Close

Néprajzkutató: a víz termékenységvarázsló erején alapszik a locsolkodás hagyománya

Budapest, 2017. április 17. A rákospalotai Szilas Néptánc Együttes férfi tagjai meglocsolják a csoport női táncosait húsvét hétfőn Rákospalotán 2017. április 17-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A víz tisztító, termékenységvarázsló erejére vezethető vissza a locsolkodás mint hagyomány kialakulása – mondta Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató az M1 aktuális csatornán hétfőn.

Mindazonáltal a húsvéti ünnepkörben nem csak húsvéthétfőn locsolkodtak, nagypénteken például az állatokat vitték füröszteni, hogy egészségesek legyenek. Virágvasárnap pedig mindenki megmosdott a „szótlan” vízben, amelybe piros tojást is tettek, hogy szépek és egészségesek legyenek – ismertette a néprajzkutató.

Húsvéthétfőn a felnőtt legények közösen mentek a lányokat locsolni, akiknek udvaroltak, a gyerekek pedig keresztanyjukat mentek meglátogatni, mivel a kereszteléshez is kapcsolódik ez az időszak.

Tátrai Zsuzsanna elmondása szerint a vízzel való locsolkodás korábban kiment a divatból, amelyet részben azzal indokolt, hogy nincsenek már zárt közösségek, valamint azzal, hogy az emberek úgy gondolták, nem illő már vízzel locsolni. Azonban úgy tűnik, ismét divatba jöhet ez a hagyomány – jegyezte meg.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top