Close

Transzcendens térképek: kárpitművészek tárlata az Iparművészetiben

Transzcendens térképek – A Magyar Kárpitművészek Egyesületének tizenöt éve címmel nyílt kiállítás csütörtökön az Iparművészeti Múzeumban Budapesten.

    A november 20-ig látogatható tárlaton a Magyar Kárpitművészek Egyesületének munkáit, a Kárpit határok nélkül, a Szent István és műve, a Corvin kárpitok triptichon és az Európa fényei című nagyméretű  alkotásokat, valamint az ezekhez készült egyes terveket tekintheti meg a közönség.
    Az egyesület az elmúlt 15 évben nemzetközi rangot vívott ki, elismertségük hátterében a művészek bravúros technikai tudása, a klasszikus kárpitművészet nyelvének önmagán belüli megújítása rejlik – fogalmazott Szőcs Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkára megnyitó beszédében. Mint mondta, nem a közös szemlélet, a művészi program vagy esztétikai elgondolás fűzi össze az alkotókat, hanem hogy a műfajt megtartva átadhassák azt a jövő nemzedék számára. Az egyesület tagjai fontos szerepet töltenek be a kárpitművészet nyelvének megújításában és a nehéz körülmények ellenére is kitartanak a műfaj létjogosultsága mellett.
    Izgalmas kísérletnek ígérkezett 1996-ban a Kárpit határok nélkül című munka, melyben 46 alkotó működött közre. Az elkészült alkotás választ adott arra a kérdésre is, hogy képes-e a kárpitművészeti szakma a közös cél érdekében, az egyéni törekvéseket félretéve egyesíteni a művészeket az alkotói gondolat jegyében. 
    A Szent István és műve című kárpit 33, a Corvin kárpitok triptichon 36, az Európa fényei című mű 15 alkotó keze nyomán született meg.
    Aprólékos, megerőltető fizikai és szellemi munkával készültek ezek a nagyméretű kárpitok, melyek megérdemlik a tiszteletet, lenyűgöznek, elgondolkodtatnak és a szemlélésük is odafigyelést igényel – hangsúlyozta Kontsek Ildikó művészettörténész, az esztergomi Keresztény Múzeum megbízott igazgatója, hozzáfűzve: az egyesület 15 évének első kétharmadából három mű látható, az utóbbi 5 évet egy mű képviseli. 
    A témaválasztásról szólva elmondta, nagyon alapos munkát végeznek a művészek, motívumokat gyűjtenek, majd kidolgozzák azt a témát, melyet megvalósítanak. Ez a historizálásnak egy különleges formája, mely az értékmentés, illetve annak megőrzése mentén fogad be motívumokat. Ezeket az alkotók újraértelmezik és új összefüggésbe helyezik. A megszülető egységes művekben az a meglepő a szemlélő számára, hogy sok művész közös munkájának eredményeképpen jöttek létre. 
    A tárlat megnyitóján az egybegyűlteket köszöntötte Jékely Zsombor, az Iparművészeti Múzeum tudományos főigazgató-helyettese is.
    A Kárpit határok nélkül című munka 1995-1996-ban, a 18 négyzetméteres Szent István és műve 1999-2000-ben, a Széchenyi Könyvtár Nemzeti Emlékhely Kiállítóterében elhelyezett három részből álló 20 négyzetméteres Corvin kárpitok 2003-2006 között készült. A 10 négyzetméteres Európa fényeit az Európai Unió soros magyar elnökségének tiszteletére, több mint egy éves kitartó munkával készítette el a tagság. Ez utóbbi művet 2011 áprilisában az Európa Tanács strasbourgi székházában mutatták be, hazahozatala után két hónapig a Parlamentben állították ki.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top