Close

Nem lassult a globális felmelegedés egy új tanulmány szerint

Leváló jégtáblák a Déli-sark (Antarktisz) Ausztráliahoz tartozó területén. Fotó: livescience.com

Új tanulmány cáfolja, hogy a globális felmelegedés üteme lelassult volna az utóbbi 15 évben – számolt be róla a BBC hírportálja a Science Advances tudományos lapban megjelent írás alapján.

Sok szakértő nézete szerint a globális felmelegedés üteme lelassult 1998 és 2014 között. Az adatok új elemzése azonban megerősítette: a feltételezés onnan származik, hogy a tudósok alábecsülték az óceáni hőmérséklet változását.
A „globális felmelegedési hiátus” elméletét az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületének (IPCC) is támogatta 2013-as jelentésében, amely szerint a Föld felszíni hőmérséklete „sokkal kisebb növekedést mutatott az elmúlt 15 évben, mint az előző 30 és 60 évben”.
Számos tanulmány vonta kétségbe a lassulást, ezek közül az amerikai óceán- és légkörkutató hivatal (NOAA) elemzése volt a legnagyobb jelentőségű, mely a Science tudományos lapban jelent meg tavaly.
A NOAA kutatói szerint az óceáni hőmérséklet változását rendszeresen alábecsülik a főbb globális klímamodellek. A szerzők kimutatták, hogy a mérőbóják rendszerint kicsit alacsonyabb hőmérsékletet mérnek, mint más, hajóalapú rendszerek.

Az 1990-as években az adatok legnagyobb része hajóval végzett mérésekből származott, míg újabban a pontosabb értéket adó mérőbóják nyújtják az adatok 85 százalékát.
Amikor a kutatók korrigálták az adatokat és figyelembe vették a bóják „hidegebb eredményeit”, arra a következtetésre jutottak, hogy az óceánok 0,12 Celsius-fokot melegedtek 2000 óta, ami majdnem kétszer olyan gyors melegedési ütemet jelent, mint a korábban becsült 0,07 fok.
A NOAA-tanulmány szerzői ennek fényében azt jelentették ki, hogy a 21. század első 15 évének melegedése „nem különbözik” az 1950-1999 közötti időszakétól, amikor az emberi tevékenységből származó széndioxid-kibocsátás jelentősen befolyásolta a hőmérsékletet. A tanulmánya klímaszkeptikusoknak heves ellenkezését váltotta ki.
A friss elemzés alátámasztja a NOAA-jelentést. A Zeke Hausfather, a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) végzős hallgatója vezette kutatócsoport három, egymástól független adatbázist – műholdak, bóják és robothajók méréseit – vizsgálta meg, hogy az óceánok melegedésének valós ütemét megismerje.
„Három különböző eszköztípus adataiból három különálló hőmérsékleti jelentést készítettünk. Az derült ki, hogy mindhárom összhangban van a NOAA adataival. Következtetésünk szerint a hivatal nem manipulálta az adatokat semmilyen módon” – nyilatkozta a BBC-nek a kutatás vezetője.

MTI

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hozzászólások:
Shares
scroll to top