Rezsicsökkentés – 13 hasznos tipp, hogy spóroljunk az energiával, ha sokat emlegetett „rezsicsökkentés”-nek nincsenek egetrengető hatásai.
Azzal többnyire tisztában vagyunk, hogy lenne mit javítani otthonunk és életmódon energiahatékonyságán, de azt már jóval kevésbé tudjuk, hol is kezdjünk neki. A nagy, idő- és pénzigénes energiatakarékossági projektek mellett számos apróság van az életünkben, amire ha odafigyelünk, a havi számlákon is megmutatkozik majd.
Íme, néhány pofonegyszerű példa a mindennapjainkból, melyekkel jelentős összegeket takaríthatunk meg.
1. Fűtés – állítsuk 1° C-kal alacsonyabbra a megszokottnál. Ha van időzítő a kazánon, mindenképp használjuk, így nem kell egész nap mennie a fűtésnek csak azért, hogy meleg lakásra érjünk haza a munkából.
2. Egy réteggel vastagabb öltözék napközben, és plusz egy takaró éjszakára, míg szervezetünk megszokja a hőmérsékletváltozást a lakásban.
3. Zuhanyzás közben ügyeljünk arra, hogy ne veressük magunkra a vizet a szükségesnél nagyobb erővel, mert így a víz nagy része kárba vész.
4. Főzés – ügyeljünk arra, hogy a megfelelő edényt a megfelelő mérető égőrózsa felett melegítsük.
5. Sütés után hagyjuk nyitva a sütő ajtaját, hogy a kiszálló meleg rá tudjon segíteni a fűtésre.
6. Hagyjuk a mosogatógépre a piszkos munkát, ne mossuk elő neki forró vízben a koszos edényeket.
7. Használjuk ki teljesen a hűtő kapacitását. Ha félig üresen megy, nem csupán helyet, de energiát is pazarolunk vele.
8. Mosás – ha kiteregetünk a mosógépből, kiszedjük a ruhát mielőtt száradni kezd, könnyebben kisimulnak, így kevesebb időt – és energiát – vesz majd igénybe a vasalásuk.
9. Mosás közben az energia legnagyobb része a mosóvíz felmelegítésére megy el, ezért amikor csak lehet, használjunk kímélőbb, alacsonyabb hőfokot.
10. A frissen mosott ruhákat – ha lehetőségünk van rá – inkább a szabadban, mintsem szárítógépben szárogassuk.
11. Elektromos berendezések – mindig húzzuk ki a konnektorból azokat a gépeket, amiket épp nem használunk. Még akkor is fogyasztják az áramot, ha éppen nem működnek.
12. Ha odakint süt a nap, húzzuk szét a függönyöket, hogy a fény és a meleg beáramolhasson a lakásba.
13. Időben kezdjük el gyermekeinket az energiatakarékos életmódra szoktatni. Ebben sokat segíthetnek például olyan számítógépes játékok, melyek célja a környezet megóvása, az energia-felhasználás szintjánek csökkentése.
Forrás: Otthonok és megoldások 2017. január