőre keresi saját szerepét a pártjában, nem eldöntött, hogy organizátora vagy első vonalas politikusa lesz. Továbbra is magánál tartja a jogot, hogy opponálja Orbán Viktor miniszterelnököt, ugyanakkor jó kapcsolatot alakít ki a Haza és Haladás Közpolitikai Alapítvánnyal, és akár annak alapítóját, Bajnai Gordon egykori miniszterelnököt is miniszterelnök-jelöltségre kérheti.
Gyurcsány Ferenc a szimbólumokat is fontosnak tartja – tette hozzá Antal Attila. Eddig a konzervatív oldallal szemben a baloldal ilyet nem tudott sikeresen felmutatni, most azonban Gyurcsány Ferenc kísérletet tett erre 1956 és Nagy Imre örökségének, valamint a rendszerváltás fontosságának hangsúlyozásával. Különösen érdekes, hogy az új politikai erő éppen azokat a szimbólumokra építkezik, amelyekre egykor az állampárttal szembeni ellenzéki alakulatok is, többek között éppen a Fidesz. A volt miniszterelnök az általa vezetett Demokratikus Koalíció Platform egyéves születésnapi rendezvényén tudatta: mivel az átalakítására tett erőfeszítéseiket kudarcosnak ítélik, távoznak az MSZP-ből és új pártot alapítanak. Elmondta, hogy pártjukat a már létező Demokrata Párt bázisán hozzák létre, annak nevét, alapszabályát és vezetőségét is megváltoztatva. Gyurcsány Ferenc azzal indokolta, hogy a Demokrata Pártot veszik át, hogy a pártok bejegyzéséről az ügyészség mondhatja ki a végső szót, ők pedig nem bíznak Polt Péter legfőbb ügyészben, aki szerintük meggátolná, hogy új pártot alakítsanak.