Gazemberek – így summázta kendőzetlen véleményét Dmitrij Rogozin, orosz miniszterelnök-helyettes, a Twitteren. A nyílt sértés a romániai légi irányító központnak szólt. A politikust szállító repülőgépet ugyanis Románia nem engedte be légterébe, így az utasszállítónak több órás légi manőverezés után, végül vissza kellett fordulnia.
Magyarország sem fogadta a gépet – derült ki az orosz Interfax ügynökség híreiből. A repülő eredetileg Fehéroroszország, Lengyelország, Magyarország, Románia légi útvonalon szeretett volna eljutni Moldáviába. A legrövidebb út, Ukrajnán keresztül vezetett volna, ám ez szóba sem jöhetett, ugyanis az ukrán légtéren keresztül jelenleg nem repülhetnek át orosz repülőgépek. Ezért választotta volna az orosz kormányfő-helyettes a kitérőt. Ám ahogy a Siberian Airlines S7 típusú gépe Románia közelébe ért, figyelmeztetést kapott, hogy nem haladhat át az ország légterén. Románia arra hivatkozott: Rogozin, az Európai Unió szankciós listáján szerepel.
(Dmitrij Rogozin – nem először kerül nyers összetűzésbe a romániai hatóságokkal. Fotó: Interfax )
Bukarest véleménye alapján az Európai Unió nyilatkozata szerint jártak el, az EU ugyanis 2014-ben megtiltotta azok belépését vagy átutazását a tagországok területén, akik aláássák Ukrajna függetlenségét, területi épségét és szuverenitását.
– Számíthattok a válaszra dögök! – reagált a történtekre fenyetően a Moszkvába visszatért kormányfő-helyettes Majd hangsúlyozta: a román légi irányítás ezzel a szankciójával gyerekek és nők életét is veszélyezetette, akik együtt utaztak vele a gépen. A nyers stílusáról és a diplomáciában korántsem szokványos nyelvezetéről híres Rogozin nem először kerül összetűzésbe a romániai légi iránytási központtal. Három évvel ezelőtt, az akkor Oroszországba hazafelé tartó gépét nem engedték átrepülni Románia felett. A hangvétel akkor is hasonló volt: Rogozin 2014-ben azzal fenyegetőzött, hogy egy hadászati bombázóval tér majd vissza.
A most történtek kivizsgálása megkezdődött, a miniszterelnök-helyettes, az orosz Interfax hírügynökségnek úgy nyilatkozott: sem a román, sem a magyar hatóságok nem engedték át légterükön a repülőgépét. Hivatalos válasz az ügyben egyenlőre nem érkezett.